Mik Magyarország legnagyobb települései lakott belterület szerint?
Sziasztok!
Mindenki hallhatta már, hogy Hódmezővásárhely a második legnagyobb területű városunk, ami elméletben igaz is, de gyakorlatban a terület 70 százaléka termőföld, meg sár, pocsolya. Azaz valójában nem város...
Ennek a kiküszöbölésére létezik a lakott belterület kifejezés, ami TÉNYLEGES várost jelöl, egybeépítve. Erről viszont adatot sehol nem találok sajnos. Első helyezett értelemszerűen Budapest, de aztán? Sajnálom Hódmezővásárhelyiek... :D
Köszi előre is a választ!!
> Mindenki hallhatta már, hogy Hódmezővásárhely a második legnagyobb területű városunk, ami elméletben igaz is
Miért csak elméletben? Gyakorlatilag is a város része, a város határán belül fekszenek az általad említett területek minden szempontból.
> de gyakorlatban a terület 70 százaléka termőföld, meg sár, pocsolya. Azaz valójában nem város...
Nyilván ezért van, hogy bár a város a második legnagyobb területű város, népesség szerinti sorrendben meg csak a 23. (2020-as adatok alapján).
De itt jön ugye az a kérdés, hogy mit jelent az, hogy „valóban város”, meg „tényleges város”. Az adott terület jogilag a város része, a város határán belül fekszik, még ha történetesen nem is lakóépület áll rajta.
A lakott belterület nem gondolom, hogy elegendő szempont. Van egy raklap terület, amit – most Hódmezővásárhelytől és Magyarországtól is elvonatkoztatva – mindenki a város szerves részének tart, annak ellenére, hogy nem lakóépület áll rajta, nem lakik ott valójában senki. Pl. utak, vasúti rendezőpályaudvar, buszpályaudvar, tér, park, játszótér, bolt, gyár, lerakat, bevásárlóközpont, templom, temető, kórház, stadion, uszoda, állatkert, mindenféle intézmények a múzeumtól a városházáig, folyó és annak ártere, meredek így nem beépített hegy- vagy domboldal, tengerpart.
Nyilván ezek helyi sajátosságok, ezért sem a város területével szoktunk egy várost elsősorban jellemezni, mert a legtöbbször sokkal relevánsabb adat a város népessége.
2-es vagyok, én azért kérdeztem, mert tényleg érdekel!
A drónos szabályokban is benne van hogy lakott terület felett ez meg az... de mi számít lakott területnek? Egy település belterülete tiszta sor. De egy szőlőhegy a falutól 1 km-re ahol van 10 présház az micsoda ha amúgy a településhez tartozik? Erre még jogszabályt sem találtam...
Mi számít lakott belterülenek számodra? Egy város szűken vett bálvárosa, vagy a közigazgatásilag és területileg is hozzátartozó bolygófalvak is?
Nem olyan egyszerű ez a kérdés mint amilyennek tűnik...
Direkt a lakott BELterület kifejezést használtam ami jogilag létező terminus, és pontosan erre használják.
"a település közigazgatási területének - jellemzően a település történetileg kialakult, összefüggő, beépített, vagy beépítésre szánt területeket tartalmazó - a helyi építési szabályzatban kijelölt része"
Tehát egybefüggő életvitelszerűen használt terület. Nagyon ellenzem a közigazgatási terület használatát amikor népsűrűséget mérnek például, hiszen eszméletlenül pontatlan adatok jönnek ki. Senki nem gondolja, hogy HMV 70% sáros termőföldje lakott terület. De a KSH-t sem zavarja ez ugy látszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!