Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az első világháború után jó...

Az első világháború után jó ötlet lett volna egy független, többnemzetiségű, Svájchoz hasonló Erdély és Bánát/ egész Délvidék, vagy egy kantonális Magyarország ?

Figyelt kérdés
Erdélyben 50% volt a románok aránya 30% fölötti a magyaroké és 15% a németeké. Délvidéken egyik nemzetiség aránya sem haladta meg az egyharmadot. Svájcban a lakosok 63%-a német, 22%-a francia, 8%-a olasz. Szóval ennél sokkal kevésbé heterogén államoknál is megoldás volt egyfajta kantonális-többnemzetiségű állam. Kossuth Lajos is egyfajta Kárpát-Duna konföderációt, vagy Dunai államkonföderációt tartott célnak, és Jászi Oszkár akkori miniszter is konföderatív elképzeléseket támogatott. Ezzel el lehetett volna kerülni hogy a többnemzetiségű területeken hierarchia alakuljon ki az államnemzet és a kisebbségek között, és meg lehetett volna akadályozni a kitelepítéseket, az olyan tragédiákat mint a délvidéki vérengzés, valamint az államok azóta is tartól váltakozó mértékű ellenségeskedését.

febr. 16. 15:08
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
75%
Ez akkor szóba sem jöhetett volna, nem volt semmiféle döntési jog vagy választási lehetöség. Mellesleg egy ilyen állam nem sokáig maradt volna meg, lást az egykori Jugoszláviát
febr. 16. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

És ez rajtunk kívül mégis kinek lett volna érdeke?

A románoknak, szerbeknek, eleve volt már anyaországuk, amihez tartozni akartak.

A győztes hatalmak pedig minél erősebb, velük szövetséges államokat akartak látni Közép-Európában és a Balkánon. Erre egy nagy-Románia és egy dél-szláv királyság tökéletesen megfelelt. Szlovákiát meg azért dobták hozzá a Csehekhez, mert így találták elég erősnek az új országot, hogy az életképes legyen.

Egy ilyen konföderáció létrehozásával Trianonra már legalább 50, de inkább 100+ évvel el voltunk késve.

febr. 16. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
81%

Amennyire túlfűtött volt az egész, ott és akkor biztos nem.

A 19. sz. első felében még talán, nyilván nem akárhogy megcsinálva, de akkortól már jöttek a magyargyűlölő, nagyhatalmakhoz dörgölőző szlovákok, románok, ami kapóra jött a Habsburgoknak, a szabadságharcot meg sajnos elvesztettük.

febr. 16. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
A mi szlovák nagybácsink (a dédi sógora) szerint igen, de őt senki se kérdezte.
febr. 16. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Voltak ilyen államok, pl. a Bánáti Köztársaság [link]

vagy a Baranya–bajai Szerb–Magyar Köztársaság

[link]


Jugoszlávia több mint 70 évig fennált, és azért esett szét, mert a szerbek egyeduralomra törtek, nem ismerték el a horvát, bosnyák, montenegrói, bunyevác stb... délszláv nyelveket, csak mint a szerb-horvát dialektusát, nem ismerték el külön a bosnyák nemzetet, csökkentették a tagköztársaságok önállóságát, Vajdaság, és Koszovó autonómiáját megkérdőjelezték stb...


Ha mondjuk Svájcban hasonló folyamatok játszódnának le a következő 25-30 évben, az ottani kisebb népcsoportok is el akarnának szakadni.

febr. 16. 15:57
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
A svájci politikai rendszerben nincsen államfő, sem kormányfő, minden hagyományos politikai párt hatalmon van egy tanácsban, aminek az évente változó elnöke a ceremoniális államfő. Kegyelmet pl. az ottani parlament adhat. Valamint a népakarat felülírhat sok mindent. Nem biztos, hogy működött volna itt. A Magyar Királyságot csak monarchikusan lehetett volna kormányozni.
febr. 16. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
És az összes kisebb népcsoport érdeke is ez lett volna (németek, ruszinok, bánáti szerbek horvátok, bolgárok, szlovákok). Bácskában csak a lakosok 14%-a volt szerb. Erdélyben egyetlen 10 000 főnél nagyobb lakosságú város se volt román többségű, ahogy a felvidéken se voltak szlovák nagyvárosok. Csak így lehetett volna megakadályozni egy olyan békét, ami később háborúkat, kitelepítéseket, és népirtásokat szül, és a mai napig konfliktusossá teszi a Kárpát-medence államainak kapcsolatát.
febr. 16. 16:02
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

A béke, mármint az utódállamokon belüli, és az egymás közötti, nem állt a döntést kiagyalók érdekében.

Csak az, hogy nagyobb gazdasági, politikai erő ne létezzen a térségben. A régi jó, oszd meg és uralkodj elvén.

febr. 16. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Én alapvetően kedvelem a svájci berendezkedést, de nem hiszem, hogy az antanthatalmak hagytak volna akkor ilyesmit bárkinek.
febr. 16. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
0%
így jó ahogy van minden,mindenki éli a kis életét a saját országában,amúgy sem akartak közösködni a magyarokkal előbb utóbb elszakadtak volna,elő jött volna a nacionalizmus belőlük.
febr. 16. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!