Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Római Birodalom volt az...

A Római Birodalom volt az utolsó olyan hatalom, amely jól ismerte a néplélektant, és tudta, hogyan kell bánni az emberekkel?

Figyelt kérdés

"A negyedik birodalom olyan lesz, mint a vas; miként a vas mindent összetör és összezúz, úgy fogja ez összetörni és összezúzni amazokat mind." (Dán 2,40)


Dániel jövendölését a régi magyarázók a Római Birodalomra vonatkoztatták. Függetlenül attól, hogy a leírás tényleg Rómára vonatkozik-e, mindenképpen kapcsolatot mutat vele. És itt látnunk kell egy nagyon fontos dolgot.l: Róma kiválóan ismerte a néplélektant.

Miért mondom ezt?

A 21. századi ember elpuhult. Próbál mindent "szépen" megoldani, aminek az az eredménye, hogy már a bűnözőknek is jogaik vannak, és sok esetben nen kapnak olyan büntetést, mint amilyet érdemelnének. Az emberek azonban nem élnek, hanem visszaélnek a szép bánásmódddal, mert az emberi természet borzasztóan önző.


Róma kiváló pszichológus volt. Ugyanis felismerte, hogy az embereknek tényleg békére van szükségük (és ezt igyekezett fenntartani - lásd: Pax Romana) ugyanakkor nem ragaszkodott erősen a béke eszközéhez, ha a lázadók ellen fel kellett lépni. Róma lelkében ott volt a vaskeménység is. Mindent összetört és összezúzott, nagyon kegyetlenül bánt az emberekkel. Amint Josephus elmeséli nekünk, a jeruzsálemi templom ostrománál a római katonák annyira megvadultak, hogy Titus (a parancsnok, későbbi császár) parancsának sem engedelmeskedtek, hanem tovább folytatták az ostromot, a parancsnok akarata ellenére...

Igen, ez a kettősség - a béke szeretete, és a vaskeménység - az, amely Rómát soha nem látott sikerek fölé emelte.


Amint Vegilius mondja:


"Ám a te mesterséged, római, az, hogy uralkodj,

El ne feledd – hogy békés törvényekkel igazgass,

És kíméld, aki meghódolt, de leverd, aki lázad!


Béke és harc.

Szeretet és gyűlölet.

Igen, ez kell az embereknek.

Látniuk kell, hogy békében kell élni, de ugyanakkor vaskeménységgel kell megtorolni a bűnt.

Nincs kegyelem a bűnösnek.

Ez Róma tanítása, amely elvezet az igaz társadalomhoz.


aug. 15. 11:44
1 2 3 4 5
 41/43 kürasszír ***** válasza:

# 38


engem elsősorban a haditengerészet érdekel, abban van egy jó szakirodalom gyűjteményem, elméleti (haditengerészeti stratégia), hadtörténeti és hajó típuskönyvekből.

aug. 28. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/43 anonim ***** válasza:

"Az 1813-as drezdai csatában a 215 000 fős osztrák-orosz-porosz haderőből 24 000 fő esett hadifogságba, és 14 000 fő esett el, vagy sebesült meg. Tehát nem az egész gyalogság adta meg magát."


Lehet félreérthetően fogalmaztam, a balszárny teljes gyalogságára gondoltam.


Érdekel a svéd téma, köszönöm!


Engem a hajók nem nagyon, inkább csak a Karib-tenger vidéke 1560-1660 között. :)

aug. 28. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/43 kürasszír ***** válasza:

# 42


Ha írsz itt privátban, cserélhetünk e-mailt és úgy át tudom küldeni a könyvet.


Jut eszembe, talán a leghíresebb svéd katonai induló a Finska Rytteriets Marsch (finnül: Hakkapeliittain Marssi), a svéd hadsereg finn lovasezredének indulója.

https://www.youtube.com/watch?v=AP61l3FiTvY


A talán leghíresebb napóleoni induló a La Victoire est à Nous (Miénk a győzelem), a francia nehézlovasság indulója.

https://www.youtube.com/watch?v=0_bQUg0u7Lk


A Habsburg lovassági indulók közül a kedvencem a Pappenheimer Marsch.

https://www.youtube.com/watch?v=rP1WttzHaXA

aug. 28. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!