Miért azt kellett megtanulni történelemből, hogy mikor voltak a háborúk és nem azt, hogy mikor volt béke?
Szerintem nem az a fontos, hogy mikor, hogyan rombolt az ember hanem, hogy mikor épített, alkotott valamit.
A tudomány, a művészet vitte előre az emberiséget nem a háborúk, nem az, ahogyan az ember elállatiasodott (a háborúk során..)
Egy festmény az emberek szépérzékét, érzékenységét fejleszti (ehhez persze a néző nyitottsága is szükséges).
Ha az emberek érzékenyebbé válnak úgy jobban tudnak figyelni egymásra, elutasítják az agressziót, felismerik, hogy az alkotás az ember igazi feladata. Ha az emberiség komolyan venné a művészet üzenetét, nem volna szükség további háborúkra.
A művészet szelídségre nevel. A szelídségben több erő van mint az agresszióban. Csak a mai ember hiszi azt, hogy mindent erővel kell megoldani.
Látod, indulatos lettél. Menj el egy múzeumba és nyisd ki a szemed!
Bennem semmi indulat nincs, én beszélgetek.
A háború rombolással jár. Ha valamit lerombolunk újra kell építteni, valami jobbat ->fejlődés. Nézd meg a hidegháborút. Versenyeztek a nagyhatalmak. Nagyon sok eredménye lett.
A német orvosoknak köszönhetjük a röntgensugarak veszélyességének tényét, az alkohol és cigarettaellenes "propagandát".
Fejlődünk, főleg technikailag. A békében csak a langyos vízben ülnénk és nem lenne motiváció az alkotásra.
Tehát szerinted az a fejlődés, hogy leromboljuk azt, amit eddig építettünk és újrakezdjük előről?
Nem tartana már előbbre az emberiség ha folyamatosan, megszakítások nélkül fejlődött volna?
Hogy nem lenne motiváció háborúk nélkül?
Csak úgy képes az ember tiszta lappal kezdeni ha megöli pár száz, ezer vagy millió társát? Csak úgy képes lenyugodni?
Nézd meg a gyerekeket, tele vannak életkedvvel, motivációval, életörömmel! Nem volt szükségük arra, hogy vérengzést, halált, háborút, rombolást lássanak, egyszerűen csak motiváltak. A felnőttek miért veszítik el ezt a "tudást" és hiszik azt, hogy csak a rombolás után lehet újrakezdeni?
Minden nap újra lehet kezdeni mindent és ehhez az újrakezdéshez nem a háborúkban kell keresni a motivációt szerintem.
"Tehát szerinted az a fejlődés, hogy leromboljuk azt, amit eddig építettünk és újrakezdjük előről? "
Igen. Törekedik az ember a mégjobbra. Az emberek munkát kapnak=családok több pénzhez jutnak = fejlődnek, szarporodnak = több ember = több adozó = fejlődés. A vállalat aki újjáépíti a lerombolt objektumot, adózik = állam pénzhez jut = fejlődés.
A konfligtusok elkerülhetetlenek. Ebből lesz a háború. Nem lehet minden háborút egy kalap alá venni, azok eltérő céljaik miatt. Így a jellemzésük, hogy fejlesztést hoztak-e vagy sem, nehézkés. Voltak háborúk nyersanyagért, vallási okokból, területért.
A gyerekeket kár példának felhozni, hisz a modern nyugati világban nem igazán látják át a világot, nem is értik azt. Motivációjuk csak saját érdekeiket szolgálja, hogy neki legyen jó. Felnőtként rájönnek, hogy amit szeretnének elérni azt mások akadályozzák szándékosan, szintén a saját érdek miatt. (konfliktus)
Támogatom, hogy ha kell fegyverrel védje meg az ember a saját területét. Nézd csak meg a világtörténelmet. Akik így gondolkoztak, hogy az igények kielégítése érdekében "diplomatikus" eszközöket alkalmazni, több kárt okoztak.
Egy példával élve: "holocaust".
Tudod mi ez? Fegyver. Kihasználják azt, hogy az embereket írtották. Ma erre hivatkozva teszik ugyanezt (Palesztína) és aki tagadni meri, azt börtönbe csukják. Hát ki ne fogna fegyvert?
