Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért támadta meg Japán az...

Miért támadta meg Japán az USA-t 1941-ben?

Figyelt kérdés
2015. márc. 14. 16:19
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Mert uralni akarták a Csendes-óceánt, nem mellékesen más "klikkhez" tartoztak.
2015. márc. 14. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A japán militarizmus komolyan mérlegelte, hogy terjeszkedési szándékát merre valósítsa meg. Az USA Japán tengeri hatalmának állt az útjában, több sziget, amelyekkel a tengeri területet is biztosították amerikai felségterület volt, de japán hagyományosan igényt tartott rá. A Szovjetunióval is, már a cárizmus idejében is voltak háborúik és folyamatosan voltak incidensek, de 37 - ben, amikor egy kormányválság után átalakult a japán vezetés, Kínára támadtak rá. Annak ellenére, hogy Kína ekkor darabokra volt esve, egyrészt a kommunista, másrészt a több nacionalista államszerveződés, amelyek gyakran egymással is harcoltak, Japán a saját nehézségei miatt nehezen boldogult velük, mert időnként hallgatólagos, vagy valóságos szövetségek részben elsimították a kínai ellentéteket, Japán meg nyersanyag és üzemanyaghiány miatt nem tudta teljes erejét kifejteni.

Amerikával eleinte jó volt a kapcsolata, az USA szállított neki mindent, olajat, fémeket, nyersanyagot és talán nem egészen ismert, de a 30-as évek elején eléggé németbarát volt a légkör az USAban, ami folyamatosan változott a német politika hatására. Az amerikai nép ki akart maradni a háborúból de az események és a Roosevelti politika hatására egyre jobban belebonyolódott, mert támogatta a brit és a francia törekvéseket.

A háború kitörésével egyre jobban kezdett körvonalazódni a későbbi kép, először a gazdasági támogatás, amit Angliának nyújtottak, a megadott konvojkíséret és egyebek egyre jobban belevitték az USA-t a háború lehetőségébe.

Végül a japán kapcsolatok, amelyek meg a háromhatalmi egyezménnyel egyre jobban a németek felé tendáltak, arra késztették az USA-t, hogy olajembargót hirdessen Japán ellen.

Ekkor az USA termelte ki a világ olajkészletének nagyjából a felét, de más sem adhatott el nekik, például Venezuela, ahol ekkor szintén elég jelentős olajkészlet van.

Ez Japánt is Amerika ellen hangolta. Egyre jobban elmérgesedtek a kapcsolatok

Végül a Japánok úgy döntöttek, hogy rátámadnak az Angol, Holland és Francia gyarmatokra, Borneón volt valamennyi olaj, Jáván, Szumátrán gumi, meg ércek is és Sziámban is, akit maguk mellé kényszerítettek.

Csakhogy a Fülöp szigetek, ahol amerikai támaszpontok voltak, útjában voltak a szállítási vonalaiknak és ekkor már az USA nagyon közel volt a háborúhoz, legalább is gazdaságilag és politikailag, mert katonailag meglehetősen gyenge volt, kivéve a flottát, amely már ekkor is elég erős volt, erősebb is, mint a japán flotta.

Ezért japán először a Hawaii bázist támadta meg, elsüllyesztve és megrongálva a Csendes óceáni csatahajókat, kivéve az anyahajókat, ami a fő cél lett volna, de azok pechjükre kifutottak pont akkor. Aztán elfoglaltak majdnem mindent, amit szerettek volna, a szigeteket is, de az USA hamar erőre kapott, hatalmas flottákat építettek és fokozatosan visszafoglalták a japán területeket. A szándékuk olyasmi lehetett a japánoknak, hogy az alatt az idő alatt, amíg Amerika felfegyverkezik, olyan pozíciót harcoljanak ki, amelyet egy békekötéssel megtarthatnak, mert azért sokan ismerték és félték is az USA hatalmas ipari potenciálját, amivel a katonai erejét rövid idő alatt megnövelhette, de nem sikerült békét kötniük, amibe az európai háború is belekavart

A tengely azért üzent hadat az USA-nak, mert ezzel Japánt bele akarták kényszeríteni a Szovjetunió elleni háborúba, hiszen ekkor vannak Moszkva alatt, de ez nem jött létre, mert sem Japán, sem az oroszok nem akartak a másikkal ekkor már tengelyt akasztani, holott előtte komoly esély volt rá.

Így lényegében a németek a japán, a japánok meg a németek terveit keresztezték, mert olyan erős szovjet, amerikai, brit szövetséget sikerült kikényszeríteniük, ahol már nem lehetett sehol különbéke.

Vázlatosan ennyi.

2015. márc. 18. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő választ!
2015. márc. 19. 20:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!