Mennyire volt jellemző a középkorban a hajléktalanság?

Figyelt kérdés

Most volt időm megnézni gyermekkorom filmjeit. Pár filmben újdonság volt a korabeli szegénység. A bicebóca filmben is, aki adta azt a varázskalapot az a közember is tulajdonképpen hajléktalan volt. Egyszerű szalmából felhúzott kis sátornagyságú helyen aludt. Nappal ott üldögélt és akkor ennyi. Manapság nagyon fontos az, hogy valakinek legyen lakása. Vagy ha bérel egy "lyukat" be lehessen magát jelenteni, de mégis bármikor kitehetik. Ez a másik kérdésem, hogy miért ment el ebbe az irányba az emberiség fejlődése?


Volt valami statisztika arról, hogy mondjuk a középkorban mennyi hajléktalan ember volt?



júl. 17. 13:48
 1/9 anonim ***** válasza:
97%
"miért ment el ebbe az irányba az emberiség fejlődése?" Mert jobb, ha van saját, zárható lakásod, mintha nincs. Biztonság, vagyonvédelem stb.
júl. 17. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A hajléktalanság nem volt jellemző mert bárki tudott építeni magának kérót, csak el kellett ballagnia az erdőbe fáért, vagy ásott magának agyagot és tákolt belőle kérót.

Inkább a szegénység, pénztelrnség, éhínség volt jellemző.

júl. 17. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Az őskorban volt a legnagyobb a "hajléktalanság" - mert ház helyett csak barlangokba, tákolt valamikben szállásolták el magukat az emberek :)

A #2-esnél a pont, nagyon sok "közterület" (értsd nem szántóföld) volt, ahol meg tudták magukat húzni fából tákolt kalyibákban. Nem is nagyon voltak városmagok, eleve a városok is házcsoportok laza szerkezetéből állt össze, szinte járás távolságban volt a legközelebbi erdő, facsoport.

júl. 17. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
38%
Egyáltalán nem volt jellemző.
júl. 17. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
4 Nálad gondolom nem hajléktalan aki fű alatt él?
júl. 17. 14:19
 6/9 anonim ***** válasza:
86%

Akkoriban fából, vályogból, ami kéznél volt felhúztál magadnak egy kunyhót és már nem voltál hajléktalan.


Probálnád ma meg ugyanezt, lopod a fát, illegálisan használod a területet, nincs közmű, lopod a közművet, lakhatási engedély, fertőzésveszély.

júl. 17. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 PMC Wagner válasza:
56%
Egy kicsit félre tájékozodtak az emberek ebben a témában. Az akkori populáció egy ötöde bizony hajléktalan volt. Nem építhettél akárhol bármit. adók stb már akkor is voltak (sőt az ókorban is) nem volt "senki földje" minden valakinek a birtoka volt
júl. 17. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

#7 jobbágytelket nem foglalhatott el szabadon, de bármelyik földesúr tárt karokkal várta az újabb jobbágyokat. Kapott egyből jobbágytelket (szántót, legelőt, telket házhoz) "csak" cserébe meghatározott időben dolgoznia kellett a földesúrnak.

A szimpla erdő is a földesúré volt, de nem csapott ribillót azon ha valaki oda települt - mert zsellérként tudta használni a munkaerejét.

júl. 17. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Azért itt egészen sokan el vannak tévedve.


- Erdőbe építkezés. No az nem úgy van, hogy odaméesz oszt' építesz. Nem azért, mert lefüleltek mint ma, hanem mert egy ember egy erdőben nem tudott volna megélni. A középkorban igen erősek voltak a faluközösségek részben azért, mert mindenki egymásra volt utalva. Ha építesz is egy házat az erdőben, mit eszel?


- Az erdő amúgy sem volt vicces hely. Nem az hogy ma kimész a Pilisbe sétálni és van kijelölt ösvény meg tűzrakó tisztás. Az erdők sűrű, gyakran áthatolhatatlan, sötét helyek voltak, ráadásul tele voltak farkassal, medvével.


- A földesúr lehet hogy akart adni földet, de attól még a közösség nem fogadott be. Ugyan voltak be- és áttelepítések, de ott létező közösségek, nagycsaládok stb voltak mozgatva, nem egy ki tudja hová való jöttment akart bekerülni egy közösségbe.


- A különböző vándor életet élőket egyrészt becsben is tartották, mert hozott híreket, de azt nem akarták hogy ott is maradjon. Ki tudja mit követett el odahaza amiért el kellett bujdokolnia. Jó hogy jöttél, de most már jobb lenne ha mennél.


- A korai időkből nem sok irat van, de a középkor vége feléről már lehet tudni hogy pl útonállók, bűnözők, mocsárban megbúvó zsiványok bizony voltak szép számmal.


- Attól hogy valaki ácsol maga fölé egy esőtetőt, még nem lesz kevésbé homeless. Ahogy ma is hiába akár önkényes lakásfoglalással szerzel fedelet, akár beköltözöl a telefonfülkébe, az még nem otthon. Ma az otthont elsősorban a hivatalos lakcímmel meg a kényelmi szolgáltatásokkal azonosítjuk (víz, villany stb), a középkorban inkább a közösséghez tartozás biztosította az otthon otthonságát. (Az segített túlélni, az határozta meg a jogi kereteket.) A kitaszított ember, a bujdokló, az útonálló, szökött katona, stb hiába akár ácsol magának egy kunyhót, ő lényegében a hajléktalan középkori megfelelője. Csak nála nem a víz meg az áram hiánya határozza meg a csövességet, hanem a közösség nélküli túlélés teljes bizonytalansága. Az a középkorban ugyanolyan halálos, mint ma egy telefonfülkében telelni.


- Egyébként a középkorban is léteztek már mindenféle hivatalos iratok, pl születési és halotti anyakönyvezés. Viszont ezeket nem tudtad magaddal vinni, nem volt személyi stb. Tehát ha valamiért elmentél otthonról, akkor hacsak nem hivatalos ügyben jártál (pl adószedő királyi levéllel), akkor jó eséllyel nem jutottál túl messzire (útvámok miatt), és ha igen, akkor mindenhol gyanús voltál.

júl. 17. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!