Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit jelent a szabad akarat...

Mit jelent a szabad akarat fogalma?

Figyelt kérdés
Egyáltalán: létezik ilyen?
2023. jún. 13. 23:03
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:

Kérdező - te kérdezted a dolgot, hisz nem találtál rá egyértelmű definíciót sem. Én teljes mértékben megválaszoltam a kérdésedet, de neked nem tetszik a válasz.


Na, ez az a bizonyos "szabad akarat" - hogy szabadon lehet ellenkezni a nyilvánvaló igazságokkal!

:)

2023. aug. 14. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 A kérdező kommentje:

Nem, nem teljes mértékben válaszoltad meg.

A te okfejtésed szerint azért nincs, mert nincs. Kész, vége.

Én sem vagyok biztos benne, hogy mi a helyzet, de ennél azért egy kicsit részletesebb indoklásra gondoltam.

2023. aug. 14. 15:50
 23/31 anonim ***** válasza:

Kérdező - ha már ilyen nagy filozófus vagy, akkor bizonyára arról az elvről is hallottál, hogy azon van a bizonyítás terhe, aki bevezeti valaminek a fogalmát.


Ha én például "Isten"-ről akarok tárgyalni egy tudományos fórumon, akkor először minél pontosabban definiálnom kell ezt a fogalmat, hogy egyértelműen meg lehessen vizsgálni a valóságtartalmát. Ha a definíció szerint egy eldönthetetlen entitásról van szó, akkor az illető fogalom talonba kerül, és elvi megfontolásból nem foglalkozunk vele addig, amíg valamilyen új fejlemény nem merül fel a témában.


A "szabad akarat" fogalmát nem ismeri a matematikai logika, a valószínűségszámítás, a neurológia, a számítógép-tudomány, stb., így teljesen felesleges egy már alapból definiálatlan fogalommal foglalkozni, melyet csak az emberi intellektus megtiprására vezetett be az élősködő papság.

2023. aug. 14. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 anonim ***** válasza:
0%

Hogyan lehetne megérteni a szabad akarat fogalmát, ha kétpólusú a gondolkodásmódunk?

Hogy érthetné meg egy vallásos, aki egy báránybőrbe bújt farkasnak (papnak, gurunak) hisz. Elhiszi egy csuhásnak, hogy egy nő úgy szült, hogy férfi nem érintette ill. felnézve az égre várja, hogy ott megjelenjen egy idétlenül vigyorgó, mindenkit szerető szakállas pali majd megmenti.

Az ateista meg határozottan állítja magáról, hogy a majomtól származik, de előtte felrobbant a semmi és a semmiből lett minden.

Egyik rosszabb választás, mint a másik.

2023. aug. 15. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 A kérdező kommentje:

A szabad akaratot ez nem érinti. Nem a papok fogják eldönteni, hogy létezik-e, és hogyan működik.

A világ pedig nem a semmiből keletkezett, ezt már 35-ször tisztáztuk itt. Jó lenne megjegyezni.

2023. aug. 15. 08:07
 26/31 anonim ***** válasza:

#25

Mire vonatkozik a szabad akarat?

Mi az a cselekedet amire született ez a fogalom, hogy szabad akarat?

Mi az amit csak szabad akarattal érhetünk el?

Mi az a konkrét dolog, amit a szabad akarat jelent?

Mire vonatkozik, mire érti az írás a szabad akaratot?

2023. aug. 15. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:

#25


Az akarat szó jelentése:

-határozott lelki törekvés


Mire vonatkozik ez?

Mire kell törekednünk?

Mit kell elérnünk?

Konkrétan, mit kell megcselekednünk?

2023. aug. 15. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 A kérdező kommentje:

Nekem is az a gondom, hogy idáig még soha nem sikerült kideríteni, hogy valójában mit jelent a szabad akarat fogalma?

Odáig nagyjából mindenki eljut, hogy nem lehet külső kényszer.

Na de belső kényszer se lehet! Azt hívják ösztönnek, stb.

Ezt valahogy már nagyon kevesen értik meg.


Van még egy probléma ezzel: ahhoz, hogy ez működhessen, valószínűleg kell valami elemi folyamat, ami megvalósítja.

Ha szerencsénk van, akkor létezik egy "szabad akarat" nevű folyamat.

Jelenleg 2 féle elemi folyamatot ismerünk:

1: ok-okozat. Ez fix dolog, lehet akarat is - de NEM SZABAD.

2: véletlen. Ez szabad - de NEM AKARAT.

Hát ez egyik sem jó.

Elvileg létezhetne olyan, hogy ebből a kettőből összerakunk valamit, de még nem sikerült megtalálni.

Létezhetne olyan elemi folyamat is, amit még nem ismerünk. Vannak is erre jelöltek, például a Bell-egyenlőtlenség alapján.

De erről még nem tudunk eleget.

Úgyhogy nyitott a téma.

2023. aug. 15. 09:10
 29/31 anonim ***** válasza:

#28


Én is így hiszem, ahogy leírtad, kivéve a *szerencsét", mivel az én elmémben olyan nem létezik, hogy szerencse,

ill. kerülnék minden ember által kitalált tudományt, magyarázatot. (Bell)

2023. aug. 15. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:

#28


Annyit még hozzá, hogy a szabad akarat nem létezik eleve elrendelés nélkül.

Eleve szó jelentése:

-kezdetektől fogva

Elrendelés szó jelentése:

-hivatalos utasítást ad


A Biblia, Korán, Bhagavad, Azték, Maya, ect írások hitem szerint instrukciós rejtvénykönyvek.

Ezek a könyvek hivatalos utasítást tartalmaznak.

Ezek a könyvek metafórákban, példázatokban, allegoriákban adnak instrukciókat, mert ez a legnagyobb titok.

Titok, ahogy Efezus írja, legynagyobb titok, ahogy a Bhagavad írja és még sok, sok helyen minden könyvben említik, hogy ez egy nagy titok.

Neked kell megfejtened emberi tudomány és vallás nélkül.

2023. aug. 15. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!