Miután a XVII. század végén a törököket kiűzték a Kárpát-medencéből, az Oszmán birodalom végleg lemondott Bécs és Róma meghódításáról és a további nyugati irányú terjeszkedésről? És a törökök nem akarták visszafoglalni az egykori magyar Hódoltságot?
1. vagyok
A Rákóczi-szabadságharc alatt és utána (1717) még megpróbáltak beavatkozni a magyar helyzetbe, de sikertelenül.
Aztán hamarosan a feltörekvő oroszok kötötték le az erejüket.
Plusz ott volt még Ázsia, a perzsa állam, de az ottani történésekkel nem vagyok képben.
Sokkal korábban lemondott róla.
A törökök ügyesen kihasználták azt, hogy a keresztény Európa nem egységes, sőt az egymással marakodó államok között többször ők lehettek a nyertesek, de megtapasztalták azt is, ha összefognak ellenük, alul is maradhatnak.
A török érdek tehát egy továbbra is megosztott keresztény világ, amibe nem illik bele egy Róma elleni hadjárat tervezgetése.
1571-ben a török flottát szétverték a keresztények a Földközi tengeren, amitől ugyan a török birodalom nem rogyott meg, a flottát is újjáépítették, de azt követően kerülték a nagy összetűzéseket az európai nagyhatalmakkal.
Kimaradtak a nagy felfedezésekből is, török hajókat a spanyolok nem engedtek ki az óceánra.
A birodalom területe így is hatalmas volt, és a 17. századra már nem volt meglepetés a törököknek sem, hogy a Harsburgokkal szemben területet veszítettek, de a harcok nem értek véget, 1735-ben kitört az orosz-osztrák-tökök háború, amelyek végén a törököké lett Belgrád, és a Temesi bánság.
Az orosz-török háborúk sorozata lesz az, ami a törököket leköti
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!