Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan készült az 1715-ös...

Hogyan készült az 1715-ös magyarországi népesség összeírás? Illetve van ennél korábbi összeírás, ami adott település lakosait név szerint tartalmazza?

Figyelt kérdés
Az 1715-ös népesség összeírás során osztrák megbízottak mentek sorban a magyarországi településekre, és feljegyezték az ott lakók neveit? Mivel gondolom a lakosok többsége írástudatlan volt, hogy tudták a vezetékneveket pontosan feljegyezni? Vagy az egyházi iratokat is igénybe vették? A Magyar Nemzeti Levéltár honlapján ez a legrégebbi magyarországi népesség összeírás, viszont valahol olvastam hogy Hunyadi Mátyás király idején is volt valamiféle népesség összeírás. Az megtalálható valahol online, illetve akkor is név szerint írták össze a lakosokat vagy valami más elv alapján készült?
febr. 3. 17:33
 1/6 anonim ***** válasza:
Vaószínüleg a helyi papok írták össze a családokat.Úgy tudom, házak szerint írták össze a családokat.
febr. 3. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A Mátyás korabeli 1495-ös összeírás az adózó háztartásokat vette számba és nem a lakosokat.
febr. 3. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:

Voltak azért mindenhol írástudók, tanítók, papok, jegyzők és volt közigazgatás is, attól függetlenül, hogy a többség írástudatlan volt.

Nemcsak a portákat írták össze, hanem a mívelés alá vett területeket is, továbbá a számos (főleg pestisben) kihalt háztartást is.

[link]

febr. 3. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az 1715 és 1720-as összeírások is az adózó háztartásokat írták össze, és csak a családfők neveit jegyezték fel ennek folyamán. A szegényparaszti és zselléri háztartásokat, az adómentes embereket, különféle csavargókat, koldusokat többségében nem jegyezték be. Illetve a korabeli embereknek is megvolt a magukhoz való eszük, kreatívak voltak, ha adóelkerülésről volt szó. Pl: egy portára több család összeköltözött, és így az adóteher többfelé oszlott.


Ha meg akarod kapni a korabeli népességszámot akkor egy feljegyzett családfőre további 12-20 embert számolj(az adott terület elszegényedettségétől függően).

febr. 3. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Egyébként a háztartásokat egy másik vármegyéből érkező küldöttség jegyezte fel. Pl: Nógrád megyében, Somogy megyéből érkező összeírók dolgoztak. A magyar helyesírásnak nem volt egységes szabályzata, ezért a nevek írásmódja sok esetben furcsa még magyar nevek esetén is. Szláv és román nevek esetén meg főleg. Továbbá gyakori volt az is, hogy románokat magyar névvel jegyezték fel, mert akkoriban sok oláh jobbágynak és pásztornak nem volt még családneve. Pl: egy Ion nevű magyarul mukkot sem beszélő oláh hegyi pásztort simán beírtak úgy mint Johannes Pásztor.
febr. 3. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 kürasszír ***** válasza:

Kedves kérdező!


Ahogy előttem már írták. Ezek az összeírások hihetetlenül elnagyoltak és pontatlanok voltak, nem lehetett belőlük megállapítani Magyarország népességét.


Olyannyira nem, hogy az első, 1784-1787 közötti igaz állami népszámlálás eredménye sokkolta a bécsi udvart, ugyanis kiderült, hogy a Magyar Királyság lakossága az addig becsült 3-4 millió fő helyett a valóságban 9 millió fő volt.


Tehát a korábbi, pontatlan összeírások alapján a Magyar Királyság népességét 3-4 millióra becsülte a bécsi udvar, de kiderült az első igazi népszámlálás során, hogy a valóságban 9 millió lakosa van az országnak.

febr. 5. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!