Karrierek a középkorban?

Figyelt kérdés

Úgy tanultuk, hogy az egy statikus társadalom volt, nem lehetett előrelépni. Hogyan lehetett felfelé haladni?


A mohácsi csatában voltak jobbágyok, úgy tudom, hogy azzal a céllal, hogy bizonyítják hadviselési képességüket és nemességet szereznek.



okt. 18. 11:07
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Kb. egy úri muri volt a téma. Előre lehetett lépni sikeres hadi cselekedetekkel és jó beházasodással.
okt. 18. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Valóban volt öröklődő társadalmi egyenlőtlenség, de azért nem volt olyan merev kasztrendszer mint mondjuk Indiában. A hadseregben vagy az egyházban lehetett karriert csinálni, pl: Bakócz Tamás érsek felmenői is jobbágyok voltak. De akár a városokba költözve pl: kereskedelemből is meg lehetett gazdagodni. Sok jobbágy jogállású személy olyan gazdag lett, hogy elszegényedett nemesek jártak hozzájuk kölcsönökért kuncsorogni.
okt. 18. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

"Sok jobbágy jogállású személy olyan gazdag lett, hogy elszegényedett nemesek jártak hozzájuk kölcsönökért kuncsorogni."

A "sok" itt idézőjelben értendő, a teljes lakosságnak csak elenyésző részét tette ki az ilyen módosabb jobbágyság. Ha valaki szegény család sarjaként született, akkor kb. 99,9% esélye volt rá, hogy ő maga is szegény marad egész életében.

Többen voltak a becsődölt, elszegényedett nemesek, mint a nekik pénzt kölcsönadni képes jobbágyok.

okt. 18. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Az is sokat segített, ha gazdag bankár voltál, és kölcsönadtál a királyak. Ha nem tudta megadni vagy kitiltatott az országból, vagy átadta neked birtokai egy részét, amivel egyidejűleg kaptál is vmi nemesi címet (Fugger, Medici).
okt. 18. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Mindet zöldeztem, de kettes elég jól írja röviden. Amúgy a "statikus" az erre nem a legjobb szó, mert annyira a mai világban sincsenek nagy számban társadalmi mozgások és nem mondjuk statikusnak. A jogrend és a szokásforma volt nagyon más és mára a jogi és társadalmi szabadságaink fejlődtek.

És mint írták a kilépés az egyház, katonaság, költözés, szakmaválasztás környékén mozgott és a házassággal is lehetett rangban lépni. De a házasságoknál is voltak kötöttségek, viszont vannak azért ismert esetek, amikor herceg vagy hercegnő hétköznapi házasságot kötött és nem maga vesztette el a hercegi rangot, hanem a házastárs kapott inkább egyet a házastárshoz illő poziban.


De nem statikus volt, hanem jobb szó rá a "származáson alapuló". Ahogy a királyok örökölték a királyi rangot, ugyanúgy a többi ember is örökölte a születése folytán.


A jog az egyház kezében volt, a király kezében, hűbéresi magán megállapodásokról szólt, és voltak helyi magánjoghatóságok is a földbirtokosok részéről. A mai szabadságjogaink mások, de a társadalmi mozgások ma sem túl nagyok, csak sokkal jobbak inkább.

okt. 18. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!