Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért azt kellett megtanulni...

Miért azt kellett megtanulni történelemből, hogy mikor voltak a háborúk és nem azt, hogy mikor volt béke?

Figyelt kérdés

Szerintem nem az a fontos, hogy mikor, hogyan rombolt az ember hanem, hogy mikor épített, alkotott valamit.

A tudomány, a művészet vitte előre az emberiséget nem a háborúk, nem az, ahogyan az ember elállatiasodott (a háborúk során..)


2009. máj. 1. 02:03
1 2 3 4 5
 31/43 Hintalow ***** válasza:
100%

Kicsit elment itt a kérdés filozófiai irányba :)

Azért a hábórúkat taglalják a történelemkönyvekben, és azért azok a tájékozódási pontok, mert könyebb behatárolni őket. Jól dokumentálható (többnyire) a kezdő és végpontjuk. Míg a "béke" sokkal inkább amorf fogalom, nem sokra mennénk vele, ha a múltunkról kéne beszélni.

Képzeljétek el a következő párbeszédet:


- Beszéljetek nekem az 1750-től 1780-ig tartó békéről!

- Őő... Hát szép idők voltak, sokminden történt akkoriban..

- Miféle béke? A szomszédos országban akkor zavargások voltak!

- Jó de ideát béke volt.

- De a zavargás miatt elvitték az ükapámat, aki katona volt.

- De itt akkor is béke volt!


A háborúkkal a legkönyebb leírni a történelmet (sajnos) lehet nem szeretni, de ez van.

2009. máj. 2. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/43 A kérdező kommentje:

Hát ha már az évszámoknál tartunk, a háborúkkal nem könnyebb leírni a történelmet mert a béke dátumai is ugyanazok mint a háború dátumai. Mivel az egyik pont akkor kezdődik, amikor a másik befejeződik.

Vagy ha úgy tetszik a háború is épp annyira amorf fogalom mint a béke.


És, hogy a békében nem történt semmi?

Megszámlálhatatlanul sok olyan emberi vívmány, alkotás, ötlet született békeidőben, ami a történelem legfontosabb eseményei közé sorolandó. És háborús időben, a legnagyobb rombolás közepette is voltak olyan emberek, akik emberek tudtak maradni és rendületlenül próbálták jobbítani a világot, de ők sem a háború miatt alkottak, legfeljebb az ellen.

Csupán a megszokás és a nagyszabású dolgok kritika nélküli csodálatának beidegződése érezteti velünk azt, hogy a háborús időszak olyan nagy szerepet tölt be a történelmünkben, mint azt tanították nekünk.

Szerintem igenis át kellene értékelnünk a történelmet és azt tartani fontosnak a múltból, ami valóban építőleg hatott fejlődésünkre. (Amint azt már korábban kifejtettem).

Amúgy a párbeszéd nem rossz:)

2009. máj. 2. 19:38
 33/43 anonim ***** válasza:
66%
Mostanában szédületesen fejlődik az elektronika, erkölcsi törekvések is vannak, a művészetek is a békességet, humanitást hírdetik(már amiket én hallgatok) a filozófiában, csillagászatban, űrtechnikában óriási a fejlődés. Lehet, hogy erkölcsileg is megjavul az emberiség, és eljutunk oda, hogy a békeidő lesz a fontosabb, és abból lesz több. Talán még az iskolai oktatásba is bekerül a békesség (szándékosan kerülöm a történelmileg korábban elszürkült "béke" kifejezést), ha többen is leszünk, akik majd mondjuk. Nagyon jó az érvelésed, Kérdező, továbbra is egyetértek: Egyetértő.
2009. máj. 2. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/43 A kérdező kommentje:

Köszönöm az egyetértést és köszönöm az egyet nem értést is, mindkettő nagyon hasznos!


Remélem, még nem kerül a "régi kérdések" közé ez a téma és érkeznek új hozzászólások.

