Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért kopott ki a latin és az...

Miért kopott ki a latin és az ógörög a gimnáziumi oktatásból?

Figyelt kérdés

dec. 29. 13:49
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
83%
Mondjuk mert nem jó semmire?
dec. 29. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

A világ sok száz nyelve közül nehéz kevésbé hasznosat megtanulni, mint az ógörög.

A latinra még legalább rá lehet fogni, hogy aki orvoslással, biológiával vagy joggal fog foglalkozni, annak szükséges lesz valamennyire. Illetve jó alap az újlatin nyelvekhez. De megfordítva ezen érvelést akkor már hasznosabb egy újlatin nyelv tanulása.

dec. 29. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 T. Feri ***** válasza:
46%
Nagyjából a modern kori társadalmak nemzetté érése ölte meg a középkori közös nyelvet, a latint. Előtte kevesen voltak írástudók, de azok mindannyian tudtak latinul. Még a XVXXX században is latinul írtak a tudósok. Utána bevezették a nemzeti nyelveket, és a nemzeti nyelveken a közoktatást. A régi könyveket lefordították nemzeti nyelvekre. Azután nagyon csodálkoztak, hogy a különböző népek nem tudnak egymással beszélni. Néhányan próbáltak segíteni a problémán, számos új mesterséges nyelv született, pl az eszperantó, de nem igazán tetszettek senkinek. Most angolul próbálunk egymással beszélni.
dec. 29. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 Telelő Teve ***** válasza:
61%
Nem kopott ki, vannak még gimnáziumok ahol tanítanak latint. Ezek ilyen tipikus HVG-listás beltenyészet intézmények. Mondjuk az más kérdés, hogy még a latin tanárok szerint sincs semmi értelme.
dec. 29. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim válasza:
86%
A latint még itt-ott tanítják, főleg az elitképzésben, ahol elég sok diák lesz később jogász vagy orvos, tudják használni. Az ógörögöt már nem erőltetik. Egyébként azért kopott ki mindkét nyelv a közoktatásból még a gimnáziumok szintjén is, mert ma már semmi hasznuk sincs. Ahogy előttem is írták, egykoron közvetítőnyelv volt a latin, most már felváltotta az angol. Az ógörög nyelv ismerete pedig egykoron a humán műveltség fokmérője volt, most már nem az, nem attól lesz valaki művelt, hogy eredetiben olvas Homéroszt.
dec. 29. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 sadam87 ***** válasza:
71%

#12

"A latinra még legalább rá lehet fogni, hogy aki orvoslással, biológiával vagy joggal fog foglalkozni, annak szükséges lesz valamennyire. "

A biológiában (meg a legtöbb természettudományban) a szakszavak jelentős része görög eredetű. (Jellemzően jóval több, mint amennyi latin eredetű, kivéve pár területet, pl. anatómia.)

dec. 29. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 MDaniel98 ***** válasza:
A latin egy jó alap más európai nyelvek könnyebb elsajátításához, mert minden európai nyelv tele van latin eredetű szavakkal. Egyébként meg inkább angolt tanuljon vagy németet, annak sokkal több haszna van. A fiatalok körében azért már van egy jó alap nyelvtudás, főleg az értelmesebbek között, de a többieknél még mindig siralmas a helyzet Mo.-n.
dec. 31. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!