Az angoloknál miért van még mindig arisztokrácia, osztály rendszerrel?
Kérdező,
Az osztályrendszer egy organikus dolog, ma Magyarországon is vannak osztályok, ez nem valami kasztrendszer, vagy egy kommunista utópia, hanem egy szociológiai fogalom. Nem vagyunk egyenlőek sajnos.
11
Emberileg de igen, egyenlőek vagyunk.
Más kérdés, hogy mindenkinek más készségei és tehetségei vannak.
Ettől még nem lesz egyik felsőbb rendű a másik meg alacsonyabb rendű ember.
12. Ehem. Szóval Ha Igmándi Zelda Anasztáz paraszti származású kitanulja a mézszerelő szakmát, aztán egyszer csak az ország egyik leggazdagabb vállalkozó lesz, hatalmas vagyonnal, akkor ő ugyanolyan társadalmi rangú ember lesz, mint azok a volt pajtásai, akik nem vitték sokra.
Úr lett belőle, demokratikusan.
Na most tegyük fel, hogy Igmándi Zelda Anasztáz összebarátkozik Pannonvölgyi Mária szövőgyári munkással, és gyermeket fabrikálnak, akkor ez e gyermek felcseperedvén nem apuka vállalkozásában lesz elnökhelyettes-vezérigazgató, hanem felül a traktorra, mint mezőgazdasági alkalmazott, és a földet fogja túrni.
13
Ez vagyoni helyzet, ambíciók,
tehetség, szerencse kérdése.
Ettől még nem lesz felsőbbrendű. Ha azt állítjuk, hogy mégis, akkor az semmiben sem különbözik a náci genetikai felsőbbrendűségtől.
14. Igen, voltak arisztokraták, akik éhen haltak, de nem voltak jobbágyok, akik a gazdagságba pusztultak volna bele.
A fent vázolt gyerek hasonlóan gazdag szülők gyermekével állna össze, az unokák nemkülönben.
Ha csak a pénzt öröklik, nem kutyabőrt, akkor mi a lényegi eltérés?
14)
"Ez vagyoni helyzet"
Igen, pontosan ez adja az osztálykülönbségeket, a többi csak illúzió, mint a kutyabőr.
18
Igen, pont azért alakult ki mert nem keveredtek az osztályok, nem beszél egy “előkelő” középosztálybeli egy egyszerű munkással vagy tisztviselővel.
Dehogy nem, ne viccelj már. Éltél már valaha Angliában? Én beszélgethetek nógrádi romákkal valamelyik telepről attól még nem fogunk ugyanúgy beszélni, más lesz az akcentusunk, más lesz a szóhasználatunk. Egészen egyszerűen azért mert a nyelv alapjait, a hangzókészletet, a hangsúlyozást stb. gyerekkorban sajátítod el, elsődlegesen a családi környezetedből, másodlagosan meg a tágabb környezet formálja amiben élsz, iskolai közeg stb. Utána egy adott akcentust neked már tudatosan el kell sajátítani. Adott egy esetben egy kislány már 5-6 évesen tökéletes RP akcentussal beszél, egy külföldi akadémikus aki a tudományos világban mozog, a kutatókkal való kommunikációja során használja az angolt meg vért izzad hogy ne az anyanyelvi akcentusban szólaljon meg. Amennyire én tudom Angliában nagyságrendekkel nagyobb a mérhető társadalmi mobilitás mint Magyarországon. Ez mondjuk pont azt mutatja hogy az adott társadalom meritokratikus alapon szerveződik, és nem zárt osztályrendszer van, valamint az állam tényleges lehetőséget is biztosít az egyén számára a kitöréshez (tehát van egy működőképes szociális politikája, nincs jogi diszkrimináció, a tényleges diszkrimináció alacsonyabb, stb).
Egyszerűen az RP a sztenderd, meghatározott munkakörökben, társadalmi közegben elvárt így beszélni. Így lehet valaki egy liverpooli munkáscsaládból jött, és van egy erőse scouse akcentusa de legkésőbb az egyetemi évei alatt elsajátítja a sztenderd RP-t. Tudnak így is, úgy is beszélni. Azért beszél mindenki úgy ahogy a BBC-nél, vagy az Oxfordon mert az az elvárás, az ideál, a szép angol beszédnek tekintett valami, a sztenderd ezért elsajátítják. De a beszélőik származhatnak bármilyen háttérből, bevándorló, munkás, több generációs középosztálybeli értelmiségi családból, teljesem mindegy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!