Amerikában hogy hogy nem jött létre Kolumbusz Kristóf előtt az a fajta társadalmi rendszer és felvilágosodás mint európában? Miért maradtak vadon élő emberek szintjén?
#1:
Azért nem csak minimális különbségek voltak. Igen, voltak akkor is nagyobb civilizációk, de pl. ők mindent a spiritualitásnak rendeltek alá, míg Európában azon azért már rég túljutottunk. Illetve technológiai szinten is jócskán előttük jártunk, infrastruktúra és építkezés terén is. Egyszerűen csak náluk nem alakult ki az a hajlandóság fejlődésre nézve, mint nálunk. Ők jól elvoltak úgy, ahogy voltak, talán a sokkal kevesebb konfliktus miatt, nem volt bennük az a versenyszellem, hogy jobbnak kell lenni, mint a többi törzs.
2/3 Mert a középkori kresztény Europa a felvilágosodot gondolkodásról volt ismert.
Magyar országtól pár száz kilométerre jelenleg is élnek hasonló körülmények közt emberek mint a példádba szereplő indiánok.
Mi volt az amivel olyan sokkal előréb jártunk technologiában?
Sok oka volt neki, például nem volt olyan igahordó, mint a ló, amely miatt a kereket kitalálták volna nem voltak gabonanövények, mint a búza, árpa, rozs, rizs, stb.
Igaz, hogy volt más növényük, ahol például a kukorica, vagy burgonya rendelkezésre állt, ott volt komolyabb civilizáció, létrejöhetett tagoltabb társadalom, de összességében a bronzkor színvonalát sem érték el a szegényesebb erőforrások miatt.
Mindemellett az óvilág civilizációja főleg a hellén kultúra miatt ugrott meg, az egymással gyakran háborúzó, versenyző görögök hallatlan ugrást tettek mind a technológiában, mind a társadalmi fejlődésben, a tudományokban, a filozófiában és ez adott alapok minden későbbi fejlődésnek.
A valódi ok az hogy Amerika nem volt annyira zsúfolt mint Európa, így egy nép háború helyett mindig dönthetett úgy hogy máshova vándorol. Egy európai törzs vagy harcolt vagy kihalt. Sőt az európai népeknek Róma bukása után nem csak hogy nem volt hova menniük Európán belül de még újabb népek is törtek be a kontinensre (hunok, tatárok, besenyők, magyarok stb.).
Az európai technológiai és társadalmi fejlődést a túlélés kényszerítette ki. Nem is csoda hogy eleve leigázni akarták Amerika és Afrika népeit hisz évszázadokon át az "ölj vagy megölnek" elve szerint éltek.
Ne csak az északamerikai indiánokól induljunk ki. Az Azték birodalom pl. elképesztően fejlett már akkor is. Még az odaérkező spanyolokat is lenyűgözte fejlettségük, amikor megismerték őket és a roppant fővárosukat, ami Velencéhez hasonlóan egy tó közepén terült el hatalmas fehér piramisokkal. Talán a világ legpompásabb és legnagyobb városa volt akkor a világon. Nagyon sok szempontból fejlettebbek voltak európai embertársaiknál. Környezettudatosok voltak és felismetrék a higiénia fontosságát. Szervezettebben élték a mindennapjaikat: Elszállítottak a szemetet a városból, terrakotta csövekben vezették be az ivóvizet. Ez futurisztikusan hatott a spanyolok számára. Ahogy az aztékoknak is a spanyolok hajói, páncéljai és fegyverei.
(#2-enk is szól:) Egyáltalán nem csak a spiritualitás volt az, ami meghatározta az életüket. Attól még, hogy nem munkálták meg annyira a fémeket és nem indultak akkor a felfedezőtatka, mint a reneszánsz európaiak, még nem voltak babonásabbak és elvarázsoltabbak. Az európai keresztények is éppen annyira vallásosak voltka mint ők, csak náluk egyistenhitvolt, piramisok helyett katedrálisok emberáldozat helyett inkvizíció, stb.. Az sem igaz, hogy nem volt bennük versenyszellem, nagyon is harcias népek voltak. Folyamatosan háborúztak egymással, hogy nagyobb és nagyobb birodalmakat hozzanak létre.
Az a baj, hogy nagyon sokan az északamerikai indiánokból indulnak ki amikor az amerikai őslakosokra gondolunk. Nincs benne a köztudatban az Aztékok, Inkák, Maják sok szempontból fejlettebb társadalmai az európaiaknál. Nagyon sokat tanulhattunk volna tőlük. Ez már abból is kerül, hogy a spanyolok igényes kódexeket készítettek amik bemutatták a fejlettebb amerikai kultúrákat is. Sajnos a vallásuk és babonáik, nem voltak összeegyeztethetők a keresztény európaiakéval. A emberáldozatok pl. és a bálványaik nemigazán voltak befogadhatóik számukra... Ezért háborúk törtek ki közöttük és ebből az európaiak jöttke ki jobban. Nem beszélve a behurcolt betegségekről, amiket a szégyenletes higiéniájukról ismert európaiak terjesztetek el...
A helyi klíma befolyását se felejtsük ki.
Egyrészt nem volt erőteljes évszakos eltérés, ami a túléléshez technikát igényel.
Másrészt kevés volt a tömegek fókuszpontokba gyűlésére az ok, a táj, a növényzet igazi kereskedelmi, ipari összekötő útvonalakat lehetetlenné tette (ez is hozzájárul, hogy a kerék feltalálásáig nem jutottak el).
Szóval egy komolyabb civilizáció kiépítésének a nehézsége nagyobb volt, a szükséglete kisebb.
#9! A kerék azért sem terjedt el annyira, mert ladikokon szállítottak a nehéz terhet. Valamint nem voltak befogható állatok, amik elhúzhatták volna a kocsikat. Emberekkel meg mégsem akarták ezt megoldani.
Ettől még kereskedelmük roppant fejlett volt. Csak a hajózható folyóktól és nem a kereskedőutaktól függött.
A kereket amúgy természetesen ismerték. Maradtak fenn gyerekjátékok is, amik kerekeken gurultak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!