A 18. századi Felvilágosodás nélkül Európában még manapság is monarchiákban élne az emberek többsége?
Kedves kérdező!
A kérdésedre nem a válasz, nem a felvilágosodás miatt szűnt meg az európai monarchiák többsége.
A felvilágosodás feltétlenül ellenfele a monarchiáknak?
EGYÁLTALÁN NEM.
Éppenséggel meg az abszolút monarchiának is van "felvilágosult abszolutizmus" változata
A felvilágosodás korszaka után majdnem mindegyik európai ország monarchia volt, hiszen még több,
mint egy évszázaddal a felvilágosodás korszakának vége után, 1914-ben is csak három köztársaság létezett Európában, ezek Franciaország, a kisállam Svájc és a miniállam San Marino, az összes többi monarchia volt.
Szerintem igen.
Jó a kérdés és jók a válaszok is, de a felvilágosodás által gerjesztett eszmék nem jöhettek volna létre a felvilágosodás nélkül.
Nehéz persze belátni alapos elemzés nélkül, hogy mik voltak az okok és okozatok, hogy a felvilágosodás hatása milyen messzire terjedt ki, de nekem az a véleményem, hogy nélküle megállt volna az idő, illetve teljesen lelassultak volna a társadalmi változások, a fejlődés megrekedt volna.
# 5 # 6
A felvilágosodás eszméivel az abszolút monarchia is kompatibilis.
Hiszen a 18. század második fele a felvilágosult abszolút monarchiák kora Európában.
Példák:
II. Nagy Frigyes Poroszországa.
Mária Terézia és II. József Habsburg Monarchiája.
III. Károly Spanyolországa.
De ugyancsak felvilágosult abszolutizmus volt Portugáliában, Svédországban, stb.
A felvilágosoltb III. Gusztáv svéd király például az alkotmányos svéd monarchia helyet, amelyben a Riksdag, a parlament kezében volt a főhatalom, vezetett be a király teljhatalmán alapuló abszolutizmust.
# 4
EZT ÍRTAD: "..persze belátni alapos elemzés nélkül, hogy mik voltak az okok és okozatok, hogy a felvilágosodás hatása milyen messzire terjedt ki, de nekem az a véleményem, hogy nélküle megállt volna az idő, illetve teljesen lelassultak volna a társadalmi változások, a fejlődés megrekedt volna."
NEM ÉRTEK EGYET.
A gazdasági-tarsadalmi-kulturális fejlődés Nyugat-Európaban már az érett középkortól rendkívül dinamikusnak bizonyult, megrekedésre való hajlamnak nyoma sem volt.
A nyugat-európai fejlődés legfontosabb elemei, a polgárosodás, a kapitalizmus, a jobbágyság megszűnése, a tudományos forradalom már jóval a felvilágosodás előtt, tehát sokkal korábban elindultak.
A felvilágosodás sok európai országban a felvilágosult abszolút monarchia létrejöttéhez vezetett, ami ugye korszerűbb, de mégiscsak szinte korlátlan, egyszemélyi, autoriter parancsuralmat jelentett.
# 9
EZT ÍRTAD: "Hát azért ha csak a hatalommegosztás felvilágosodás korában kimunkált elvére gondolok, az bajosan összeegyeztethető egy abszolút monarchiával (akkor sem ha annak egyes technikáit praktikus okokból ott is alkalmazták pl. a közigazgatásban), hát éppen az abszolút rendszerek visszásságait hivatott kiküszöbölni. Egy alkotmányos monarchiában persze minden további nélkül működhet.."
NEM ÉRTEK EGYET.
A hatalmi ágak elválasztása, a népszuverenitás elve például csak egyes felvilágosult gondolkodókhoz köthető elképzelés, de nem a felvilágosodásra általánosan jellemző követelés.
A legjobb példa a német államok esete, amelyek vezető szerepet játszottak a felvilágosodásban, úgy, hogy közben abszolút monarchiák voltak, és a német felvilágosodás nagy alakjai se hatalommegosztást, se alkotmányos monarchiát, se népszuverenitást nem követeltek.
Immanuel Kant (1724-1804) a felvilágosodás egyik legnagyobb gondolkodója szép, szolgalelkűségtől csöpögő leveleket írt uralkodójához, II. Nagy Frigyes porosz királyhoz, melyeket a legmélyebb hódolattal úgy írt alá, hogy "az Ön alattvalója".
Megjegyzem, a hatalommegosztás elvét a gyakorlatban már a felvilágosodás előtt alkalmazták, hiszen a rendi monarchiák éppen az uralkodó és a rendek közötti igen széles hatalommegosztások alapultak. Vagy elég a középkori európai városok világviszonylatban példa nélküli autonómiájára, önkormányzatára gondolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!