Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magyarországon miért nem...

Magyarországon miért nem maradt fenn semekkora keleti/ortodox keresztény közösség?

Figyelt kérdés

Állítólag hamarabb elterjedt elég széles körben, mint a nyugati/római katolikus fajtája a kereszténységnek. Ahhoz képest nem maradt ennek szinte semekkora maradványa. Szent István és Koppány személyei is lényegében többek között megtestesítették a vitát a két vallási irányzat támogatói között.


Miért halt ki ennyire a keleti fajtája a kereszténységnek? Volt valamikor jelentősebb térítés az ortodox keresztényekre irányulva? Attól még, hogy a római katolicizmus nyert, miért nem maradt egy jóval-jóval kisebb magyar ortodox keresztény közösség? Van több ilyen ország (pl.: Finnország, ahol az ország nagyon-nagyon nagy százaléka lutheránus/evangélikus vagy Lengyelország, ahol a többség egyértelműen római katolikus). Még pusztán "Magyar Ortodox Egyház" sincs, csak orosz, meg görög/konstantinápolyi, meg szerb egyházmegyék, amelyeknek nem magyarok, hanem nemzeti kisebbségek a tagjai (hacsak nem átkeresztelkedett magyarokról van szó).



2023. aug. 28. 01:08
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
84%

Mert a magyarok évszázadok óta többnyire a római katolikus vallás különböző irányzatait vették magukra, és adták tovább a gyermekeiknek, bele értve a reformációt, és a görögkatolikus hitet is.

Utóbbinál egyértelmű a görög befolyás, de az egyház a római pápa felügyelete alatt áll.

Az Ortodox egyház működési hierarchiája teljesen eltérő, területi egységekre osztott, és a híveik száma szerint rangsorolják a patriarchátusokat.

A történelmi Magyarország területén, a szerbek, románok révén volt jelentős létszámú ortodox vallású, de ők is különböző nyelven beszéltek, Trianon után jelentéktelenné vált a számuk, és ők is elszigetelten, különböző területeken élnek.


A keleti katolikus egyházak közül az ortodox csak egy, több keleti egyház kiegyezett Rómával.

Magyarországon a görögkatolikusok száma is kevés, nincs 200ezer fő, de az ortodox vallásúak meg 20ezren sincsenek, ennek egyszerűen történelmi hagyománya van

2023. aug. 28. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
100%

Néhány dolgot tisztázzunk:


1. Koppányról (régies átírással Kupánról) csak két rövid feljegyzés van, azokból sem tudjuk meg, hogy ki fia bírja volt, milyen vallást akart/követett. Az egyik krónika beszél Tar Szörén fiáról, Kupánról, egy 300 évvel későbbi pedig a somogyi vezér lázadásáról, de hogy mit, miért, hogyan nem tudni, minden mást (uralkodó akart lenni, ősvallás, ortodoxia, Sarolt iránti megszállottsága inkább a rockopera találmánya)


2. A nagy egyhàzszakadás 1054-ben volt, addig minden katolikus (az ortodoxok is annak számítottak) elfogadta a pápa elsőbbséget, és bár volt némi különbség rítus és rítus között, és aközött, hogy nyugaton a pápa gyakorolta közvetlenül a vallási hatalmat, míg keleten fél autonóm pátriárchakon keresztül, akkor még nem igazán lehetett problémája Istvánnak azzal, hogy ki ortodox és ki katolikus.


3. Ortodoxok mindig is éltek 1054 óta a történelmi Magyarország területén, gondolok itt az ortodox szlávokra, vlahokra, később románokra. Az, hogy a mai Magyarország területén nem voltak a múltban ortodoxok, nem jelent semmit.

2023. aug. 28. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 kürasszír ***** válasza:
100%

# 1


Több állításod is teljesen téves.


1.) IDÉZLEK: "Mert a magyarok évszázadok óta többnyire a római katolikus vallás különböző irányzatait vették magukra, és adták tovább a gyermekeiknek, bele értve a reformációt, és a görögkatolikus hitet is."


A reformáció mióta "római katolikus irányzat"? A reformáció (protestantizmus) pontosan a római katolikus egyházzal szemben, azzal szakítva jött létre.


2.) IDÉZLEK: "A keleti katolikus egyházak közül az ortodox csak egy, több keleti egyház kiegyezett Rómával."


Az ortodox nem keleti katolikus egyház, ugyanis az ortodoxok nem ismerik el a pápát egyházfőnek. A kelti katolikus egyházak (összesen 23 van) pontosan azok a keleti keresztény felekezetek, amelyek elismerik pápát egyházfőnek. Egyébként az ortodoxon kívül is van több keleti keresztény egyház, amely nem ismeri el a pápát egyházfőnek, azaz nem egyezett ki Rómával.

2023. aug. 28. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 kürasszír ***** válasza:
100%

# 2


IDÉZLEK: "A nagy egyhàzszakadás 1054-ben volt, addig minden katolikus (az ortodoxok is annak számítottak) elfogadta a pápa elsőbbséget, és bár volt némi különbség rítus és rítus között, és aközött, hogy nyugaton a pápa gyakorolta közvetlenül a vallási hatalmat, míg keleten fél autonóm pátriárchakon keresztül, akkor még nem igazán lehetett problémája Istvánnak azzal, hogy ki ortodox és ki katolikus."


A kérdés bonyolultabb ennél.