Többször megemlítetted, az "újrakezdést". Ez alatt mit értesz?
Hány festmény/könyv/vers szól csak a békéről, és mennyi a harcról, küzdelemről, háborúkról, szenvedésről? Godold végig... Az ember ilyen, ez is hozzá tartozik a lényéhez. A gyerekek is verekszenek, és nagyonis gonoszak tudnak lenni (és nem csak azért mert ezt látják a TV-ben), hanem mert a jó értékeléséhez "ki kell próbálni"/látni kell a rosszat is. (Félre értés ne essék nem szeretem a rosz/kegyetlen gyerekeket, de ez az emberben benne van, a gyerekekben is, ha nem nevelik őket, szóval ellenpéldának nem feltétlen ők a legjobbak.)
Hogy miért? Mert így fejlődött az ember, ha nem ilyen lenne, lehet, hogy még mindig a földön kapirgálnánk, mert kőbunkók is azért lett, hogy megöljük az állatokat és bizony ezzel együtt adott esetben a szomszéd barlang lakóját, aki közben ráhajtott az asszonyra.
"Csak a mai ember hiszi azt, hogy mindent erővel kell megoldani."
Nos ez egyáltalán nem igaz... ld. feljebb :) Ami azt illeti arányaiban sokkal kevesebb ember hal meg mostanság erőszakos halállal, mint régebben.
"Nem tartana már előbbre az emberiség ha folyamatosan, megszakítások nélkül fejlődött volna? "
Nem.
Nem azt mondom, hogy nem lenne minden szép és jó, ha úgy lenne, ahogy mondtad... De nem így van! Nagyon-nagyon kevés, mondhatni elenyésző mennyiségű fejlődés van és főként volt a világban, ami akár háborúk akár más árán ne kívánt volna ember életeteket!
Akár ha csak a festményeket nézzük:
Mihez találta ki az ember a festéket? Hogy klassz kis harci maszkot festhessen ar arcára, amivel ijesztővé válik, és erősnek tűnik.
Miért kezdett el rajzolni?... Mert hosszú idő után rájött, hogy a harcifesték, meg a kőbunkó, nem csak háborúhoz, gyilkolászáshoz jó, hanem a barlangfalra is lehet festeni/kapirgálni (pl azt, hogyan öljük le a mamutot, meg egymást).
Persze az ember attól ember, hogy ebből úgymond felemelkedett, és mondhatod, hogy ezek után már eldobhatta volna ezt a módszert... de nem tette..
Az élet ilyen...
Nem lehet valami csak szép és jó... ha nem így lenne, művészet se lenne... (szerintem)
Most csak annyi, hogy úgy tűnik a háborút szükségesnek tartó vélemények vannak eddig túlsúlyban.
A háborúpártiak vajon akkor is ezt a nézetet vallanák ha átéltek volna egy háborút?
" Hány festmény/könyv/vers szól csak a békéről, és mennyi a harcról, küzdelemről, háborúkról, szenvedésről? Godold végig..."
Igen de ezek a művek nem azért szólnak a háborúkról mert egyetértenek velük hanem pont azért mert elítélik.
"Az ember ilyen, ez is hozzá tartozik a lényéhez."
Igen, az ember ilyen, sajnos! De mit lehet tenni, hogy ne legyen ilyen ez a kérdés!
"A gyerekek is verekszenek, és nagyonis gonoszak tudnak lenni (és nem csak azért mert ezt látják a TV-ben), hanem mert a jó értékeléséhez "ki kell próbálni"/látni kell a rosszat is."
Igen igazad van ki kell próbálni a rosszat. Gyerekkorban.
De igen nagy különbség van aközött, hogy egy gyerek verekszik és a között, hogy egy felnőtt elmegy katonának és megöl egy-két, tíz, száz embert.
" Ami azt illeti arányaiban sokkal kevesebb ember hal meg mostanság erőszakos halállal, mint régebben." Ha napi szinten nézzük biztosan, de ha az egyes háborúkat nézzük, akkor azok egyértelműen egyre több emberéletet követelnek, mint a korábbiak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!