Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Történészek miért nem vélik...

Történészek miért nem vélik egyes legendákat igaznak?

Figyelt kérdés

Egyes fennmaradt írások, legendák és mítoszok igazán elgondolkodtathatnák a történészeket, de mégsem foglalkoznak vele.

Ilyen például az özönvíz és elsüllyedt kontinensek egységes története, ami minden ókori népnél és indián törzseknél is megtalálható. Mégsem foglalkoznak vele. Pedig alapjuk szerintem csak volt, ha ennyire beleivódott minden nép világába. Ha nem is egész Földre kiterjedő özönvízről beszélhetünk, akkor mondjuk tengerszint emelkedésről bizonyos helyeken vagy a földtömegek mozgása,süllyedése,emelkedése stb.

Aztán ott vannak azon kultúrák, akik olyan embereket imádtak akik nem közülük valók voltak. Pl. az olmékoknál igen erős negroid vonású fejeket tartottak isteninek vagy hasonlít kicsit a pufi Buddha szoborhoz is.

[link]

Mégis minden törikönyvben és ismertetőben az van írva, hogy ez egy olmék ember képmása.


Nézzük meg a Wikipédiában például Bochicát, a kolumbiai indián istent.Ismétlem: indián istent, nem keresztényt.

Éppen úgy néz ki, mint a mi apostolaink! Pedig még jóval, de jóval azelőttről származik, hogy Kolumbusz felfedezte volna Amerikát.

[link]


De ott van az egyiptomi királylista vagy a japán császárok listája. Ezeket a történészek valódi leleteknek vélik, mégis a legelső dinasztiákat, őscsászárokat mítoszok közé sorolják, mert túl régi dátum van megadva uralkodási idejükhöz. Azaz ami kiesik az emberiség időintervallumából, régebbi az első feltételezett civilizációknál. Most ez így olyan mintha kiválogatnánk, hogy mi az ami nekünk kell és az valós, míg ami nem kell az már csak mítosz.


Még rengeteg mindent lehetne sorolni! Ezek elgondolkodtatóak.



2013. okt. 29. 16:43
 1/5 anonim ***** válasza:

A történészet egy tudományág, és mint tudomány, csak azt vallja ténynek, amire bizonyíték van. Az egyiptomi és japán császároknál például minél régebbre megyünk vissza az időben, annál kevesebb bizonyíték van egyes dolgok létezésére. Az első civilizációk voltak azok, amik feltalálták az írást, ami ennél régebben történt, arról csak mondák maradtak fent, amik sokkal kevésbé biztos források, mint a korból származó tárgyi leletek, pl. használati tárgyak, képek, szobrok. Ha például a magyar őstörténetet vesszük, ha elég régre megyünk vissza, nem marad más, mint a "Hunor, Magor két dalia"-féle eredetmítosz, egyes hétköznapi használati tárgyak maradványai, valamint a sztyeppi uráli népekkel való genetikai és nyelvi rokonság. Ez elég ahhoz, hogy egy elég homályos képet kapjunk a nép ezen időszakáról, de már kevés ahhoz, hogy konkrét dátumokat, uralkodókat és történelmi eseményeket rekonstruáljunk.



Amikről te beszélsz pl. az apostolnak kinéző indián isten, az már inkább vallás, mintsem tudomány kategória.


Az USÁ-ban kialakult Mormon vallás például úgy tartja, hogy az ókori zsidók egészen az Amerikai kontinensig jutottak és ott valamilyen bűn elkövetése miatt változtak rézbőrűekké. Erre sincsenek tárgyi és írásos bizonyítékok Joseph Smith Mormonkönyvén kívül, amiben Smith egy erdőben saját maga által talált ősi kőtáblákat jelöl meg forrásnak, amiket viszont nem látott senki sem rajta kívül.

2013. okt. 29. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Az Özönvízről pedig azt gondolják, volt alapja, mégpedig az a kataklizmaszerű áradat, mely a Fekete-tengert létrehozta. Én nem tudom a részleteket, csak annyit, hogy valamikor az emberi történelem hajnalán - nyilván a jégkorszakok váltakozásával kapcsolatosan - a Földközi-tenger szintje annyira megemelkedett, hogy valahol a mai Boszporusz környékén befolyt arra a területre, ahol ma a Fekete-tenger van, és feltételezhetően emberek által lakott területeket is eláraszthatott. Atól tartok kb. ennyi, amit a dologról tudni lehet.
2013. okt. 29. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan az emberi elme páratlan mítoszteremtési képessége miatt óvatosak a történészek az ilyen mítoszokkal. Nézz csak meg egy mai „köztudomású” mítoszt, például hogy Einstein megbukott matekból.

