Jól tudom, hogy a trianoni békeszerződés eredetileg 100 évre szólt?
Már lassan 4 év telik el a 100 éves forduló óta, mégsem változott semmi.
Nincs meg hozzá a megfelelő politikai akarat, vagy inkább a népesség nem akar már ide tartozni?
(Lehet, hogy hülyének néznek páran a kérdés miatt, de nem érdekel)
Egy ismerősöm mesélte, hogy 30 évvel ezelőtt járt Kárpátalján, akkor még szinte mindenki magyarul beszélt, konkrétan bárkivel tudott beszélgetni, útbaigazítást kérni, stb. Eltelt 25 év, (5 évvel ezelőtt) újra elment Kárpátaljára, nagyjából ugyanazt a környéket járta be, szinte senki nem beszélt magyarul, ilyen szinten változott meg a helyzet. Ebből gondolom, hogy a népesség már nem ragaszkodik annyira a magyarsághoz, mint régebben. Ezt jól gondolom? Vagy más okok is állnak mögötte?
Erdélyben nem tudom mi a helyzet, de szerintem ott sem tartják magukat sokan magyarnak, ha abból indulok ki, hogy akik onnan jönnek autóval, nagyrészük nem beszél magyarul (a román rendszám első két betűje jelzi a megyét. Akik régi magyar területről jönnek, nagyrészük nem beszél magyarul, ezt onnan tudom, hogy egy ismerősöm egy benzinkúton dolgozik, és mesélte)
Ha elmész Nagyváradra, ugyanezt tapasztalod.
Bele volt kalkulálva a 100 évbe az elnyomás, erőszakos asszimilálás, stb.
Hiába lett volna 100 évre kötve (habár egy olyan szerzödés, ami országhatárokat szab meg, nem lehet ideiglenes!), azóta volt újabb szerzödés, ami felülírta.
Másrészt egy olyan terület, ami másik országhoz lett sorolva, nem marad elszigetelt, a két terület között népességáramlás lesz, és néhány évtizeden belül megszünik másnak lenni.
Az meg teljesen egyértelmü, ha minden hivatalos helyen, munkahelyeken, stb az adott állam nyelve a hivatalos, az emberek azt fogják használni, még ha egy-két generáció otthon marad is a régi nyelvnél. De legkésöbb amikor vegyes családok lesznek, az állam nyelve lesz az elterjedt, általánosan használt.
Kedves kérdező!
Kárpátalján már az 1910-es magyar népszámlálás szerint a lakosság alig 20%-a volt magyar nyelvű.
Tehát az ismerősöd jókorát hazudott, ha azt állította, hogy Kárpátalján 30 éve mindenki beszélt magyarul, hiszen már 1910-ben is csak az ottani lakosság egyötöde volt magyar.
"Jól tudom, hogy a trianoni békeszerződés eredetileg 100 évre szólt?"
Nem.
A békeszerződésben
sehol nincs erre utalás, ráadásul az 1947-ben aláírt párizsi békeszerződés
megerősítette a trianoni békeszerződést, ráadásul az 1990-es években alapszerződésekkel - például Szlovákiával
- meg lettek egyezve a "jószomszédi kapcsolatokról
és a baráti együttműködésről".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!