1054, a nagy egyházszakadás előtt az ortodoxok a római pápát csak rangelső pátriárkának ismerték el, aki mint Szent Péter utóda rangban és tekintélyben megelőzte a többi négy, keleti pátriárkát (jeruzsálemi, alexandriai, antiochiai, konstantinápolyi).


Azonban az ortodoxon 1054 előtt sem tekintették a római pápát egyházfőnek, mert az egyházfő, mint "Krisztus földi helytartója" náluk a bizánci császár volt, a cezaropápizmus (a császári és az egyházfői hatalom egysége) ideológiájának megfelelően.


Az ortodox értelmezés szerint az egyházfő, a kereszténység feje a bizánci császár és a római pápa csak a császárt követi a hierarchiában, mint rangelső pátriárka.

2023. aug. 28. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
0%

A magyaroknak volt saját vallása amit a zsidósimogatás nevében elpusztított istike Nyugati segítséggel.


Persze te nyugodtan tehetsz úgy, mintha mindig mindenki a vilagon a zsidósimogató vallásokat követte volna.

2023. aug. 28. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


Ortodoxok mindig jelentős számban éltek a Magyar Királyságban, de nem magyar etnikumúak (szerbek, románok elsősorban) voltak.


Önálló magyarországi ortodox egyház azért nem jöhetett létre, mert a Magyar Királyság államvallása Szent István óta a római katolikus volt, emiatt az államhatalom nem engedélyezte, nem tolerálta egy önálló ortodox egyház létrejöttét.


Ráadásul az 1054-es nagy egyházszakadás után az ortodoxokat már szakadár eretnekeknek tartották, ugyan tolerálták a fennmaradásukat, de törvényileg soha nem ismerték el a működésüket.


Később, az Erdélyi Fejedelemségben sem volt törvényileg elismert, "bevett" felekezet az ortodox, annak ellenére sem, hogy hívei számát tekintve a legnagyobb erdélyi egyháznak számított.


A Habsburgok nyomására a magyarországi ortodoxok nagy része unióra lépett Rómával, a római katolikus egyházzal, azaz elismerte a pápát egyházfőnek, és görög rítusú katolikus (görögkatolikus) lett.

2023. aug. 28. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
88%

×8:


Azért Istinek és zsidósimogatónak nevezni az 1022 éves Magyarország alapkövét, mély tanulatlanságra és ostobaságra vall. Abban az időben egyszerűen nem maradhattunk pogányok a keresztény Európa szívébe, és ézt nem csak Szent István gondolta így, hanem Vazul fiai is, akik részben a pogányok segítségével szerezték meg maguknak Orseolo Pétertől az ország trónját, sőt, Szent László, a pogány Vazul unokája, akit Szent István megvakított, kezdeményezte első királyunknak a szenttéavatását.


Az, hogy te ilyen zsigeri gyűlöletet érzel a honalapítónk ellen, az főleg a kommunista történelemszemléletnek és a rockoperának köszönheted, 1918 előtt soha, senki, még a Habsburgok uralkodónak sem merték őt kritizálni, mert nem voltak hülyék, és nem akartak maguknak egy folyton forrongó Magyarországot.

2023. aug. 28. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
0%

#9


István elárulta az õsmagyar vallást/kultúrát. Akasztófa szökevény, nem szent.


István elõtt a "pogány" magyarság története az idōk kezdetéig nyúlik vissza (pontosan sosem tudjuk, hogy meddig, éppen istike miatt). Éppen azért beszélsz 1022 éves "Magyar"országról, mert ott egy hatalmas törés volt.


A Magyar kultúra, vallás eltörlése és a Magyar nyelv elsorvasztása a német és a latin javára egy zsidósimogató vallás nevében -- ezt ünneplik a magyarok, és az összes kereszténység által megszállt ország.

2023. aug. 28. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
0%

>"nem maradhattunk volna pogányok"


Ez, és nem az, amit én mondok, ami a poros általános iskolás történelem könyvekbōl jön.


Akkoriban a magyarok verték egész keresztény Európát akár egyszerre is (Pozsony). A magyaroktól keletre továbbra is más pogány törzsek voltak, akikkel lehetett volna szövetkezni a mindōnk túlélését fenyegetõ kereszténység ellen. Ebben az idõben portyáztak a vikingek is északon.


Ez a gondolat hogy "muszáj volt" kereszténnyé válni egy hazugság amit utólag a keresztények magyaráznak. Persze szerintük politikai helyzettõl függetlenül is "muszáj" kereszténnyé válni, tehát a véleményük irreleváns.


És ami még fontosabb, a legfontosabb, hogy mi értelme van a túlélésnek ha elpusztul a vallásod, a nyelved (1848-ig Árpád nyelve parasztnyelv), a kultúrád?


Mindezt feladoe, miért? Hogy ehess és ihass még egy napig?


Az összes valamire való Magyar meghalt István ellen harcolva, és én is velük tartottam volna, mint hogy feladjak mindent és a zsidó istent imádjam csak azért, hogy mentsem a saját bõrömet. Gusztustalan még csak belegondolni is.

2023. aug. 28. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 A kérdező kommentje:

#6.

Köszi!

Egyébként magyar nemzetiségű ortodoxok soha nem voltak? Mondjuk a katolicizmus államvallássá tétele előtt sem?

2023. aug. 28. 12:46
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!