Hogyan lehet a másik ember egójára hatni?
Az egó egy latin szó, ami annyit jelent, hogy én. De a köznapi életben inkább az egocentrizmus (én-központúság) értelmében használjuk, amikor arról beszélünk, hogy kinek mekkora az egója, mennyire én-központú, vagy akár mennyi az önbizalma.
Mindenféle kommunikáció során hatsz a másik ember egójára.
Ha például megalázod, akkor csökkented az egóját, ha dicséred növeled.
Az első válaszoló nagyjából kifejtette mit és értenek a hétköznapokban egó alatt. Annyit még hozzátennék, hogy ez az egó végül a magát megkülönböztető "én" (én, de nem te/más). Lényegében bármely megnyilvánulás hat az egóra, de ha a fenti kiegészítésemet is figyelembe vesszük, akkor amit az első ír, nem biztos, hogy helytálló, mármint az, hogy ha megalázzuk a másikat, akkor csökkenti az egóját, ugyanis ekkor az egóban rejlő nagy adag büszkeség még mindig működni fog, és vagy visszaszól, magát védve, vagy csöndben hallgat magát csitítgatva, hogy nem is igaz, vagy magába fordul az egyén, és lelki ügyet csinál az egészből, érzelmileg teljesen átitatva, ami még mindig az egó játéka.
Amíg valakit dicsérünk, alázunk, stb, vagyis magát az egyént minősítjük, addig az egót tápláljuk, de ha az egyén tetteivel tesszük ugyanez, és mindeközben a megértést, türelmet, kedvességet, figyelmességet, stb. tanúsítjuk, akkor csökkenhet az egó, de nem csak bennük, hanem bennünk is. Magyarán, az eredeti, félreértésektől mentes önzetlen, elvárások és feltételek nélküli szeretet az, ami feloldhatja az egót, minden más csak tömi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!