Mi a véleményed a Drake-formuláról? (forrás, ha még nem ismered)
Mi legyen?
Nem egy olyan dolog, amiről túlzottan lehetne érdemben beszélgetni.
Erőteljes spekuláció az egész.
> Maga a formula egy rohadt nagy trivialitás
Tulajdonképpen igen. De mivel addig senki nem írta le képlet formájában, valakinek mégis le kellett írnia.
Az előnye a dolognak, hogy az egyes paraméterek külön-külön vizsgálhatók, függetlenül a többitől, vagy tovább bontható különböző tényezőkre. Tehát a képlettel önmagában semmi gond nincs.
A gyakorlati haszna már megkérdőjelezhető. Néhány paramétert elég pontosan ismerünk. Viszont néhány paraméterről fogalmunk sincs, maximum érzésre lehet adni egy választ rá. Csakhogy a kísérletek, adatok nélküli hasraütést nem igazán lehet tudománynak hívni. Hogy hány bolygón válik az élet intelligenssé? Hogy mennyi ideig tart átlagosan a galaxisban egy civilizáció? Nos ez akármennyi lehet. Nincsenek adatok, amit átlagolni lehetne, amiből statisztikát lehetne csinálni.
Kplet? Hejes? Mőkődőképes? Megvanak? Ehez? Ojan? Megpldása?
És ez még csak az első mondatod. Érdemesebb lenne inkább előbb nyelvtannal foglalkozni, hogy helyesírás szempontjából minimálisan elvárható szinten le tudj írni egy mondatot.
> a csilagok számát se ismerjű az univerzumban
1. A Drake-forumlát nem kell feltétlenül az egész univerzumra alkalmazni. Pl. lehet számolni a Tejútrendszerrel, amiben a csillagok számát kellő pontossággal ismerjük.
2. Az univerzumban található csillagok száma is egészen jól megbecsülhető. (Nem hasraütéssel, hanem a látható univerzum mérete, kora, eloszlása alapján.)
> a szomszédos Andromeda galaxis nak a 300 000 ével ezlőti képét lásuk
Az Androméda-köd 2,5 millió fényévre van, tehát az 2,5 millió évvel ezelőtti állapotot láthatjuk maximum. A lényegen persze nem változtat, de ha már számot írunk, akkor írjunk a valóságnak megfelelő számot.
> hogy azóta menyi csilag alakultki már nem is tudjuk
De ezt pl. tudjuk. Extrapoláljuk az ismert adatokat. Nagyságrendileg helyes eredményt tudunk adni.
> fogalmunk sincs mi van 14 millárd fényévnél távolab
Részleteit tekintve nincs, de összességében van. Ha nem feltételezzük, hogy a világegyetemben lényegi változás állt be a fizikai törvényekben, akkor tudjuk. Arra meg nincs okunk, hogy azt feltételezzük, hogy megváltoztak volna a fizika törvényei.
Összességében a kétirányú kommunikácónál figyelembe kell venni a fénysebességet, bár azért vannak kutatások, amelyek alapján elméletileg nem zárható ki, hogy információ terjedhet a fénysebességnél gyorsabban. (Persze ez ma még nem kézzel fogható, igazolt tudomány, hanem kutatási terület.) De a Drake-formula nem feltétlenül a kétirányú kommunikációról szól.
"Mi a véleményed a Drake-formuláról? (forrás, ha még nem ismered)"
Azt, hogy egy hatalams baromság. Leírsz egy "formulát", aminek 15 tagjából egyet sem ismersz, viszont bármit be lehet kamázni. Egy vicc.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!