Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egy középkori harcedzett...

Egy középkori harcedzett ember pl. Hunyadi János vagy Dózsa György mennyire számítana erősnek a mai korban?

Figyelt kérdés
szept. 24. 21:33
1 2
 11/12 TappancsMancs ***** válasza:

A gazdálkodást a régi elgondolás szerint jobbnak tekintik, mint a vadászatot és a gyűjtést. Persze a gazdálkodás több előnnyel is járt. Az aszályok vagy növényeket megtámadó betegségek időszakainak kivételével a gazdálkodás folyamatosabbnak tűnő élelmiszer ellátást ígért. Ez meg lehetővé tette a népesség növekedését, ami viszont a civilizáció átalakulásához is vezetett.


Igazából meg ennél azért kicsit bonyolultabb. A mezőgazdaság társadalmi problémákhoz is vezetett, mint háborúk a földért, a felhalmozásért és hatalomért. A mezőgazdaság megnövekedett munkaerőigénye miatt az embereknek sokkal kevesebb idejük maradt az olyan tevékenységekre, mint a művészet és a zene és társasági élet. A vadász és növény begyűjtő társadalmakban az étel változatos. Rengeteg féle élelmiszert fogyasztottak és a mezőgazdaságban a csökkent élelmiszer változatosság a csontokban is észlelhető. Még a fogazat is jobb volt az ősi elődöknél (és ne tévesszen meg egy-két hiányos fogú lelet fotója, mert az átlag az külön téma). A paleolit után a testmagasság is csökkent, bár mára nagyjából visszatornáztuk. Ezt többnyire az iparosodás utáni növekedéskét mutatják be, de itt egy diagram tízezer éves időszakról és a paleolitban a testmagasság még magasabb volt.

[link]

( [link] )


Vagyis nem volt általában jellemző a paleolitban az éhezés, nem éltek barlangokban, hanem épített hajlékokban laktak, felegyenesedve jártak és ruhában, nem csak kőbaltájuk és lándzsájuk volt, hanem kb 50 féle eszközük, erősek és egészségesek voltak, zenéltek és társasági életet éltek, ...

szept. 26. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 TappancsMancs ***** válasza:

Itt egy ókori görög példa...


ScienceDaily


"A fitnesz leesett az ókori Görögország napjai óta


Dr. Harry Rossiter, a Leedsi Egyetem testmozgás-fiziológusának kutatása szerint nem biztos, hogy vagyunk olyan alkalmasak, mint az ókori athéniak, annak ellenére, hogy a modern étrend és edzés biztosítható.


Dr. Rossiter egy athéni trireme rekonstrukcióján evező modern sportolók anyagcseréjét mérte fel, egy 37 méter hosszú hadihajót, amelyet 170 evezős három szinten ült. Hordozható anyagcsere-elemzők segítségével megmérte a hajót különféle sebességtartományban hajtó sportolók energiafogyasztását, hogy megbecsülje a hadihajó emberi motorjának hatékonyságát.


Ezeket az eredményeket összevetve a klasszikus szövegekkel, amelyek részletezik az állóképességüket, rájött, hogy az ókori Athén evezősei – körülbelül Kr. e. 500-ban – még a modern kor mércéje szerint is kivételes sportolók lehettek.


Dr. Rossiter így nyilatkozott: "Az ókori Athénban egyszerre akár 200 triérész is lehetett, és minden hajón 170 evezős volt, tehát az evezősök egyértelműen nem egy kis elit csoportot alkottak. Mégis, úgy tűnik, ez a nagy csoport könnyedén felérhetett a modern sportolók legjobbjaihoz. Vagy az ókori athéniak hatékonyabb módon eveztek a triérészben, vagy egy rendkívül fitt csoportról lehetett szó. Adataink azt az érdekes elképzelést vetik fel, hogy ezek az ősi sportolók genetikailag jobban alkalmazkodtak az állóképességi gyakorlatokhoz, mint mi."


Például egy beszámoló arról szól, hogy az athéniak levertek egy felkelést Mürtilénében, Leszbosz szigetén, az Égei-tenger keleti részén. Az athéni népgyűlés elrendelte, hogy Mürtiléné összes férfiját öljék meg, és egy triérészt küldtek ki, hogy végrehajtsa a parancsot. Másnap azonban a népgyűlés meggondolta magát, és egy másik triérészt indítottak, hogy megállítsák a mészárlást. Thuküdidész feljegyzései szerint ez a második triérész körülbelül 24 óra alatt tette meg az utat, miközben az evezősök váltották egymást és evés közben is eveztek, hogy a hajó megállás nélkül haladhasson.


Dr. Rossiter így fogalmazott: "Ezekből a részletekből becsülhetjük meg az átlagosan fenntartható hajósebességet. Ezután a rekonstrukció segítségével megmértük az emberi erőforrások anyagcsere-igényeit, amelyek szükségesek voltak ezen sebességek fenntartásához. Ha a történészeknek igazuk van, ma aligha találnánk elegendő olyan fitt embert, akik képesek lennének ilyen sebességgel meghajtani a hajókat." "


( [link] )

szept. 26. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!