Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a véleményed a Drake-formul...

Mi a véleményed a Drake-formuláról? (forrás, ha még nem ismered)

Figyelt kérdés
hu.wikipedia.org/wiki/Drake-formula
2013. jan. 18. 23:52
 1/9 anonim ***** válasza:

Mi legyen?

Nem egy olyan dolog, amiről túlzottan lehetne érdemben beszélgetni.

Erőteljes spekuláció az egész.

2013. jan. 19. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Akkor nem látsz benne realitást, igaz?
2013. jan. 19. 00:07
 3/9 anonim ***** válasza:
Hát a wikis linken is leírják, hogy a csillagok számán kívül, mind csak hatalmas becslés.
2013. jan. 19. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Maga a formula egy rohadt nagy trivialitás, kb mintha azt mondanám, hogy a lottó nyerési esélyem egyenlő magának a lottónak nyerési esélyével szorozva annak esélyével, hogy nem felejtem el feladni, szorozva annak az esélyével, hogy nem hagyom el a szelvényt. A behelyettesített értékek pedig minden alátámasztást nélkülözően légből kapottak. Mi van, ha csak 1% az élet megjelenési esélye az életet hordozni képes bolygókon? Máris 0,1 kommunikációképes civilizáció van.
2013. jan. 19. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Ahogy mondja az előző. Az egyikre hopp, kevesebbet írunk, és máris kijön hogy nekünk sem lenne szabad létezni.
2013. jan. 19. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 2xSü ***** válasza:
54%

> Maga a formula egy rohadt nagy trivialitás


Tulajdonképpen igen. De mivel addig senki nem írta le képlet formájában, valakinek mégis le kellett írnia.


Az előnye a dolognak, hogy az egyes paraméterek külön-külön vizsgálhatók, függetlenül a többitől, vagy tovább bontható különböző tényezőkre. Tehát a képlettel önmagában semmi gond nincs.


A gyakorlati haszna már megkérdőjelezhető. Néhány paramétert elég pontosan ismerünk. Viszont néhány paraméterről fogalmunk sincs, maximum érzésre lehet adni egy választ rá. Csakhogy a kísérletek, adatok nélküli hasraütést nem igazán lehet tudománynak hívni. Hogy hány bolygón válik az élet intelligenssé? Hogy mennyi ideig tart átlagosan a galaxisban egy civilizáció? Nos ez akármennyi lehet. Nincsenek adatok, amit átlagolni lehetne, amiből statisztikát lehetne csinálni.

2013. jan. 19. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
0%
A kplet hejes mőkődőképes ha megvanak az adatok de ehez ojan adat kell amiben meg lene a megpldása. És mindenképen ad esélyt az főldőnkivülek létezésére ami igaz mert it s van élet csakkk az őszes számadat ami bele lehet irni spekuláció mer a csilagok számát se ismerjű az univerzumban a fénysebeség miat a fénynek is ődőbe telik ide érnie pl a szomszédos Andromeda galaxis nak a 300 000 ével ezlőti képét lásuk tehát ők pl azt az álapotot lásak amikor még ősemberek voltak csak it . ha tóváb megyunk ugy 14-13millárd fény év távolságra a világegyetem kezdetéből látunk fényt hogy azóta menyi csilag alakultki már nem is tudjuk ezentul még nem ért ide a fényük tehát fogalmunk sincs mi van 14 millárd fényévnél távolab. A drékegyenletbe ezért nincs konkrét adatsemiről
2013. jan. 19. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 2xSü ***** válasza:

Kplet? Hejes? Mőkődőképes? Megvanak? Ehez? Ojan? Megpldása?

És ez még csak az első mondatod. Érdemesebb lenne inkább előbb nyelvtannal foglalkozni, hogy helyesírás szempontjából minimálisan elvárható szinten le tudj írni egy mondatot.


> a csilagok számát se ismerjű az univerzumban


1. A Drake-forumlát nem kell feltétlenül az egész univerzumra alkalmazni. Pl. lehet számolni a Tejútrendszerrel, amiben a csillagok számát kellő pontossággal ismerjük.

2. Az univerzumban található csillagok száma is egészen jól megbecsülhető. (Nem hasraütéssel, hanem a látható univerzum mérete, kora, eloszlása alapján.)


> a szomszédos Andromeda galaxis nak a 300 000 ével ezlőti képét lásuk


Az Androméda-köd 2,5 millió fényévre van, tehát az 2,5 millió évvel ezelőtti állapotot láthatjuk maximum. A lényegen persze nem változtat, de ha már számot írunk, akkor írjunk a valóságnak megfelelő számot.


> hogy azóta menyi csilag alakultki már nem is tudjuk


De ezt pl. tudjuk. Extrapoláljuk az ismert adatokat. Nagyságrendileg helyes eredményt tudunk adni.


> fogalmunk sincs mi van 14 millárd fényévnél távolab


Részleteit tekintve nincs, de összességében van. Ha nem feltételezzük, hogy a világegyetemben lényegi változás állt be a fizikai törvényekben, akkor tudjuk. Arra meg nincs okunk, hogy azt feltételezzük, hogy megváltoztak volna a fizika törvényei.


Összességében a kétirányú kommunikácónál figyelembe kell venni a fénysebességet, bár azért vannak kutatások, amelyek alapján elméletileg nem zárható ki, hogy információ terjedhet a fénysebességnél gyorsabban. (Persze ez ma még nem kézzel fogható, igazolt tudomány, hanem kutatási terület.) De a Drake-formula nem feltétlenül a kétirányú kommunikációról szól.

2013. jan. 19. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Mi a véleményed a Drake-formuláról? (forrás, ha még nem ismered)"

Azt, hogy egy hatalams baromság. Leírsz egy "formulát", aminek 15 tagjából egyet sem ismersz, viszont bármit be lehet kamázni. Egy vicc.

2013. jan. 19. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!