Mi a magyar nyelv legvalószínűbb eredete?
Először is, a nyelvészek között (és most nem a Magyarságkutató Intézet tagjaira utalok, hanem a nemzetközi nyelvészközösségre) is terjed az a nézet, hogy a magyar nyelv egy izolált nyelv az óriási uráli makrocsaládon belül, szóval bármiféle feltételezett kapcsolat finnekkel, manysikkal, stb. körülbelül teljesen irreleváns.
Másodszor, valóban érdekes, miért nem itt is a szláv nyelv lett uralkodó, mint például Bulgáriában. Szerintem ez azért lehetett, mert a honfoglalók lélekszáma körülbelül megegyezett az itt élő szláv ajkúakéval. Vannak bizonyítékok, hogy az első száz évben szláv-magyar kétajkúság jellemezte a Kárpát-medencét, ám végül mégis a magyar nyelv lett az, ami kiszorította a szlávot. Minden bizonnyal "presztizsnyelv" volt, hiszen a hódító uralkodó osztály nyelve volt. Ha mondjuk kétszer-háromszor annyi "helyi" lett volna, mint honfoglaló, lehet, ma mi is egy szláv nyelven beszélnénk.
#15
Az mondjuk teljesen irreleváns ebből a szempontból, hogy nekünk mai magyaroknak van-e kulturális/etnográfiai kapcsolatunk a többi finnugor nyelvű néppel. A legtöbb ma "ősmagyarnak" titulált dolog valójában pár száz éves múltra tekint vissza, az olyan hagyományos magyarnak tekintett ételek mint a gulyás, meg a magyar fűszerek paprika, hagyma a török korban váltak elterjedtté Magyarországon, az Oszmán Birodalomból érkező balkáni betelepülőkkel (az erőteljes kávézás, dohányzás szokása is abból a korszakból ered). A népviselet, néptánc, népszokások meg jórészt szláv (többnyire szlovák) eredetűek, ami nem is csoda hisz a szlovákok az egyetlen nép a történelmi Magyar Királyság területén, akiket kevésbé érintettek a háborúk, népességmozgások, így jobban megőrződött az ősi kultúrájuk, amit aztán a 18. századtól a mai Magyarország területére települve hoztak is magukkal.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy arról hogy a 16. század előtt, vagy mondjuk a mongol hadjáratok előtt hogyan is éltek az emberek Magyarországon, amíg még a Keletről betelepülő népességeknek is nagyobb hatásuk volt a kultúrára, azt nem igazán tudjuk. A mai magyar népesség minden szempontból (genetika, kinézet, kultúra, szokások) belesimul a környező európai népességbe.
"Vannak bizonyítékok, hogy az első száz évben szláv-magyar kétajkúság jellemezte a Kárpát-medencét"
Erről mondjuk még nem hallottam, tudnál hivatkozni valami forrást?
17: Persze, nagyon tanulságos írás szerintem: [link]
Amúgy az előző hozzászólásoddal is egyetértek. Semmilyen "ősmagyar" szokással nincs valódi kontinuitás, minden ilyen tarsolyos kaftános dolog tizenkilencedik századi, régészeti leletek nyomán született mesterséges "újraélesztés".
"A népviselet, néptánc, népszokások meg jórészt szláv (többnyire szlovák) eredetűek"
Bocsánat, de ez hülyeség. Mind a szlovák, mind a magyar népviselet, néptánc és népszokások az utóbbi párszáz évben alakultak ki lokálisan, régiónként. Helyi "fejlesztésekről" van szó, nem átvett dolgokról. Minden régiónak megvan a maga jellegzetessége. Egy sárközi és egy matyóföldi népviselet nem ugyanaz, ahogy a szlovák népviselet sem. A népzene szintén régiónként változik. Nyilván valamennyire hasonlítanak egymásra, mert kölcsönösen hatottak egymásra, de nem ugyanazok, nem átvételek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!