Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A középkori csatákban személye...

A középkori csatákban személyesen részt vett maga a király is?

Figyelt kérdés
Vagy ez csak amolyan filmes túlzás? Azzal tisztában vagyok, hogy voltak csaták, amiben a király elesett, na de mennyire volt ez általános abban a korszakban, hogy maga a király is beállt a seregbe és küzdött az ellenféllel? Ha volt is ilyen, akkor hogyan kell elképzelni a csatát? Ő volt a mezőny elején és vitte csatába az embereket vagy meghunyászkodott valahol a háttérben, ahol külön csapatok vigyáztak a testi épségére? Netán távolról nézte a csatát egy táborban és közben stratégiát forralt a terepasztalon?

jún. 15. 21:59
1 2
 11/12 Távvezérlésű nyakkendő kötőgép ***** válasza:
65%

A középkorban még nem volt kialakult hadtudomány, így nagyon sok butaságot csináltak. Sőt, még Gusztáv Adolf is részt vett személyesen csatákban, pedig ő már elég jó hadvezérnek számított. Nagyjából Napóleon korára jutottak el a mai stratégiai gondolkodás alapjaiig, vagyis tábornokok már nem mászkáltak a frontvonalba. Maga Napóleon még fiatal katonaként vezetett csapatokat élesben, de amint császárrá koronázták természetesen már csak a másodvonalból bátorította az embereit. Tehát az hogy, Waterloonál lovasrohamot vezetett volna a brit ágyútűzzel szemben valóban filmes túlzás.


Persze az, hogy jól hat a hadsereg moráljára a vezető jelenléte igaz lehet - de gondolj bele mennyire szar volt a szervezettsége azoknak a seregeknek, ha a király személyével kellett bátorítani az egységeket.

jún. 29. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 Távvezérlésű nyakkendő kötőgép ***** válasza:
Ui.: Egyébként ezt a morális bátorítást se feltétlen joviális értelemben értsd, hogy a lovagkirály intéz egy pár jó szót a katonáihoz és atyáskodva vezeti őket a küzdelembe, hanem néha ez kicsit "szovjetesebben" működött. Vagyis közölték, hogy ő itt a fenséges uralkodó, akinek jelentős gyűjteménye van egzotikus kínzóeszközökből és végig az első sorból fogja figyelni, hogy ki futamodik meg és őket várja egy önkéntes szado-mazo partira a kazamatákba. Vagy esetleg megfontolja, hogy a gyáva katonák lányaival gyakorolja az első éjszaka jogát. Főleg az olasz városállamok csatározásai során elég sok saját katonákkal való kegyetlenkedést is feljegyeztek, de nyilván a keleti népeknél sem XX. századi eredetű a félelem-vezérelt motiválás.
jún. 29. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!