Mennyire volt független állam Magyarország 1867 és 1918 között?
Érdekes és elég részletes magyarázat a terms szekcióban található ebben a Wiki cikkben:
# 30 # 31
EZT ÍRTAD: "A haditanács nem állami hadsereget irányított (akkor ilyen nem létezett) hanem az uralkodó magánhadseregét. Abban az időben főuraknak is lehetett kisebb (amennyit fenn tudtak tartani) hadserege. Hasonló uniformisban mint az uralkodóké, de magán fenntartású seregekről beszélünk." ÉS EZT: "Te az uralkodó magán zsoldosseregét (ami legtöbb országban a leghatalmasabb volt így legerősebb) összekevered a modern állami hadseregekkel."
Hát, a hadtörténet terén is vannak erős hiányosságaid.
Az uralkodó hadserege = az állam hadserege.
Már a 16. századi európai hadügyi forradalommal kiépültek az uralkodók állandó jellegű zsoldoshadseregei, ezek pontosan hogy állami hadseregek, ugyanis az abszolút monarchia állami bürokráciájával párhuzamosan kiépült, az állami adóbevételekből finanszírozott állami hadseregek. Ezek által függetlenítették magukat az uralkodók a feudális rendek által a feudális hadkiegészítési rendszerben kiállított csapatoktól.
A főurak banderiális "magánhadseregei" gyakorlatilag már az 1500-as években megszűntek Magyarországon.
Az uralkodó zsoldosserege is megszűnt a 17. század végére, helyette létrejött a sorozott, állandó jellegű reguláris tömeghadsereg.
Olvass: Nagy L. István hadtörténész: A császári-királyi hadsereg
1765-1815: Szervezettörténet és létszámviszonyok
Az uralkodó nem állam a tiszta abszolutizmus megszületéséig. Ilyen még Franciaországban sem volt a Napkirály alatt sem!
Javaslom, művelődj: [link]
Sok esetben az állam abszolút hatalma (nem az uralkodóé!) csak a demokratikus népképviseleti parlamenti rendszerrel kezdődött.
Utána nem lehetett szabadon nyíltan megvenni, vagy az uralkodótól függetlenül örökölni fontos állami hivatalokat, és nem működhettek főúri magánhadseregek sem.
# 33
EZT ÍRTAD: "Utána nem lehetett szabadon nyíltan megvenni, vagy az uralkodótól függetlenül örökölni fontos állami hivatalokat, és nem működhettek főúri magánhadseregek sem."
A Francia Királyságban a Fronde mozgalom (1643-1653) leverésével megszűntek a feudális magánhadseregek, onnantól kezdve már csak a király, XIV. Lajos rendelkezhetett katonai erővel, amelynek létszáma az 1700-as évek végére háborúra mozgósítva elérte a 400 000 főt.
# 34
EZT ÍRTAD: "Arra sem tudsz választ adni, hogy miért volt független a magyar kancellária teljesen az osztrák kancelláriától? Mert Ausztriától független állam volt. Itt az osztrák birodalmi kancellárnak nem volt joghatósága."
Roppant érdekes, mert Metternich kancellár parancsait a gyakorlatban azonnal és ellenkezés nélkül végrehajtották a magyar hivatalok.
Ahogy Metternich, akinek szerinted nem volt joghatósága Magyarországon, képviselte az uralkodót a magyar országgyűléseken, Metternich tárgyalt a magyar rendek vezetőivel.
Magyarország kormányzását a gyakorlatban Metternich herceg irányította.
"Roppant érdekes, mert Metternich kancellár parancsait a gyakorlatban azonnal és ellenkezés nélkül végrehajtották a magyar hivatalok."
Nem azért mert osztrák kancellár volt, hanem kvázi "gyámja" volt a gyengeelméjű V. Ferdinándnak, és döntései mellett így a magyar király aláírása is szerepelt. A gyengeelméjű uralkodó gyakorlatilag döntést sem hozott nélküle. Hasonlítsd össze az osztrák kancellár zéró szerepét Magyarországon Ferenc császár korszakával, amikor nem kellett gyámkodni az erősakaratú uralkodó felett.
# 37
EZT ÍRTAD: "Hasonlítsd össze az osztrák kancellár zéró szerepét Magyarországon Ferenc császár korszakával, amikor nem kellett gyámkodni az erősakaratú uralkodó felett."
Nem vagy tisztában a realitásokkal, Magyarország 1848 előtt egy a többi Habsburg tartományhoz képest autonóm, de minden lényeges kérdésben a bécsi birodalmi központnak alárendelt ország volt.
Bizonyítja ezt a magyar reformkori ellenzék vezetőinek bebörtönzése,
amiről Bécsben döntöttek, kiadták a parancsot, a magyar igazságszolgáltatás pedig alázatosan végrehajtotta.
"de minden lényeges kérdésben a bécsi birodalmi központnak alárendelt ország volt."
Ha ez valóban így volt, akkor az osztrák birodalmi kancelláriától miért volt független a magyar kancellária (azaz kormány)?
Politikai foglyok minden országban voltak, főként ahol abszolutizmus volt.
A te történelemszemléleted a rákosi korszakból származik, ma már a balliberális akadémikusok sem támogatják.
Múltkor milyen szépen helyretettelek privátban a szintén szovjet irányította rákosi "bűnös nép" történelmi koncepcióddal együtt :))))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!