Hogyan készült az 1715-ös magyarországi népesség összeírás? Illetve van ennél korábbi összeírás, ami adott település lakosait név szerint tartalmazza?
Voltak azért mindenhol írástudók, tanítók, papok, jegyzők és volt közigazgatás is, attól függetlenül, hogy a többség írástudatlan volt.
Nemcsak a portákat írták össze, hanem a mívelés alá vett területeket is, továbbá a számos (főleg pestisben) kihalt háztartást is.
Az 1715 és 1720-as összeírások is az adózó háztartásokat írták össze, és csak a családfők neveit jegyezték fel ennek folyamán. A szegényparaszti és zselléri háztartásokat, az adómentes embereket, különféle csavargókat, koldusokat többségében nem jegyezték be. Illetve a korabeli embereknek is megvolt a magukhoz való eszük, kreatívak voltak, ha adóelkerülésről volt szó. Pl: egy portára több család összeköltözött, és így az adóteher többfelé oszlott.
Ha meg akarod kapni a korabeli népességszámot akkor egy feljegyzett családfőre további 12-20 embert számolj(az adott terület elszegényedettségétől függően).
Kedves kérdező!
Ahogy előttem már írták. Ezek az összeírások hihetetlenül elnagyoltak és pontatlanok voltak, nem lehetett belőlük megállapítani Magyarország népességét.
Olyannyira nem, hogy az első, 1784-1787 közötti igaz állami népszámlálás eredménye sokkolta a bécsi udvart, ugyanis kiderült, hogy a Magyar Királyság lakossága az addig becsült 3-4 millió fő helyett a valóságban 9 millió fő volt.
Tehát a korábbi, pontatlan összeírások alapján a Magyar Királyság népességét 3-4 millióra becsülte a bécsi udvar, de kiderült az első igazi népszámlálás során, hogy a valóságban 9 millió lakosa van az országnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!