Az erdélyi szászoknak mi volt a baja a Magyar Királysággal, amiért végül 1849-ben és 1918-ban is a románok oldalára álltak?
Kedves kérdező!
Az erdélyi szászok 1848-1849-ben nem a románok, hanem a Habsburg-ház oldalára álltak, egyébként az erdélyi románok szintén a dinasztiát támogatták.
1918-ben az erdélyi szászok számára már nyilvánvaló volt, hogy Románia megszerezte Erdélyt, így ők a győztes oldalára álltak, miután a román hadsereg bevonult.
Egyébként az erdélyi szászok az 1224 óta fennálló erdélyi szász autonómia 1867 után teljes felszámolása és megszüntetés miatt voltak elégedetlenek a Magyar Királysággal.
Ha jól tudom, nagyobb fokú autonómiát szerettek volna kapni a Magyar Királyságtól, nem kimondottan a román oldalara állásról van itt szó.
Az 1848-49-es szabadságharc során a Habsburgok autonómiával hitegették és fegyverezték fel őket (úgyanúgy, ahogy a románokat), hogy így gyengítsék az erdélyi magyar haderőt.
Mindez azonban csak puszta ígéret volt, mivel Bécsnek jól jött a magyar szeparatista törekvések leverésére a Monarchián belüli nemzetiségek egymás elleni kijátszása.
1918-ban pedig Erdélyt független országgá szerették volna tenni, nem volt kimondott céljuk a Román Királysággal való egyesülés, csak hát az erdélyi román etnikai többség és a Kárpátokon átvonuló román haderő hamar megoldotta ezt a kérdést...
Amúgy az erdélyi szászok sok szempontból még rosszabbul jártak, mint a magyar etnikum, ma már alig vannak pár ezren, a második világháború után sok erdélyi szászt deportáltak a szovjet gulágokba, míg a többiek sorsa a (gyakran erőszakos) román asszimiláció lett Caucescu idejében, sokan pedig disszidáltak.
A rendszerváltás idejére alig maradtak pár tízezren, ők kedvezményesen kaphattak állampolgárságot az újraegyesülő Németországban, sokan éltek is a lehetőséggel.
Megjegyzendő, hogy mai román államfő, Klaus Werner Johannis nagyszebeni szász származású.
Bár székelyföldi ismerősöm szerint Johannis románabb a románnál is, de ő mondjuk nem igazán kedveli :-)
#3 "A rendszerváltás idejére alig maradtak pár tízezren" - ez nem igaz, a rendszerváltáskor még kb 200 ezer német volt, utána volt masszív kivándorlás, 1992-ben már csak 100 ezer volt, ma kb 20 ezren vannak. (Ebbe beletartoznak a svábok is.)
Lásd: [link]
És: [link]
A szászok amolyan szélkakasok, mindig oda rohannak ahol jobb nekik (lásd 1919-ben is), egyiküket sem érdekelte hogy az őseik 800 évig itt laktak és civilizálták erdélyt.
#5
"1989-ben még 95 000 szász volt (az 1910-es népesség 40%-a). 1991–92-ben további 75 000 személy vándorolt ki. 2003-ban a nagyszebeni szász evangélikus püspökség adatai szerint az erdélyi szászok létszáma 14 770 főnyire apadt.[8]"
Forrás: magyar Wikipédia-Erdélyi szászok szócikk
Eszerint már kevesebben voltak, mint a te forrásod,persze a magyar wiki sem életbiztosítás...
De mindegy is, a tendencia jól látható.
"mindig oda rohannak ahol jobb nekik "
Hát ezt jól benézték akkor, és ugyan a kiegyezés utáni magyar politikának valóban volt egy erős asszimilációs törekvése, ez jogos kritika. De azt ők sem gondolhatták komolyan, hogy a gazdasági szempontból elmaradottabb, ugyanakkor erősen nacionalista Romániában könnyebb lesz nekik...
# 3
IDÉZLEK: "Az 1848-49-es szabadságharc során a Habsburgok autonómiával hitegették és fegyverezték fel őket (úgyanúgy, ahogy a románokat), hogy így gyengítsék az erdélyi magyar haderőt."
Az erdélyi szászoknak igen széles területi autonómiájuk volt 1224-től, amelyet a kiegyezés után a magyar állam felszámolt.
Tehát a Habsburgoknak nem kellett autonómiát ígérni, mert az már megvolt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!