Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A sumerok, babiloniak, asszíro...

A sumerok, babiloniak, asszírok stb. a mai irakiak ősei?

Figyelt kérdés

Rengeteg birodalom és kultúra volt a mai Irak területén az ókorban,de ezek mára eltűntek. Vajon kihaltak ezek a népek vagy csak nyelvet és vallást cseréltek ahogyan például az egyiptomiak.

Egyébként a mai Irakot elnézve nehéz elképzelni,hogy az egyik legősibb civilizáció fejlődött itt ki,tiszta sivatag az egész ország. Akkoriban még vajon barátságosabb éghajlatú terület volt ?



2015. ápr. 12. 20:15
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%
Hol is keletkezett az a magasszintű kultúra? A két folyam (Tigris és az Eufrates) völgyében. A többi része akkor is sivatag volt. De a mai lakosság nagy része arab, arabul is beszélnek. A mocsári arabok voltak az ősi lakosság leszármazottai, de Szaddám kiszárította a mocsarakat, ott sem maradt semmi.
2015. ápr. 12. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
19%
Mi, magyarok vagyunk a sumérok, babiloniak leszármazottai!
2015. ápr. 12. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Az a terület nem volt mindig olyan sivatagos, több ezer évvel ezelőtt ugyanis alkalmas volt gabonatermesztésre, vagyis az éghajlat is kedvezőbb volt, illetve a talaj is jobban alkalmasabb volt földművelésre. Olyannyira termékeny volt az a terület, hogy (ezt valahol olvastam) olyan terméshozamot tudtak elérni a sumérok, amit csak a 20-21. században, modern eszközök használatával tud ma elérni az ember!


Viszont a hőmérséklet emelkedése, és a talaj szikesedése miatt fokozatosan elsivatagosodott a terület, és elnyerte a mai kinézetét. Ma már nehéz lenne elképzelni, hogy az egy virágzó földművelő vidék volt. Egyébként az ókorban sem mindegyik része, hanem a inkább a folyók torkolatvidéke volt földművelésre alkalmas. Ha megnézed egy térképen, hogy az ókori városok hol épültek, akkor azt látod, hogy a folyók mentén, és főleg a torkolatokhoz közel.


Egyébként Egyiptom is sokkal jobban alkalmasabb volt régen a földművelésre mint most. A Nílusnak sokkal nagyobb volt az az ártere, amelyen földet lehetett művelni.


Hogy az ókori civilizációk népei a mai irakiaknak az ősei-e, erre a kérdésre nem tudom a választ. Azt látni kell, hogy rengeteg civilizáció, birodalom stb. bukkant fel e térségben, jöttek-mentek a népek, és nem kis időszakról van szó, hanem több ezer évről! Úgyhogy szerintem nagyon halvány kontinuitásról lehet szó, csak 1-2%-ról vagy még annyiról sem. De ehhez nem igazán értek, biztos valaki jobb választ ír erről.

2015. ápr. 12. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
56%

A sumerek az I.e. IV. évezredben érkeztek a területre, eredetükről nem tudunk semmit, magukat őslakosoknak tartották később. Kr. e. a III. évezredben az éghajlat egyre melegebbé, szárazabbá vált, ezzel elindult a nomád népek újabb vándorlása. A sémi amurrúk jutottak hatalomra. A szikesedés miatt a fejlődés súlypontja végérvényesen Közép-Mezopotámiába (Babilónba) helyeződött át.

A sumerek végül felolvadtak az Óbabiloni Birodalomban, amely I.e. 18. században kezdődött és kb. két évszázadig tartott, a sémi amurruk bevándorló népe által szerveződve.

Ezt követően kassuk érkeztek a területre és megvalósult a teljes nyelvi és etnikai asszimiláció (az akkádhoz). A hettita befolyás lényegében a III. évezredtől érezhető.

Mitanni birodalom (1450-1350) alakul meg

Asszíria a Tigris mentén alakult ki. Fővárosa Assur volt (kultikus központ), Ninive (bürokratikus), Harran (katonai).

Új-Babiloni birodalom (629-532)

Méd-Perzsa törzsek érkeztek erre területre. részben csatlakoznak a Perzsa birodalomhoz, bár Babilont magát soha nem foglalták el, a Biblia téved, amikor ezt állítja.

Így a kérdésben vázolt népek egymással keveredve alkották a középkorig a népességet, amit később arab és török hullámok gazdagítottak, nem vándoroltak ki, nem vonultak el,legalább is jelentékeny számban.

A sumerek számottevő csoportja sem vándorolt ki a területről, legalább is nem tudunk róla. Annyi tény, hogy felolvadásuk után még kulturálisan ők dominálnak legalább egy évezredig a térségben, véglegesen az Új-Babiloni birodalom korában tűnnek el.

Hérodotosz szerint szkíta uralom is volt a térségben, de azokat 28 év uralkodás után elűzték.

Egyébként az ősi Egyiptom népe alig dominál a mai Egyiptomban, zömmel arab ott is a népesség.

2015. ápr. 13. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
65%

4-es, nagyon sok fura dolgot írsz (bocs).

