Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hagytak-e aztán Telekinek egy...

Progizo kérdése:

Hagytak-e aztán Telekinek egy üres széket a 2. világháború utáni béketárgyaláson, ahogy 1941-ben Churchill ígérte?

Figyelt kérdés
Mit akart mondani 1941-ben Churchill azzal, hogy a Délvidék visszaszerzését követően öngyilkosságot elkövető Teleki Pál miniszterelnöknek majd egy üres széket hagynak a háború utáni tárgyalásokkor? Hagytak-e aztán? Miért nem inkább a visszakapott területeinkből hagytak legalább valamennyit Magyarországnál?

2014. febr. 12. 18:35
1 2
 1/11 anonim válasza:
Ezt vettük múlt héten töriből.Valóban hagytak neki egy üres széket. Ezt azért kérte churchill mivel Teleki pált tartotta az egyetlen becsületes embernek európában!
2014. febr. 13. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Brit szempontból biztos becsületes volt az öngyilkossága, de vajon magyar szempontból is? Nem az lett volna a helyes, ha életben marad, és megpróbálja a háborún kívül tartani a megnagyobbodott országot?
2014. febr. 14. 15:30
 3/11 anonim válasza:
Azért lett öngyilkos,mert aláírt egy békeszerzősést jugoszláviával,de pár hét múlva hitler meg arra kényszerített minket h támadjuk meg a jugókat.Ezt nem tudta elviselni. Én becsületesnek tartom.
2014. febr. 14. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

De amikor bevonultunk a Délvidékre, Jugó már szétesett, ráadásul ez nem az a Jugó volt, amivel szerződést kötöttünk, mert a belgrádi puccs után ellenség lett.

Teleki nem tudta ezt?

2014. febr. 15. 11:13
 5/11 anonim válasza:
ezt már nem tudom.
2014. febr. 15. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Én meg úgy tudom, addigra már nem volt ez olyan fontos, csak legenda az üresen hagytt szék.
2014. febr. 17. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Nem hagytak üres széket neki. Meg volt ígérve, de mire eljött az idő, nem tartották be.

Amit írsz/kérdezel Teleki öngyilkosságáról, arra önmaga válaszolt a búcsúlevelében. "Hullarablásnak" minősítette a műveletet. Az, hogy az állam szétesett, a magyar állam hivatalos magyarázata volt, de Teleki józanabb volt annál, hogy ezt el tudja hinni. Az ő értékrendjében ez "hullarablás", ahogy írta is.

Amúgy nem nagyon kedvelem őt, sok írását olvastam, ismerem az életútját is. Szerintem a korábbi Teleki-öngyilkosságra is gondolt, amikor megölte magát. Ott kisebb volt a tét és szerintem így akarta megmutatni, hogy mit gondol arról a helyzetről.

2014. febr. 22. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Hát érdekes szempont, amit felvetsz!

Hogy azt akarta volna Teleki Pál az öngyilkossággal hangsúlyozni, mennyivel inkább sorskérdés Magyarország számára a délvidékre való hitszegő bevonulásunk azzal szemben, ami miatt Teleki László öngyilkos lett annak idején. Hogy ez a gondolat átvillant-e az agyán a pisztolygolyó előtt, nem tudom, de nem tartom valószínűnek.

Magát a tettet én pozitivnak tartom, és bár Teleki Pál szobra nincs benne abban a nemzeti panteonban, ami az én fejemben létezik, mivel ott csak főleg demokraták vannak, azért megjárt volna neki az a szék, amit Churchill ígért.

2014. febr. 22. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

#8: "Nem hagytak üres széket neki. Meg volt ígérve, de mire eljött az idő, nem tartották be."


Vajon miért? Nehogy kedvezőbb békefeltételeket (=némi területeket megtarthasson itt-ott) kapjon Magyarország?


"Amit írsz/kérdezel Teleki öngyilkosságáról, arra önmaga válaszolt a búcsúlevelében. "Hullarablásnak" minősítette a műveletet. Az, hogy az állam szétesett, a magyar állam hivatalos magyarázata volt, de Teleki józanabb volt annál, hogy ezt el tudja hinni. Az ő értékrendjében ez "hullarablás", ahogy írta is."


Jobb lett volna, ha az értékrendjében a magyar érdek lett volna elsőrendű, mert akkor legalább várt volna, hiszen a britek mégsem üzentek emiatt nekünk hadat. Mégis, mit képzeltek/képzelnek a britek, hogy körülöttük forog a világ? Hogy ők döntik el, mely területünket szabad visszavennünk?

