Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az eseményalgebrában A ellente...

Az eseményalgebrában A ellentett + B ellentett esemény miért A ellentett * B ellentett?

Figyelt kérdés

Nem igazán értem ezt az azonosságot, mert az A ellentett + B ellentett esemény azt jelenti, hogy vagy az A vagy a B esemény ellentettje következik be.


Vegyünk egy eseményteret, ami egy kártya feldobása, aminek van egy piros és egy kék oldala. Két esemény lehetséges az, hogy a kártya a piros felére esik és az, hogy a kártya a zöld felére esik. Az előbbi legyen A az utóbbi B esemény. Ha A ellentett bekövetkezik, akkor B következik be. Tehát ha A ellentett + B ellentett esetét vizsgáljuk, akkor azt mondjuk, hogy vagy A ellentettje, vagy B ellentettje következik be. Az miért lenne azonos azzal, hogy A és B ellentettje is bekövetkezik?



2013. febr. 22. 15:13
1 2
 1/11 anonim válasza:
Szerintem rossz példát hozol, mivel ennél a példánál a B ellentett értelmetlen, ha A ellentett bekövetkezik, így az uniójuk sem lehetséges( lehetetlen esemény). Ha a pénztárgépes példát hozod 2 pénztárgép van, lehet mind2 jó, vagy rossz, és felváltva 1ik rossz, másik jó, ott már van értelme erről az únióról beszélni. Mivel ha itt A ellentett + B ellentettről beszélünk akkor, legalább az egyik gép jó.
2013. febr. 22. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Gyanítottam, hogy rossz a példám, ezért kértem segítséget, átgondolom a példát, de szerintem így már jó lesz!
2013. febr. 22. 15:31
 3/11 anonim ***** válasza:

"A ellentett + B ellentett esemény miért A ellentett * B ellentett"

Ez nem igaz, valamit szerintem elnéztél.


Nem erre gondoltál? (A negálást most minusszal jelölöm.)

(-A) * (-B) = -(A + B)

és

(-A) + (-B) = -(A * B)


Ezek a DeMorgan azonosságok.

2013. febr. 22. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

[link]


Bal oldalon felül vannak az azonosságok. Ez Solt György Valószínűségszámítás c. könyve. Felülről a harmadik képletet én nem tudom másképpen értelmezni, mint ahogyan leírtam ide.

2013. febr. 22. 19:28
 5/11 anonim ***** válasza:

Az ugyanaz, amit én írtam. Mondtam, hogy rosszul nézted. :)

Az A és a B felett két külön kis vonal van, nem egy nagy. Ez fontos különbség.

16:01 voltam.

2013. febr. 22. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Mi a különbség a kettő között? Mi a különbség az egy nagy meg a két kicsi között?
2013. febr. 22. 21:25
 7/11 anonim ***** válasza:

Mondjuk van egy olyan, hogy A*B. Ha egy nagy vonal van felette, akkor az azt jelenti, hogy először összeszorozzuk és utána az eredményt negáljuk. Ha külön van két vonal felettük, akkor először negáljuk őket külön-külön, utána szorozzuk össze.


(A*B) ellentett

(A ellentett) * (B ellentett)


Nem ugyanaz. Ha lerajzolod halmazokként, akkor is látszik.

2013. febr. 23. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Akkor értem már mi a különbség.
2013. febr. 23. 14:50
 9/11 A kérdező kommentje:

De ha két eseményt összeszorzunk, az azt jelenti, hogy mindkettő bekövetkezik. Ha két esemény ellentettjét összeszorozzuk, az azt jelenti, hogy mindkettő ellentettje bekövetkezik. Ha két eseményt előbb összeszorzunk, majd azt negáljuk, akkor szintén a két esemény ellentettje következik be. Így nem igazán értem megint a különbséget. Szerintem nincs is. Amúgy a kérdés sem erre vonatkozott. Legalább is az első. (-A)+(-B) = (-A)*(-B) egyenlőség hogyan jöhet létre?

Ha a pénztárgépes példánál maradunk, akkor a bal oldalon felül lévő egyenlőség a következőt jelenti.


vagy az egyik vagy a másik pénztárgép jó negáltja = mindkettő pénztárgép jó negáltja


tehát: vagy az egyik vagy a másik pénztárgép rossz = mindkettő pénztárgép rossz


Ami viszont nem igaz.

2013. febr. 23. 15:06
 10/11 A kérdező kommentje:
Bocs, bal oldalon felülről a harmadik.
2013. febr. 23. 15:07
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!