Kedves kérdező, szerintem eleve nehéz az ókorban etnikumokról beszélni. Inkább bizonyos nyelveket beszélő csoportokról lehet (bár létezett kétnyelvűség, sőt, funkcionális kétnyelvűség is). Szerintem elsősorban beolvadtak az arámi, majd arab lakosságba, minthogy népcsoportok nem szoktak csak úgy kihalni.

2015. ápr. 13. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
71%

Mint a #4 válaszból is kiderül, a történelem népvándorlások sorából áll. Egyesek beolvadtak az ott élő lakosságba, mások beolvasztották az ott élő lakosságot. Az akkori kor cselekményeit csak a mai becsüli le annyira, hogy nem tud elképzelni gazdag kultúrákat, pedig voltak. Nyilván sok mindent nem tudtak, de sok mindent kiválóan képesek voltak helyettesíteni fantáziával.


Mezopotámiát az évezredek során nagyon sok nép árasztotta el, az utolsó meghatározó vándorlás a szeleukiták (arabok) térhódítása volt a 7. században és kicsit később, különféle törzseik ide jórészt északról érkeztek és hamar beolvasztották az őslakosságot. Bár az államszervezésük lényegesen fejletlenebb volt (törzsi szövetségek, míg e területeken akkor már évezredek óta erős államszervezet, infrastruktúra, adózás, kereskedelem és közlekedés működött), ezért még pár száz évig a korábbi szervezeti felépítményt voltak kénytelenek használni. Ennek is jó részét beolvasztották, átvették. A vidék átvette az akkor még toleráns muszlim vallást, sokáig más vallások is jól megfértek itt. De az elarabosodás végképp bekövetkezett.

2015. ápr. 13. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
46%
Az iszlám SOHA nem volt toleráns, a dzsihád (szent háború, vagyis a hódítás erőszakkal) Mohamed idejében is létezett. És mindig, akkor is, amikor elfoglalták Spanyolországot és terjeszkedtek a franciák felé. Náluk ismeretlen fogalom az, hogy tiszteld a másik vallását. Ha áttérsz, akkor nem bántanak, ha keresztény vagy, megölnek. Ezt teszik 1300 éve!
2015. ápr. 13. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
86%

"Az iszlám SOHA nem volt toleráns, a dzsihád (szent háború, vagyis a hódítás erőszakkal) Mohamed idejében is létezett. És mindig, akkor is, amikor elfoglalták Spanyolországot és terjeszkedtek a franciák felé. Náluk ismeretlen fogalom az, hogy tiszteld a másik vallását. Ha áttérsz, akkor nem bántanak, ha keresztény vagy, megölnek. Ezt teszik 1300 éve!"


Ezt komolyan is gondolod vagy csak elgurult a gyógyszered?


Magyarországon kb 40-50 ezer muszlim él. Hallotad hogy bárkit is megöltek mert kersztény volt? Nem ártana gondolkodni mielőtt leirsz valamit, hátha nem néznek annyira hülyének.

2015. ápr. 13. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Szerintem is engedékenyebb volt a mohamedán vallás régebben mint ma(a kereszténység meg ugye pont,hogy szelídült). Például mikor Spanyolországot,vagy később Magyarország jó részét meghódították a lakosság többsége keresztény maradt. Legalábbis nincs infóm arról,hogy magyarok vagy spanyolok tömegesen tértek volna át az iszlám hitre. Mondjuk az albánokkal mégis megtörtént a török uralom évszázadai alatt,hogy többségük muszlimmá lett,de nem erőszak hatására. Gondolom,hogy a Közel-Keleten sokan az adókedvezmények miatt váltak meg régi vallásuktól ahogy talán az albánok is.


Egyiptomban egyébként ma is vannak kopt keresztények és ők gondolom biztosan az őslakosok utódai csak megmaradtak kereszténynek és a nyelvüket sem cserélték arabra.

Az is érdekes kérdés,hogy a mai egyiptomiak a régiek-e. Az gyanús mondjuk,hogy az ábrázolásokon testszőrzet nélkül,viszonylag gyenge szakállal és egyenes szálú hajjal vannak ábrázolva(márpedig szerintem a maiak erősen szőrösek és hullámos hajúak). De nem tudom ezek az ábrázolások mennyire mérvadóak.

De mivel elég jelentős népség élhetett ott és népirtásnak nem találták még nyomát,biztos hátrahagyták génjeiket rendesen.(Tudom már kicsit ellentmondtam magamnak,de ez elég zavaros kérdéskör úgyhogy nézzétek el nekem :)

De ezek szerint Mezopotámiában is egymásba olvadhattak a népek,mert nem találták nyomát ördögien nagy népirtásnak vagy elvándorlási hullámoknak. Tehát ha kis számban is de még lehetnek utódaik.

2015. ápr. 13. 18:27
 10/18 anonim ***** válasza:
A magyarországi hódoltsági "törökök" muszlim hitre tért szerbek voltak, a magyar keresztény jobbágyság terményekkel és munkával (szántás, kaszálás) látta el őket (defterek szerint). Ha nem érték el őket a portyázó, törökökkel szövetséges krimi tatárok, akkor élhettek békében.
2015. ápr. 13. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!