Az, hogy Szapolyai János egyezkedett a törökkel, azt jelentette, hogy őt csak a hatalom érdekelte?

Figyelt kérdés
Ellentétben például Bocskai Istvánnal, aki visszautasította a törökök által küldött koronát.
2024. ápr. 1. 13:48
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
2024. ápr. 1. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
81%
"A török Portától függő erdélyi fejedelemség kialakulásához vezető úton az első fontos lépéseket Szapolyai János tette meg. Az 1526 őszén keletkezett hatalmi űrben beteljesíthette azt, amire már régóta vágyott, nevezetesen hogy Magyarország uralkodója lehessen. Rövid ideig valóban úgy tűnt, a november 11-én megkoronázott János király megvalósíthatja terveit. Apja, Szapolyai István nádor (1492–1499) és anyja, a Piaszt-dinasztiából származó Hedvig tescheni hercegnő komoly örökséget hagyott rá. Az ország legtehetősebb főnemese volt, az északi megyékben harmincnál is több várat birtokolt. Apja politikai hatalmából is sokat átörökített, hiszen a Mohács előtti másfél évtizedben az ország egyik vezető politikusává nőtte ki magát – aki járatos volt a bel- és külpolitikában, erdélyi vajdaként pedig a török háborúk egyik legaktívabb résztvevője volt. A magyar királyság összeomlását követően ráadásul ő rendelkezett az egyetlen megmaradt hadsereggel. Végül a fentiekben bemutatott bécsi út nehézségei is előnyére szolgáltak. 1526 őszén ezért – néhány osztrák határ menti birtokost és Mária királyné híveit kivéve – a rendek túlnyomó része őt látta legszívesebben Magyarország trónján."
2024. ápr. 1. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 MDaniel98 ***** válasza:
81%
Hát sztem igen, de ez a magyar történelemben gyakori jelenség.
2024. ápr. 1. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 UlfOrmson ***** válasza:
84%
Mutass egy olyan uralkodót, akit nem a hatalom érdekelt
2024. ápr. 1. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
73%

A jobbagysag soha senkit nem erdekelt, minimalisan voltak csak jobb helyzetben sokszor mint a rabszolgak.


Mindig meglepoedoek hogy milyen idilli elkepzelese van sok embernek atoertenelemroel.

2024. ápr. 1. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
16%
Dehogyis, csak nem háborúpárti volt, mint a baloldal. :D
2024. ápr. 1. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez ennél sokkal bonyolultabb. Igazából a kérdésfeltevés ebben a formájában hülyeség, mert fals állítások bújkálnak meg mögötte. Pl. aki egyezkedik a törökkel az egyenlő azzal, hogy csak a hatalom érdekli. Ilyen állítást nem lehet megfogalmazni, számtalan ellenpéldát lehetne sorolni, de Bocskai éppen nem megfelelő erre, mert ő is kapcsolatokat ápolt a törökkel, a koronát pedig elfogadta (csak éppen mint tárgyat és nem mint hatalmi jelképet), ami szintén egy törökkel történő diplomáciai tárgyalás eredménye volt (mármint hogy egyáltalán a töröktől egy koronát kapott).


Egyébként a korban maguk a Habsburgok is folyamatosan tárgyalásban álltak a törökkel, mint ahogy Európa legtöbb hatalma is. A politika nem úgy működik, ahogy te elgondolod.

2024. ápr. 1. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Bocskai nem akarta (irreális módon) a teljes országot függetleníteni, se nem török vazallussá tenni. A felkelés célja a tizenöt éves háború során csorbult rendi jogok visszaállítása, a (nemesi) vallásszabadság kiharcolása volt. Nem is csatlakozott mindenki hozzá, főleg a jogsértett kelet-magyarországi kálvinista nemesek és a zsákmányt remélő hajdúk harcoltak Bocskai mellett, de számos, katolikus nemes (pl. Pálffyak) semleges maradt, vagy ellene küzdött.

Az ambíciózus Szapolyai célja az volt, hogy így vagy úgy, de magyar király lehessen. Már a rákosi végzés is segítette ebben, és a törökök kivonulta (1526 októbere) után nem habozott országgyűlést összehívni, ahol mint a leghatalmasabb (és a végzés alapján kb. egyedüliként beszámítható, az arisztokrácia nagy része meghalt Mohácsnál) bárót királlyá választották. Nyilván nem bánta volna, ha független maradhat, de a Habsburgoknak jóval nagyobb volt a katonai ereje, ezért hatalma megtartásához hűséget kellett esküdnie Szulejmánnak.

2024. ápr. 2. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!