Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A románok a harctéren miért...

A románok a harctéren miért voltak ennyire sikeresek mindig?

Figyelt kérdés

Kis néphez mérten nagyon is sikeresek voltak.

Tekintsük csak a törökök vagy lengyelek ellen vívott számtalan sikeres hadjáratot vagy akár a Magyar Királyság magatehetetlenségét a románokkal vívott csaták során, melyek egyikét sem sikerült megnyerniük.

Tekintsük Budapest és teljes Magyarország megszállását 1919-ben, vagy akár Erdély katonai elfoglalását (amelyek majd a Trianoni diktátum megerősített).

Vagy Odessa és más ukrán területek megszállását a világháború során.

A mérethez és körülményekhez képest nagyon is nagy győzelmeik voltak.


2023. aug. 7. 15:03
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

10

De ha ismerik az erőviszonyokat miért mentek volna bele nyílt csatábw?

2023. aug. 7. 19:28
 12/15 anonim ***** válasza:
Nem is kellett belemenni. Ha megnézed a történelmet, a magyarok is csak addig voltak katonailag sikeresek, amíg hasonló taktikát követtek. Amikor nyílt csatában akartak mindenkit megverni, akkor többnyire vesztettek.
2023. aug. 7. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

12


Pont ez az. Trükkös, nyilas hadműveletek amikkel megzavarták az ellenfelet.

2023. aug. 7. 19:42
 14/15 kürasszír ***** válasza:

Kedves kérdező!


Szerintem alapvetően téves, amit írtál.


A románok, illetve a román fejedelemségek (Havasalföld, Moldva) egyáltalán nem voltak katonailag különösebben sikeresek, tekintve, hogy a két fejedelemség szinte folyamatosan a környező erősebb államok, Magyarország, Lengyelország, vagy az Oszmán Birodalom függésében élt.


Az általad említett "román győzelmek", mint a posadai, a moldvabányai és a gyurgyevói csata egyáltalán nem voltak nagy, döntő ütközetek. Nem is jelentettek tartós sikert, hiszen a posadai és a moldvabányai ütközetek után ismét hűbéri függésbe vonta Magyarország az adott román fejedelemségeket, illetve Gyurgyevó után a török szintén visszaállította fennhatóságát Havasalföld és Moldva fölött.


A posadai csata után pár évvel Havasalföld ismét a Magyar Királyság hűbéri függésébe került, azaz a posadai győzelem ellenére tartósan nem tudta kivonni magát a magyar hűbéri fennhatóság alól.


A moldvabányai csata utáni évben III. István moldvai vajda hűbérurának ismerte el Mátyás magyar királyt, tehát megint csak nem volt tartós a moldvai siker, hiszen a győzelem ellenére már a következő évben meg kellett hódolnia Mátyás előtt a moldvai vajdának.


Gyurgyevó után pedig rövidesen tartós török uralom alá került Havasalföld és Moldva. Tehát ez is csak átmeneti sikernek tekinthető, valamint a csatában nem csak havasalföldi és moldvai, hanem erdélyi és Habsburg erők szintén harcoltak a keresztény oldalon. Vagyis messze nem önálló, "román" győzelem volt Gyurgyevó.


A román fejedelemségek, Havasalföld és Moldva az európai történelemben mindig elmaradott, jelentéktelen kisállamok voltak, ellenben a Magyar Királyság a kontinens egyik meghatározó, nagy, történelmi államalakulata.

2023. aug. 8. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Miről beszél,hiszen a románok mindig csak vesztettek. Magyarország már rég elfoglalta az egész világot es évezredek óta csak saját magával háborúzik.
2023. aug. 8. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!