A tudomány előkészíti a terepet a hit számára, a tudomány eljut egy fejtegetésig ahonnan már a hit veszi át az utat?
hát nagyon nem...
miben készíti elő a terepet a hit számára? Pont, hogy a tudomány aknázza alá a vallások (nem csak a kereszténység, hanem az összes vallás) dogmáit a tényekkel
Nagyjából évente ezt a hívők megpróbálják elsütni néhol.
NEM ez lesz, ez csak a vágyálmuk. Pont az ellenkezője lesz, a tudomány minimálisra le fogja csökkenteni a hitet mindenhol.
Rövid válasz:
nem.
Hosszabb válasz:
teljesen más a két gondolkodási rendszer, mást tekint a két ágazat legitim tudásnak.
A hit/vallások esetében a tudás forrása személyi eredetű. Adott egy istenkép, aki mondott valamit, és mivel ezt ő mondta, ezért az az igazság. Ez az istenkép lehet Jézus, lehet Buddha, lehet Mohamed - teljesen mindegy, a követők azért fogadják el, mert ő azt mondta. Mert azt ő mondta. Nem kérdőjelezik meg.
A tudomány azt mondja, álljunk már meg egy pillanatra, én miért higgyem ezt el? Azért fogadjam el, hogy az esőt az esőisten csinálja, mert a sámán, mint az esőisten földi helytartója azt mondta?
A megismerésnek pedig kidolgozta a tudomány egy olyan módszertanát, ami személytől, egyéni meggyőződéstől, tehát a szubjektumtól független.
Ezt tudják nehezen elfogadni a hívők. Sokszor látom, hogy úgy érvelnek: "a tudós azt hazudja..." - és ha megkérdőjelezhető a tudós SZEMÉLYE (a kételkedők szemében az), akkor a kinyilatkoztatott tudás is hamis.
A hívők ezt a gondolkodási rendszert szokták meg, pedig ez eleve téves a tudomány esetében, mert NEM A TUDÓS MONDJA A TÉNYEKET, HANEM A KÍSÉRLETI EREDMÉNY. És ennek a kísérleti eredménynek a szócsöve a tudós.
Ő kitalálja, mit szeretne vizsgálni (felállít egy hipotézist), kitalálja, hogyan lehetne azt megvizsgálni (kidolgozza a megfelelő módszertant), és ebből születik egy eredmény, ami alapján vagy megdől, vagy megerősítést nyer a hipotézis.
Neil deGrasse Tyson ezért mondta azt, hogy "az a jó a tudományban, hogy igaz, függetlenül attól, hogy hiszel benne, vagy sem", mert az eredményeket nem személyek mondják ki, hanem lényegében a megfelelő kísérleti elrendezésből erednek. Kvázi nem megkérdőjelezhető, hiszen ott van kerek-perec a bizonyíték.
Oké, igen, persze, vannak téves eredmények, vannak hibás kísérleti elrendezések, ez benne van a pakliban. De ettől még nem hazudott a tudomány, hanem tévedett, amit utóbb elismer, és kijavítja magát, ergo fejlődik.
Melyik vallás mondta az utóbbi párezer évben azt, hogy "ja, hupsz, ez mégsem így van, változtassunk?"
Ebből adódik, hogy a tudomány nem foglalkozik hit kérdésekkel. A tudomány nem hisz, a tudomány tud (benne van a nevében). Nem mindent, ez is igaz, de ezt is elismeri.
3
A pápa nem rég elfogadta a melegeket, lényegében azt mondva, hogy eddig tévedtek.
A kérdésre válaszolva: ahogy fejlődik a tudomány, annál kevesebb mindenre lehet rámondani, hogy isten csinálta (god of the gaps), erre már mondtak példát, de lassan ott tartunk már, hogy az élet eredetére is elég jó, laborban bemutatható elméleteink lesznek (korábban meg az evolúció ütötte ki, hogy isten mindent úgy teremtett, ahogy ma van)
Tehát, hatos, az elképzelés az, hogy majd felfedeznek valami túlvilágit?
Hát... ez eddig nem jött be.
Hanem helyette már jó pár túlviláginak hitt dologról derült ki, hogy nagyon is evilági... kezdve mondjuk a villámmal, de lassan a halálközeli élmények is ide tartoznak.
Egy verzióban el tudnám képzelni a kérdésben írtakat: az atomháború utáni pusztulásban előre törnek a kisebb-nagyobb szekták és végre minden "próféta" nedves álmaiban szereplő szellemi sötétség borítja el a tájat :)
A hithez miért kellene a tudománynak bármit is "előkészítenie"? A hit ugyanúgy megélt az ősemberek fejében, ahogy egy mai ember fejében is.
Sem a természettudománynak, sem a vallásosoknak nem hiszek. Mert mindkettőjüknek van egy kialalult világképe, és a dolgokat úgy fogják magyarázni, hogy annak megfeleljen. Különösen igaz ez akkor, ha szembetalálkoznak valami olyan jelenséggel, adattal, ami ellent mond az addigi tudásuknak/hitüknek.
Természettudósok és vallásos emberek? - kerülöm őket!
Rá kellett jönnöm: a filozófia az egyetlen, igazi tudomány, mert az gondolkodásra tanít.
9
Remélem azért azt elhiszd, hogy 1+1=2
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!