A harmincas években mennyire volt gyakori a karóra Magyarországon?
Figyelt kérdés
szept. 25. 02:04
1/10 anonim válasza:
Csak a filmek alapján tudom mondani, hogy inkább zsebórát hordtak.
2/10 A kérdező kommentje:
1
És az vajon mindenkinél volt, vagy csak a tehetősebbeknél?
szept. 25. 08:54
3/10 anonim válasza:
Nem volt olcsó, nem mindenki engedhette meg magának.
4/10 anonim válasza:
2.-ra. Akkoriban nem a tehetősek viseltek főként karórát. Munkaeszköz volt, pl. pilótáknak.
5/10 anonim válasza:
A karóra egyáltalán nem volt gyakori. A zsebóra volt a divat, de szerintem az egyszerű zsebórát bárki megengedhette volna magának. (Akkoriban a nemesfémből, ezüstből vagy aranyból készült tokozat volt a tehetősség fokmérője.) De aki megengedhette volna magának, annak sem volt rá szüksége, mert nem kellett rohannia senkinek. Nem volt az, hogy a műkörmöshöz 8:40-re kaptál időpontot, a kardiológiára meg 14:15-re. Ha időre kellett menni, akkor is valamelyik templomtoronyról hamar tudtál tájékozódni, hogy mennyi az idő. Nem volt az a percre kicentizés. Nyilván a nagyobb gyárakba időre kellett érkeznie a munkaerőnek, de akkor nem az utolsó pillanatra hagyták az elindulást...
6/10 A nagy Levin válasza:
Az első karórák valóban a pilótáknak készültek elsősorban, a XX. század elején. Azonban ezek elég drága szerkezetek voltak, a pilótákon kívül csak a gazdagok engedhették meg maguknak. Az áttörést az első világháború hozta meg, ahol a katonáknak gyártottak olcsó, úgynevezett "lövészárok karórákat". Aztán amikor a háború véget ért, elterjedtek a szegényebb népréteg körében is, és nemsokára már inkább csak a gazdagok viseltek zsebórát. Azt nem tudom pontosan megmondani mennyire volt elterjedve a harmincas években, de akkoriban már könnyen elérhetőnek számítottak az olcsóbb karórák.
7/10 anonim válasza:
Már a 18. században is voltak apró, nyaklánc-medál női órák.
8/10 anonim válasza:
9/10 anonim válasza:
A pontosság valóban a gyáripar kialakulásával kezdett elterjedni. Ez pedig előbb-utóbb elhozta azt, hogy minden munkahelyen időben kellett megjelenni.
Azt elfogadom, hogy a harmincas években nem volt akkor a pörgés, mint most, sőt a hetvenes években sem (arra már emlékszem sajna:)). Viszont sok helyen időben kellett ott lenni, ezért a személyes időmérés fontos volt. A hetvenes években nem emlékszem, hogy a toronyórákat nézegettük volna, főleg azért nem, mert nem működtek. Az viszont határozott emlék, hogy akinek volt karórája azt igyekeztünk időnként leolvasni:)
10/10 Paczalos István válasza:
A karóra inkább a háborúval terjedt el. Előtte inkább a zsebóra volt jellemző. Én is a munkám miatt zsebórát használok, nehogy beakadjon a karórám. (Se gyűrű, se lánc, semmiféle ékszer)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!