Vannak olyan emberek a történelemben akik senkik voltak és nagy ember lett belőlük, olyan valaki aki sok ember életét megváltoztatta jó irányba?
Bibliai történetek nem egyenlő a történelemmel, persze van átfedés, de nem számottevő.
Napóleon pl. "senki" volt, de felemelkedett és hogy jót tett-e az emberekkel az szubjektív. Ez kábé mindegyik történelmi személyről elmondható.
Szerintem rengeteg.
Pl Adolf Hitler.
A masodik vh alatt többet fejlödött a (hadi)technika, mint az az megelözö 100 évben..
Enguerrand de Marigny. Normandiai kisnemesi családba született Lyo-La Forét-ban, és először II. Hugues De Bouville apródja volt, később Navarrai Johanna királynő udvartartásához tartozott, Johanna egyébként IV. avagy Szép Fülöp felesége lett, és Marigny akkor igazán kibontakoztathatta a tehetségét. Karrierje csúcspontján olyan rangot viselt, amit se előtte se utána senki más: a királyság főrektora és a kormányzat koadjutora lett.
E tevékenységében megalapozta a francia közigazgatás rendszerét (ami most is majdnem ugyanolyan, mint akkor), ő volt a törvénykezés, a pénzügyek és a büntetés-végrehajtás feje is. Az ő nyomán fejlődik ki az a réteg, amit később úgy neveznek: "A harmadik rend."
Egy személyben volt nádor, országbíró és tárnokmester.
Sorsát Szép Fülöp 1314 novemberében bekövetkezett halála pecsételet meg. Szép Fülöp öccse, Valois Károly herceg ugyanis ki nem állhatta Marigny-t. Kapóra jött neki, hog Fülöp elsőszülött fia, X. Lajos, akit Civakodóként is ismertek gyenge kezű , ugyanakkor elég erőszakos és ostoba uralkodó volt, és alatta a Fülöp idején jogaikban megnyirbált bárók újra duhajkodhattak.
Valois is elintézte, hogy Marigny , aki egyébként ügyes gazdálkoó és rátermett pénzember volt, koncepciós pert kapjon a nyakába, és 1315. április 30-án egy csinos nyakravalót ráadásnak a Montfaucon-i bitón, amit ő maga újított fel. Marigny egyébként, aki Maurice Druon leírása szerint méltósággal viselte a halált, megjegyezte ironikusan: "A magam művén végzem."
Az övéhez hasonló töténet a Joseph Süss Oppenheimer története is, Ő Károly Sándor württenbergi főherceg pénzügyminisztere volt, és a főherceg halála után ő is kötélre került. Az tény, hogy zsidó volt, és emioatt a főúri körökben sok ellenséget szerzett magának, de hogy tényleg az a gátlástalan, nepotista csaló lett volna, akit a Jud Süss c. filmben láthatunk, arról megoszlanak a vélemények.
Sok ügyes pénzügyminiszter volt, aki alacsony származásúként született, a saját erejéből felemelkedett, és pályfutását kötéllel a nyakán végezte.
De itt van Alfred Redl ezrede is: ő is egy rutén vasutascsalád sarjaként emelkedett fel a katonai ranglétrán, és lett a Monarchia híres-hírhedt (homoszexuális) kémfőnöke. Később, mikor áruló lett, neki is főbe kellett lőnie magát
Nők közül pedig Acu hergenőt emelném ki, Tokugawa Iesada sógun feleségét, akiről tévésorozat is készült. Ő se sokat élt (Mindössze 47 évet), viszont neki is része volt abban, hogy Japán bekapcsolódott a világkereskedelembe és a világpolitikába.
Mondanék egy magyar példát, ami simán megérne egy filmet. Filippo Scolari Firenzében született és kereskedőnek tanult, így került Magyarországra Zsigmond idején. Akkoriban Zsigmond király nagyszabású tervekkel rendelkezett az ország felvirágoztatására. Életrajza egy sikeres európai politikus képét mutatja, aki képes volt Magyarországról jelentős, sikeres és elismert emberré válni, amit legjobban a német-római császár címe bizonyít.
Filippo története kezdetén Zsigmond épp trónra került és nehézséget okozott az aranybányák igazgatása. A királyi tanácsban egyszer megjelent Scolari, aki gyorsan bizonyította hozzáértését, mert a jelenlévőkkel ellentétben képes volt írni, olvasni és számolni. A király megbízta az aranybányák felügyeletével (ekkoriban Európa legnagyobb aranybányái Magyarországon voltak). Ezt a feladatot sikeresen teljesítette, akkor megkapta a sóbányák felügyeletét is, valamint egy-két megye irányítását. Ezeket a feladatokat jól teljesítette, sőt kiderült, hogy jó hadvezér. Hadvezérként 18 hadjáratot vezetett életében, többnyire törökök ellen, de sikeres volt Itáliában is. Egyetlen sikertelen hadjárata volt a husziták ellen. A hatalma és a felelőssége gyorsan növekedett, közben letelepedett az országban, kialakította maga körül a "menedzsmentjét", megbecsülte a munkatársait, a katonái rajongtak érte, a vezetői nagyra becsülték. Egy ozorai földesúr lányát vette feleségül és felvette a család nevét, így lett Ozorai Pipo a neve.
Az ország legbefolyásosabb emberévé vált, amit senki nem vitatott el tőle, szolgálataiért cserében engedélyt kapott egy vár építésére a saját birtokán. Az ozorai kastély jelenleg is látogatható, nemrégiben újították fel, sőt egy részlege szállodaként üzemel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!