Szerinted jobb vagy rosszabb most a világ, mint 100, 500 vagy 1000 éve?
A kérdés az, hogy milyen szempontból?
Egy biztos, a világ most fejlettebb - ezért tudományos értelemben jobb.
A középkorban legjobban a fogfájástól féltek. Ma mitől? Világháború? Klímakatasztrófa? Ökológiai/civilizációs összeomlás?
Az élővilág többi részének biztos jobb volt száz ötszáz, ezer évvel ezelőtt.
Mi emberek meg valójában nem tudjuk feloldani az ellentmondásokat, e helyett bővítetten termeljük újra őket. Ez a ciklikus antagonizmusa görög filozófusok, illetve Gyulai Iván szerint...
A világ számunkra folyamatosan javul.
Csak arra gondolj, hogy mennyi lehetőséged volt 20 évvel ezelőtt, vagy milyen információid.
Volt mobilod pl? És 40 éve?
Kedves kérdező!
A születéskor várható átlagéletkor jelentősen magasabb, a 19. század óta vagy 25 évvel tovább élünk átlagosan.
Az életszínvonal ma sokszorosa az nem hogy a 100, vagy 500, de az 50 évvel ezelőttinek is.
A munkateher is jóval kisebb, régen (19. századig) teljesen átlagos volt a napi 12-14 órás kemény fizikai munkavégzés.
A válaszolók gondolnak valamire, és aszerint válaszolnak. A kérdező is gondol valamire, amit nem tudott egyértelműen megfogalmazni, ezért lehetséges, hogy mindenki a saját elképzelése szerint döntse el, mit jelent a "jobb".
Egy másik aspektus: a világ ma se nem jobb, se nem rosszabb, benne az emberek ugyanolyanok, jók, gonoszak, okosak és buták, empatikusak és önzők, stb. Ám a világ tudása növekedett, sokkal több mindent értünk a természetből, mint korábban, ezért jóval nagypbbak a lehetőségeink is. A jóságban, a gonoszságban, az okosságban, a butaságban, a segítőkészségben és az önzésben is. És természetesen lényegesen nagyobbak a lehetőségek, ha valaki az emberiség jóságát kívánja növelni, meg akkor is, ha a gonoszságát.
Nem a világ természete változott, hanem a lehetőségei. Jó lenne, ha ezzel együtt a természete is ebben az irányban fejlődne.
A "világ" (vagyis ami téged érdekel: az emberi élet) "jóságát" elég nehéz lenne konkrétumokból visszamenőleg megállapítani.
Bizonyos szempontokból (pl. a fizikai, jog- és vagyonbiztonság, termelékenység) hiába volt sokkal rosszabb régen, hogyha az akkori szociokulturális, pszichokulturális állapotokban az akkori emberek esetleg jobban élték meg, mint mi a saját korunkat. Az emberek mentális egészsége, pszichés állóképessége, vagy személyiségfejlődési tendenciái is részei annak, hogy milyen jó a "világ", és ezeket nem könnyű utólag tisztán kihámozni, de annyit azért tudunk, hogy az utóbbi 100 évben igen nagy gondjaink vannak e téren. Ma is sok törzs él a világon, akiket baromira nem stresszel az, hogy máról holnapra élnek a semmi közepén a semmiből (mondjuk a Kalahári-sivatagban), és tényleg nem érzik úgy, hogy rossz élni. Namost akkor ha az ő világuk minden "konkrétumban" sokkal rosszabb, akkor miért mi vagyunk tele lelki toprongyokkal.
Az egyszerű embereknek egyébként szerintem a 18-19. századi vadkapitalizmus volt a legrosszabb az elmúlt ezer év Európájában, ahol a régi világrend előnyei már nem, a jogegyenlőség előnyei még nem voltak meg rendesen. A középkorban viszont éves szinten nem sok mindenkinek jöhetett ki a napi 8 órás átlag munkaidő sem, legalábbis a jobbágyságnak nem.
"éves szinten"
Na jó, de ez azt jelenti, hogy nyáron napkeltétől napnyugtáig, 20 órát voltak ébren, és legalább 18-at dolgoztak - míg télen 16 órát alhattak, ha bírtak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!