Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a magyar nyelv legvalószínű...

Mi a magyar nyelv legvalószínűbb eredete?

Figyelt kérdés
Az iskolában tanított verzió az, hogy a 9. század végén megérkeztek a "honfoglalók" Etelközből Árpád vezetésével, birtokba vették a Kárpát-medencét, egy ideig "kalandozó" hadjáratokat folytattak, majd felvették a kereszténységet és I. István megalapította a magyar államot. Azt azonban nehéz bizonyítani, hogy ezek a honfoglalók ómagyar nyelven beszéltek volna. Arra se nagyon van magyarázat hogyan terjedt el, maradt fenn a nyelvük, ha jóval kisebb létszámban érkeztek mint a korábban itt élő népek. Elképzelhető hogy nem is magyarul beszéltek, és egy másik, akár forrásokban kevésbé említett, de nagyobb létszámú néphez köthető a magyar nyelv?
nov. 6. 20:41
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:

Először is, a nyelvészek között (és most nem a Magyarságkutató Intézet tagjaira utalok, hanem a nemzetközi nyelvészközösségre) is terjed az a nézet, hogy a magyar nyelv egy izolált nyelv az óriási uráli makrocsaládon belül, szóval bármiféle feltételezett kapcsolat finnekkel, manysikkal, stb. körülbelül teljesen irreleváns.


Másodszor, valóban érdekes, miért nem itt is a szláv nyelv lett uralkodó, mint például Bulgáriában. Szerintem ez azért lehetett, mert a honfoglalók lélekszáma körülbelül megegyezett az itt élő szláv ajkúakéval. Vannak bizonyítékok, hogy az első száz évben szláv-magyar kétajkúság jellemezte a Kárpát-medencét, ám végül mégis a magyar nyelv lett az, ami kiszorította a szlávot. Minden bizonnyal "presztizsnyelv" volt, hiszen a hódító uralkodó osztály nyelve volt. Ha mondjuk kétszer-háromszor annyi "helyi" lett volna, mint honfoglaló, lehet, ma mi is egy szláv nyelven beszélnénk.

nov. 7. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 anonim ***** válasza:
11: ami nem világos nekem: ha a magyar nyelv izolált, akkor miért mutat mégis hasonlóságot az általad említett nyelvekkel?
nov. 7. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim ***** válasza:
100%
12: izolált az uráli makro-nyelvcsaládon belül. Tehát normális, hogy más uráli nyelvekkel mutat egyezéseket, de csak igen távoliakat. Úgy, mint ahogy például a görög nyelv izolált az indo-európai makro-nyelvcsaládon belül.
nov. 7. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
Ez eddig oké, de történelmileg kellett legyen valami kapcsolódás, még ha nagyon távoli is.
nov. 7. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
14: történelmileg van kapcsolódás a görögök és a púndzsábok, vagy akár az izlandiak és a púndzsábok között is, ha 6000 évet visszalapozol. Kérdés, hogy van-e ennek bármi relevanciája a nyelvtudományok szakiratain kívül. A tény továbbra is az marad, hogy nekünk semmi értékelhető kulturális vagy etnográfiai kapcsunk nincs a finnekhez vagy az nyenyecekhez, ahogy az izlandiaknak sincs sok az indiaiakhoz, annak ellenére, hogy nagyon távoli nyelvrokonok.
nov. 7. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 A kérdező kommentje:

#15

Az mondjuk teljesen irreleváns ebből a szempontból, hogy nekünk mai magyaroknak van-e kulturális/etnográfiai kapcsolatunk a többi finnugor nyelvű néppel. A legtöbb ma "ősmagyarnak" titulált dolog valójában pár száz éves múltra tekint vissza, az olyan hagyományos magyarnak tekintett ételek mint a gulyás, meg a magyar fűszerek paprika, hagyma a török korban váltak elterjedtté Magyarországon, az Oszmán Birodalomból érkező balkáni betelepülőkkel (az erőteljes kávézás, dohányzás szokása is abból a korszakból ered). A népviselet, néptánc, népszokások meg jórészt szláv (többnyire szlovák) eredetűek, ami nem is csoda hisz a szlovákok az egyetlen nép a történelmi Magyar Királyság területén, akiket kevésbé érintettek a háborúk, népességmozgások, így jobban megőrződött az ősi kultúrájuk, amit aztán a 18. századtól a mai Magyarország területére települve hoztak is magukkal.

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy arról hogy a 16. század előtt, vagy mondjuk a mongol hadjáratok előtt hogyan is éltek az emberek Magyarországon, amíg még a Keletről betelepülő népességeknek is nagyobb hatásuk volt a kultúrára, azt nem igazán tudjuk. A mai magyar népesség minden szempontból (genetika, kinézet, kultúra, szokások) belesimul a környező európai népességbe.

nov. 7. 16:03
 17/31 A kérdező kommentje:

"Vannak bizonyítékok, hogy az első száz évben szláv-magyar kétajkúság jellemezte a Kárpát-medencét"


Erről mondjuk még nem hallottam, tudnál hivatkozni valami forrást?

nov. 7. 16:17
 18/31 anonim ***** válasza:
53%

17: Persze, nagyon tanulságos írás szerintem: [link]


Amúgy az előző hozzászólásoddal is egyetértek. Semmilyen "ősmagyar" szokással nincs valódi kontinuitás, minden ilyen tarsolyos kaftános dolog tizenkilencedik századi, régészeti leletek nyomán született mesterséges "újraélesztés".

nov. 7. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim válasza:
0%

[link]


És ez nem vicc!

nov. 7. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim ***** válasza:

"A népviselet, néptánc, népszokások meg jórészt szláv (többnyire szlovák) eredetűek"


Bocsánat, de ez hülyeség. Mind a szlovák, mind a magyar népviselet, néptánc és népszokások az utóbbi párszáz évben alakultak ki lokálisan, régiónként. Helyi "fejlesztésekről" van szó, nem átvett dolgokról. Minden régiónak megvan a maga jellegzetessége. Egy sárközi és egy matyóföldi népviselet nem ugyanaz, ahogy a szlovák népviselet sem. A népzene szintén régiónként változik. Nyilván valamennyire hasonlítanak egymásra, mert kölcsönösen hatottak egymásra, de nem ugyanazok, nem átvételek.

nov. 7. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!