2009. máj. 2. 21:08
 35/43 anonim válasza:
Csak annyit fűznék hozzá h elvileg az internet alapját is katonai célokra fejlesztették ki. Béke pedig volt egyáltalán valaha is?
2009. máj. 3. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/43 anonim ***** válasza:
66%
SZerintem meg azt kellene megtanitani, hogy a háborúk miért voltak. Nem mikor, hanem miért. Ki találta ki, mi volt a célja. Itt elsősorban a 20. századra gondolok :)
2009. máj. 3. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/43 anonim válasza:
Mert a háborúk sokkal nagyobb befolyással voltak az emberiség történetére...
2009. máj. 9. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/43 anonim ***** válasza:
ha megtanulod mikor volt háború, fogod tudni mikor volt béke xD
2010. márc. 3. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/43 anonim ***** válasza:

Hát, kicsit eltávolodtunk az alapkérdéstől:


"Miért azt kellett megtanulni történelemből, hogy mikor voltak a háborúk és nem azt, hogy mikor volt béke?"


Azért, mert a történelem az eseményeket írja le, nem pedig az eseménytelenségeket. Az események közül pedig azokat, amelyek nagy embertömegek életét, politikai egységek változását (= pl. országok) és hatalmi viszonyok alakulását érintik. Azért ezt írja le, mert ez a feladata, és ha nem írná le, akkor létrejönne helyette egy olyan tudomány, amit mondjuk ungmuk-nak hívnak, és ellátja ezt a feladatot. Ezt a feladatot ugyanis el KELL látni, azaz szükségünk van a dolgok leírására. Van olyan eseményleíró tudomány is, ami a nagy művészeti alkotások vagy a nagy tudományos alkotások eseményeit írja le, ezt művészet- illetve tudománytörténetnek hívjuk.


A béke pedig nem esemény. Ha van egy film, amiben mondjuk elrabolnak egy 15 éves kislányt, akkor sem a 15 év normális életét látjuk a másfél órás filmen, hanem azt az egy rossz napot, amikor elrabolták. A családi fotótárba is az ünnepek, események kerülnek, nem pedig a „most jöttem haza a suliból” képek, ugyanis ezekre akarunk emlékezni. A történelem az emberiség politikai fotóalbuma.


Egy háborúban darabra lehet, hogy kevesebb esemény történik, mint egy tanyán 10 év alatt (ha minden kecske születését eseménynek vesszük), de ezek az események globálisan sokkal nagyobb változást érnek el. Például emberek halnak meg, országok tűnnek el, míg egy kecske születése nem okoz ilyesmit. És bizony ilyen szempontból a Mona Lisa sem okoz nagy hatást.


Egyébként én se szeretem a háborút, de a háború az emberiség velejárója. Konfliktus nélkül ugyanis nem létezik élet. Olyan világ sosem lesz, amiben minden ember minden jószágból (területből, kajából, mindenből) annyit birtokol, amennyit csak akar. Amíg ez nincs így, addig mindig lesz, aki mástól el akar venni valamit. Kicsiben és nagyban (országszinten) egyaránt.

2010. márc. 3. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/43 anonim ***** válasza:
Figyi már ... melyik műalkotásod tette lehetővé, azt, hogy te itt internetezz? Vagy melyik műalkotásod adja az áramot a gépednek, hogy működjön? (igaz betüzeve a hőerőművekben talán hasznosíthatóak...) Am a háború igen is előre mozdította a világot. Gondolj bele, háború idején többet költenek az országok, nem csak fegyverekre, hanem a technológiákra, amivel elő tudják állítani. (amivel aztán mást is elő lehet állítani) Gondoljunk a legjellemzőbb példára : USA hadserege... Sokat költ fegyverekre oké, de egy idő után, ezekből a technlógiákból, amiket összerakott a polgári felhasználás is lehetővé válik. Am meg kétlem, hogy a dávid szobor vitte volna előrébb a világot. A béke idején a gazdaság úgy működik, hogy hol fellendül, hol visszaesik, ezt a nemzeti bankok próbálják szabályozni. (nem magyarázom el, mert hosszú lesz), háború idején egyértelmű a gazdaság fellendülése. Ha meg a negatív pozitív dolgokat akarjuk összehasonlítani, akkor meg a háborúnak van neg/poz oldala a műalkotásk meg legfeljebb szépek(bár a nagy vörös négyzetből kiindulva, még az se...)
2010. márc. 3. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!