Az ilyen mítoszoknak sokszor van alapja. Einstein esetében például az az alap, hogy az ő korában az 1-es volt a legjobb jegy, az 5 a legrosszabb, és éppen még az ő diákéveiben lett fordítva. Tehát ha valaki a matekjegyeit nézte, akkor könnyen megkavarodhatott és azt hihette, hogy megbukott. A valóság sokkal prózaibb, mint a mesék.


Az özönvíznek is nyilván van alapja, mégpedig az, hogy a tengerparti népeket időről időre elönti a tenger, a mai napig (cunami, szökőár). Ez bőven elég egy özönvíz mítoszához, egyáltalán nem kell feltételezni, hogy az a bizonyos özönvíz egyidejűleg történt. Ugyanígy az elsüllyedt földrészeknél: több tengerparti településről és szigetvárosról is tudjuk, hogy elsüllyedt, elöntötte a víz. Ez bőven elég a mítosszá váláshoz, amit aztán szájára kap a nép, és terjesztik mindenfelé, száz évekkel később is, végül már kontinensnyi földként él az emberek tudatában. Vagy például a sárkányokhoz is bőven elég feltételezni, hogy néha véletlenül kiástak egy-egy felszíni dinoszauruszcsontot. Mi mással is magyarázhatták, mint óriásokkal, szörnyekkel, sárkányokkal? Ne feledd, hogy a régi ember mindennapi kapcsolatban volt az állatokkal: levágták, nyúzták, ették az állatokat, nem a piacon vették a húst. Pontosan tudták, hogy mekkora egy lókoponya vagy egy tehén lábszárcsont. Tehát nem kellett ép egész csontvázat találni, hogy mögé képzelhessék az állatot, elég volt egy a tehénnél tízszer hosszabb lábszárcsont, vagy egy háromöles koponya, és máris kész a szörny.


Az indián istennel kapcsolatban több dologban is tévedsz. Az egyik az, hogy ez a szobor nem tudni mikor készült, de szerintem relatíve új. Akkor pedig a szobrász akár szándékosan is ábrázolhatta úgy az istent, hogy egyfajta áthallás legyen az apostolok felé. A művészek gyakran tesznek ilyet. De ha mégsem, akkor sincs semmi egyéb

ebben az emberben, ami „apostolos”, mint a bot, a szakáll és a hosszú ruha. Az, hogy te ebből rögtön apostolra asszociálsz, valójában a TE kulturális beágyazottságodat jelzi. Bármely korban bármely vándorló ember így nézhetett ki. Azon kívül pedig szeretném felhívni a figyelmedet arra, hogy már talán az egyiptomiak is, de a vikingek egész biztosan átjutottak Amerikába, végighajózhattak a partján és akár kapcsolatba is léphettek az ottaniakkal. Ez meg simán lehet az alapja a keletről jött ember mítoszának.


Összességében, a józan eszedet használva és a mítoszokat a realitás szemüvegén át nézve nagyon is sok valóságalapjuk lehet, de ezeket a helyén kell kezelni. Nincsenek sárkányok, földönkívüliek, meg hasonló dolgok.

2013. okt. 29. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 mustafa33 ***** válasza:
90%
Egyes nemzetek t♫8rténészei száz éve élt kollégáik által kitalált legendákat tanítják történelemként.
2013. okt. 30. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Jól mondod, elgondolkodtatóak. És ha a gondolat bizonyítható, akkor ténynek fogadjuk el. Ha pedig még nem, de beilleszthető egy folyamatba, akkor hipotézisnek. Egy ilyen, hogy Kolumbusz előtt is jutott el az amerikai földrészre eurázsiai ember, és fordítva. Erről szólt például Heyerdahl kísérlete, néhány viking típusú lelet Észak Amerikában, és az olmék kultúra egyes leletanyagai. Ezért vannak ilyen hipotézisek. De a hiányosságaik miatt a bizonyíték rangjára még nem emelkedtek.
2013. okt. 30. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!