A középkorban a Nyugat miért volt városiasodottabb, mint például Magyarország?
Meg a hódoltság miatti háborús állapotokkal, rombolással.
Nézd meg a történelmi Magyarország török által nem rombolt részén maradtak ám középkori városok épségben.
#4: Az itáliai városállamok is önkényuralmi rendszerűek voltak (Machiavelli: A Fejedelem), ez mégsem vetette vissza őket.
Szimplán csak számított az elhelyezkedés - a középkori Európában nagy előnyben voltak a tengerparti települések. Egy tengeri kikötő aranyat ért, hiszen a kereskedő utak oda futottak be, a világ bármely táján termelt javak eljuthattak oda. Velencét még az sem zavarta, hogy mocsárra épült - pusztán kereskedelemből a középkor egyik legfontosabb erőközpontjává küzdötte fel magát.
Az enyhébb klíma is sokat nyomott a latba az óceáni és mediterrán éghajlatoknak kedvezve - több kis jégkorszakot is nyilván tartanak a meteorológia történészek.
A 13. századig egyébként messze Konstatinápoly volt a legnagyobb központ Európában, ami kicsit sem nyugat. London és Párizs ekkor még sehol nem volt, az Ibériai-félsziget belseje pedig épp úgy lakatlan puszta volt, mint Kelet-Európa. Norvégia, Svédország, Finnország meg még sokkal inkább az európai civilizáció határmesgyéjének számított, mint Magyarország. Majd csak a 16.-17. század környékén törnek fel ezek az országok és válik szignifikánssá a városi lakosság.
Illetve van még a Német-római birodalom - ott egyértelműen az egyház befolyása növelte a városiasodást - német területen az első nagy városokat mind egyházmegyék fejlesztették - a szerzetesek és püspökök csatornákat, utakat építettek, új mezőgazdasági módszereket honosítottak meg. De az észak-spanyol városokban is erősen érződik a katolikus egyház máig tartó hatása, az El Camino zarándoklat állomásai jelentősen városiasabbak voltak, mint mondjuk a délebbi területek.
Bár #5-ős több helyen is utalt rá, de egy az egyben nem lett leírva az egyik fő ok: népsűrűség. Magyarország középkori népsűrűsége sokkal alacsonyabb volt, mint a nyugati országoké.
A középkori ember alapvetően mezőgazdaságból élt, minden nem ezzel foglalkozott - és ide tartoznak a városi polgárok is - a jobbágyok/parasztok által termelt feleslegből kellett etetni. Minél kevesebb a paraszt egy területen, annál kevesebb kovácsot, takácsot, kereskedőt, stb igényelt, illetve tudott eltartani.
6#
Mert ezen a területen alapvetően nem volt szükség a szakosodásra. Pofon egyszerűen műkődhedtettő volt a Kárpát medence. Olyan bőséget tudna adni, amit modern fejjel elképzelni sem akarunk.
# 9
Lengyelország nem volt urbanizáltabb a középkorban Magyarországnál, sőt sok szempontból fejletlenebb volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!