Hogy a legegyszerűbb megkülönböztetni a metonímiát és a metaforát?
A metafora egyfajta összevont hasonlat. A lényege valamiféle tartalmi hasonlóság. Onnan ismerhető fel a legkönnyebben, hogy ténylegesen helyettesíthető hasonlattal, valamiféle „olyan, mint”, „úgy, mint/ahogy” jellegű kifejezéssel. Az adott, érzékeltetni szándékozott kontextus ugyanúgy értelmes a hasonlító és a hasonlított dologra.
Az eget fehér pamut borította = az eget borító felhők olyanok voltak, mint a pamut.
Keserűség folyói áradtak a szeméből = A keserűség okozta könnyek úgy áradtak a szeméből, mint a folyó.
Acélidegei voltak = az idegei olyan erősek voltak, mint az acél.
A metonímia valamiféle térbeli, időbeli, ok-okozati kapcsolaton alapszik. Az „olyan, mint” jellegű hasonlat nem állja meg a helyét. Viszont az adott metonímiát megtoldva konkrét értelmezésben is értelmessé válik az adott kifejezés.
A tőzsde idegesen reagált: Ez nem azt jelenti, hogy valaki olyan ideges, mint a tőzsde, hanem azt, hogy a tőzsdén dolgozó emberek reagáltak idegesen.
Az hármas asztal fizetett: Ez sem azt jelenti, hogy valaki úgy fizetett, mint a hármas asztal, hanem azt, hogy a hármas asztalnál ülő vendégek fizettek.
Budapest döntött = A budapesti közgyűlés tagjai döntöttek.
Nincs egy vasam sem = nincs egy vasból készült pénzérmém sem.
A kettő akár együtt is járhat:
Ez volt az ő Trianonjuk = Olyan trauma volt ez nekik, mint nekünk Trianon = Olyan trauma volt ez nekik, mint nekünk a trianoni békeszerződés értelmében a területeink elvesztése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!