2014. febr. 23. 09:39
 10/11 anonim ***** válasza:

A 7. válaszoló vagyok.

A diplomáciában egy üres szék jelenléte nem sokat ér. Jelképes, de az alkudozások során nincs szerepe. A diplomáciai alkukban egy nagy tárgyaláson árválkodó székkel nem lehet semmit elérni.


A II. világháború utáni magyar határok ügyében előzetes alkuk és időben megtett cselekedetek számítottak, melyekben a briteknek kevés szerepük volt, szinte semmi.

Csehek esetében a vezetőjük jól lavírozott. Olyan igényeket vezetett fel, melyek túlzóak voltak, a tárgyalási jegyzőkönyvek ma már nyilvánosak. Pozsony előterét így is megszerezték. Mire eljöttek a béketárgyalások, már mindent elrendeztek.


Kárpátalja ügyében a Horthy-kormányzat a felelős, mert azért ott történt bőven olyan dolog, ami az ott élőket sértette. Kárpátalja a Magyarországhoz csatolás előtt autonóm terület volt, önálló kormánnyal, magyar miniszterelnökkel. Amikor a magyar csapatok bevonultak, az elfoglalt területek lakosainak nem adtak politikai jogokat, valamiféle rendkívüli állapothoz hasonló berendezkedést tartottak meg egész végig. A volt miniszterelnök is elutasította a magyar közéletben való bekapcsolódást (egy idő után) pont ezek miatt. Az ott élő magyar anyanyelvűeket a budapesti kormány magával szembe tudta fordítani. Ez sajnos budapesti kudarc.


Romániát azt hiszem nem kell leírni, hogy miért tudta a trianoni határokat visszaállítani. Horthy és az összes egykori vezető emlékiratai, a különböző jelentések mind-mind tartalmazzák, hogy Erdélyt az nyeri meg, aki hamarabb átáll. A magyar kormányzat tesze-tosza volt. A románok radikálisak voltak. Abban a pillanatban, ahogy a szovjet román területre lépett, átállt. A magyar kormányzat nagyon sok időt kapott. A szovjetek direkt napokra elállították a hadműveleteiket, csak valósuljon meg az átállás. A jegyzőkönyveket elolvashatja bárki, hogy milyen amatőrök voltak (tehát úgy kell ezeket nézni, hogy a románok miként intézték az ügyeiket ugyanabban a pillanatban).


A délszláv ügyekben szintén a magyar kormányzat hibázott. Ebben a háború befejezésének a módja (vagy a kiugrás módja) nem sok szerepet játszott, a magyar bevonulás annál inkább. A magyar politikai elit itt sem bizonyult jó gazdának.


A briteknek tehát nem jutott szerep, annál több a Horthy-kormányzatnak, mely a politizálásával mintegy érvényre segítette a szomszédos államok korábban kötött előzetes alkuját. Ha a britek beleszólnak, akkor azon valószínűleg nyertünk volna (1947-es szerződést aláíró exkülügyér emlékiratait ajánlom ez ügyben).


Én nem szeretem Telekit, de ő jól látta, hogyha Magyarországnak terület kell, akkor nem jó irányba halad.

Annyi megtiszteltetést kapott, hogy a fiának kínáltak pozíciókat és részt vehetett volna a tárgyalásokon, de fiatal kora miatt elutasította (Moszkvában a fegyverszünetet kérő bizottság tagja volt).


A kérdés szempontjából nem mellékes, hogy a trianoni szerződést is elszúrta a magyar politika. Aztán rákentük mindenkire, hogy ne azonosítsuk az igazi felelősöket. Ha valakit ez érdekel, érdemes az osztrákok 1918-1920 közötti belügyeit összehasonlítani a budapestiekkel (azonnal választójog rendezése, választások, béketárgyalások alkudozó részére már kormányküldöttséget küldenek, Habsburg-házat elintézik - Budapest viszont akkor rendez választásokat, mire már minden alkunak vége, mert a politikai elit belső harcokat vív; nem tudják feldolgozni azt a tényt, hogy a vörösök és a székelyek küzdöttek a határokért, míg a "nemzetiek" a francia védnökség alatt akcióztak a területvédők ellen, a nemes urak meg Bécsben kávézgattak).

2014. febr. 23. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!