Jurisics Miklós magyar volt, vagy horvát?
Ettől függetlenül Kőszegen - és szerte az országban - nemzeti hősként ünneplik.
Látványos ünnepség ez minden évben,ahol a magyar és török csapatok összecsapnak,és'hál Isten végre egy hely,ahol mindíg a magyarok győznek.(Aztán közösen mennek a Rajnis utcai borozóba jó kőszegi vörössel öblíteni a harc fáradalmait.Volt hogy koszorúzás is történt a Rajnis utca 12.ház falában álló Szent Donát - a szőlő és bortermelők védőszentje - középkori szobránál.)
Igazából erre valami olyasmi a helyes válasz, hogy nem volt se magyar, se horvát, olyan értelemben, ahogy ezeket a fogalmakat ma használjuk.
A mai értelemben vett nemzetfogalom ugyanis a 19. századi nacionalista eszmékből alakult ki, vagyis teljesen más ennek az identitásnak az alapja, mint amiről a 16. században beszélhetünk (lásd a #2 válaszolót). Az akkori identitás fő tényezői a társadalmi helyzet, a vallás és hogy kinek az alattvalója valaki. Pl. ha valaki Sopron királyi város polgára volt, hiába beszélt németül, a társadalmi helyzete alapján, és az alapján, hogy kihez lojális, ő elsősorban soproni volt, utána pedig "hungarus", mert soproni polgárként a magyar királyság politikumának tényezője is volt. Az másodlagos, hogy milyen nyelvet beszél és kik az ősei stb. Ezzel szemben a mai "magyar", "horvát" stb. fogalmak valamiféle nyelvi, etnikai, kulturális közösségbe tartozást jelentenek, és ezekben a jelentésekben megbúvik az is, hogy ha valaki magyar, akkor nem horvát és fordítva. Tehát mai értelemben ha valakire azt mondod, hogy egy adott nemzet tagja, akkor abban az is benne van, hogy az illető ki, de az is, hogy ki nem. Ez is a 19. századi nacionalista gondolkodás maradványa, és ez a 16. században az emberek önidentitásában még nem volt meg.
Ezért is félrevezető ilyen szavazást indítani, mert csak a mai gondolkodásunk alapján teszünk egy mai identitást jelölő bélyeget valakire, aki viszont a saját világában, a saját korában nem is gondolt magára ilyen jelentéstartalmakkal.
4:
Mire alapozod, hogy Jurisicsnak volt “hungarus” tudata, identitása, még ha csak másodlagosan is?
Őt Habsburg Ferdinánd bízta meg a kőszegi vár védelmével. A cél pedig Bécs védelme volt.
Csak megjegyzem, ezen felül követ is volt Isztambulban. És elegendően jó barátja Ibrahimnak, a török fővezérnek.
Egyebekben akkoriban a hódítások és harcok a nyárra korlátozódtak, mert más időszakban az utak járhatatlanok voltak, így a hadi utánpótlás eléggé keserves volt. A török sereg eredeti célja augusztus végén már irreális volt, az alapprobléma az volt, miképpen lehet ezt arcvesztés nélkül megoldani. Feltehetően sehogy, ha nem két ismerős vezér küzd egymással. Alapfeltétele volt az eljárásnak a bizalom. A török sereg kitűzte a lobogót a vár fokára, ezt látta a ma Szultán dombnak nevezett helyről a Szulejmán, ezért elrendelhette a hazatérést (mert ő csak győzelemmel fejezhetett be csatát). A zászlók kitűzése a két fővezér egyezsége alapján zajlott le. Több tanulmány és könyv tárgyalja részletesen az eseményeket.
Tehát a "diadal" valós volt mindkét félnél, így Kőszegen a megemlékezés jogos. Fontosságát jelzi, hogy a keresztény világban egyedülálló módon, a korabeli pápa engedélyével Kőszegen 11 órakor is harangoznak, nemcsak délben (és ez nem azonos a misére hívó harangszóval).
6:
Nahát erről még nem hallottam, utána fogok olvasni. Köszi
Ez a kérdés meg a válaszok többsége is igazából történelmi hamisítás.
Horvátország és Magyarország mai értelemben - ami szintén ferdítés ha a jelenbe hozzuk - társállam volt.
Horvátországot és a horvát érdekeket, akkor és ott Bécs alatt és Kőszegnél kellett megvédeni. A magyar, horvát és közép európai érdek meg egybevágott. Pont.
Divat szidni a Habsburgokat itthon, de már magyar viszonylatban előtte, Luxemburgi Zsigmond és Ozorai Pipóék is felismerték, hogy a törökök ellen hosszútávon egység kell. Utána meg a fejlődésre, mert nem sikerült feltartani a törököket.
Amiről Mátyás karddal és a szintén horvát Zrínyi tollal álmodozott, azt a Habsburgok megteremtették.
Nem hiába darabolták fel a térséget miniállamokra 1920ban. Központi érdekérvényesítés nélkül mehet a szabadrablás. Minden irányból.
Elnézést. Moderálom magam.
Nem történelemhamisítás a kérdés, meg a válaszok sem, főleg 2-3, de abban kiegyezek, hogy "a kérdés nem indokolt".
A Szent Korona alattvalója volt Jurisics.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!