A románok a harctéren miért voltak ennyire sikeresek mindig?
Kis néphez mérten nagyon is sikeresek voltak.
Tekintsük csak a törökök vagy lengyelek ellen vívott számtalan sikeres hadjáratot vagy akár a Magyar Királyság magatehetetlenségét a románokkal vívott csaták során, melyek egyikét sem sikerült megnyerniük.
Tekintsük Budapest és teljes Magyarország megszállását 1919-ben, vagy akár Erdély katonai elfoglalását (amelyek majd a Trianoni diktátum megerősített).
Vagy Odessa és más ukrán területek megszállását a világháború során.
A mérethez és körülményekhez képest nagyon is nagy győzelmeik voltak.
10
De ha ismerik az erőviszonyokat miért mentek volna bele nyílt csatábw?
12
Pont ez az. Trükkös, nyilas hadműveletek amikkel megzavarták az ellenfelet.
Kedves kérdező!
Szerintem alapvetően téves, amit írtál.
A románok, illetve a román fejedelemségek (Havasalföld, Moldva) egyáltalán nem voltak katonailag különösebben sikeresek, tekintve, hogy a két fejedelemség szinte folyamatosan a környező erősebb államok, Magyarország, Lengyelország, vagy az Oszmán Birodalom függésében élt.
Az általad említett "román győzelmek", mint a posadai, a moldvabányai és a gyurgyevói csata egyáltalán nem voltak nagy, döntő ütközetek. Nem is jelentettek tartós sikert, hiszen a posadai és a moldvabányai ütközetek után ismét hűbéri függésbe vonta Magyarország az adott román fejedelemségeket, illetve Gyurgyevó után a török szintén visszaállította fennhatóságát Havasalföld és Moldva fölött.
A posadai csata után pár évvel Havasalföld ismét a Magyar Királyság hűbéri függésébe került, azaz a posadai győzelem ellenére tartósan nem tudta kivonni magát a magyar hűbéri fennhatóság alól.
A moldvabányai csata utáni évben III. István moldvai vajda hűbérurának ismerte el Mátyás magyar királyt, tehát megint csak nem volt tartós a moldvai siker, hiszen a győzelem ellenére már a következő évben meg kellett hódolnia Mátyás előtt a moldvai vajdának.
Gyurgyevó után pedig rövidesen tartós török uralom alá került Havasalföld és Moldva. Tehát ez is csak átmeneti sikernek tekinthető, valamint a csatában nem csak havasalföldi és moldvai, hanem erdélyi és Habsburg erők szintén harcoltak a keresztény oldalon. Vagyis messze nem önálló, "román" győzelem volt Gyurgyevó.
A román fejedelemségek, Havasalföld és Moldva az európai történelemben mindig elmaradott, jelentéktelen kisállamok voltak, ellenben a Magyar Királyság a kontinens egyik meghatározó, nagy, történelmi államalakulata.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!