Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek ki számít értelmis...

Szerintetek ki számít értelmiséginek?

Figyelt kérdés

Lehet erre alkotni valamilyen definíciót? Kik tartoznak szerintetek ebbe a csoportba?



Akik diplomával rendelkeznek? (Akár kifejezetten csak akik Társadalomtudományi, történelmi, jogi, politikai, egyéb humán területeken?)


Akik tudományos fokozatot szereztek? (Akár csak kizárólag humán területen?)


Akik ezen felül rendszeresen megnyilvánulnak tudományosan közéleti, társadalmi kérdésekben, oktatnak ilyen témában, kutatásokat publikálnak?


Vagy bárkit lehet értelmiséginek nevezni, akkor is, ha csak 8 általánost végzett akár, ha figyeli a világ dolgait, értelmezi azokat, képes logikusan érvelni, szeret művelődni stb.


Nagy általános műveltség? Egy témában való kiemelkedő tudás? Egy papír? Vagy mi az, amitől szerintetek valaki értelmiségi lesz?



tegnap 21:44
 1/9 anonim ***** válasza:
72%

Rendezett társadalmi viszonyok közt minimum egy érettebb középiskolás szintet megütő iskolai végzettség, ami 120+ IQ-val és ennek megfelelő széles látókörrel párosul, már értelmiségi szintnek számíthat.


Amúgy azok a felsőfokú végzettséggel bíró személyek számítanak értelmiséginek, akik a hétköznapi életben is azonosulnak az ennek megfelelő kulturális színvonallal. Tehát belső igényük van az önművelésre és az intellektuális tevékenységek fizetéssel közvetlenül nem honorált művelésére.

tegnap 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Ez egy védhető definíció szerintem, de persze más vélemények is jöhetnek. Pontosan mit jelent számodra a széles látókör és az intellektuális tevékenységek?
tegnap 22:18
 3/9 anonim ***** válasza:
36%
Például hobbizenekarban való aktív tevékenykedés, amatőr prózai vagy lírai művek írása, magánweboldal szerkesztése valamilyen szakmai területen (pl. ezt egy mérnökök által is elismert telefonszerelő csinálja: [link] ), kiemelkedő paraméterű gépek, műszerek, stb. építése (szintén egy autodidakta ember doktormérnököket is megszégyenítően színvonalas oldala: [link] ), társadalmi aktivizmus, meg hasonló elfoglaltságok.
tegnap 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Ezzel így viszont már nem feltétlenül érték egyet, bár kétségtelen, hogy ezek mind becsülendő, értékes tevékenységek, de önmagában szerintem egy hobbi zenekarban játszó ember, vagy egy mérnök még nem lesz ezen tevékenységei alapján értelmiségi, mert lehet, hogy egy művet sem tud Adytól, vagy azt se tudja megfogalmazni, hogy pontosan mire szavazunk egy EP választáson. (Természetesen nem ezeket az illetőket akarom ilyeneknek minősíteni, de önmagukban ezek alapján még nem biztos, hogy értelmiségiek, legalábbis az én elképzelésem szerint.) De köszönöm szépen a választ!
tegnap 22:56
 5/9 A kérdező kommentje:
A prózai vagy lírai művek írása már inkább ilyen, mert széles szépirodalmi ismeret áll általában mögötte, ami nyilván egy nagyfokú általános műveltséget adhat az illetőnek, sőt akár komplex világszemléletet is. De lehet, hogy én vagyok túl elfogult humán irányba.
tegnap 22:58
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Olyan ember, aki törekszik magas szintű szellemi kulturális értékeket előállítani, ápolni, de legalábbis fogyasztani, és azokat mások és maga javára fordítani.
ma 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
És nem kell szigorúan humán területekhez kötni. Egy szépirodalomban jártas ember sem feltétlen értelmiségi. Ha a világ sok más dolgáról alig van fogalma, ha a valósággal, az emberekkel nincs megfelelő kapcsolata, akkor nem tudja olyan kontextusba helyezni az általa fogyasztott értékeket, hogy az mások javára lehessen (és még a sajátjára is csak ímmel-ámmal).
ma 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
7-es. Ebben van igazság, de én mégis inkább a humán területekkel hoznám összefüggésbe az értelmiségi fogalmát, ami persze nem zárja ki, hogy egy fizikus is lehessen értelmiségi, ha foglalkoznik az emberi társadalmakat, szűkebb vagy tágabb emberi kapcsolatokat vizsgáló kérdésekkel. Az azonban biztos, hogy attól még nem lesz valaki értelmiségi, hogy egész nap olvas szépirodalmat egy elefántcsont toronyban, ahonnan soha nem szándékozik kijönni, a tudásából bármit is megosztani.
ma 00:42
 9/9 anonim ***** válasza:
Ez fordítva is igaz. A természet jelenségei is a valóságunk része, ahogy az ember alkotta mesterséges környezet is, vagy a technikai fejlődés és annak hozadékai is. Ha valaki ezekből nem hoz egy értelmiségi minimumot, akkor a magas szintű szellemi értékekkel való kapcsolatának nagy eséllyel felszínes, téves, vagy valóságtól elrugaszkodott eredményei lesznek.
ma 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!