A magyar nyelvemlékeknél miért nem tanítják iskolában a rovásírásos emlékeket?
Ehhez képest Jókait is le kell fordítani a magyar diákok számára, mert az alig 170 éves ékes nyelvezetet nem képesek megérteni (kevesek kivételével).
A "nyelvemlékek" ugye az irodalom tárgykörébe tartoznak. Ha a kérdésre valódi választ szeretnénk, akkor össze kell szedni, mi mindent érdemes tudni az embernek, ezeket sorba rakni fontosság, hasznosság szempontjából. Ezután össze kell számlálni, hogy mondjuk az általános műveltséget jelentő érettségiig hány óra szükségeltetik ezek megtanításához (azt most el is hanyagolhatjuk, ami éppen a legaktuálisabb: nincs tanár, mert nem fizetik, nem becsülik, belepofáznak a munkájába, nem kap eszközt a tanításhoz, gyakran épületet se). Próbálna valaki belepofázni egy kőműves vagy villanyszerelő munkájába, akkor nem fog lakni, lehet sötétben a pofázó, mert a munkás egyszerűen otthagyja. A tanáréba lehet, az állam is támogatja a beleszólást, sőt példát mutat, hogyan kell akadályozni a tanítást.
Szóval ha valaki mindezt összevetné, akkor kiderülne, a rovásírás betehető a tananyagba. Úgy 50éves korára a nebuló eljutna oda, hogy ez következik. De ki fog akkor egyebet csinálni?
A magyar nyelvemlékeket nagy részletességgel oktatják! Ott, ahová való, az egyetemeken a megfelelő szakirányú képzésben. Aki kíváncsi rá, szépen leérettégizik, jelentkezik erre a szakra, felvételizik, szorgalmasan tanul és biztos leáhet benne, még a diplomája előtt megtanulhat mindent, és akár egy Etelközből érkező magyarral is elcseveghet. Már ha érkezik onnan magyar. Ha nem, hát ott a tankörtársa.
Összefüggő, értelmes szövegeket szokás nyelvemlékekként említeni.
Ez azonban a rovásírásos leletekről nem mondható el. Kőbe vésett szavak nem ütik meg azt a mércét, hogy az általános műveltség részét képezzék, inkább csak szakbarbároknak és lelkes hobbistáknak valóak)
Ha voltak is értelmes szövegek, amik rovásírással lettek lejegyezve, azokat gondosan elpusztíttatta I. "Szent" István, akinek szívügye volt a magyarság archaikus emlékeinek megsemmisítése.
"Kőbe vésett szavak nem ütik meg azt a mércét"
Már ne is haragudj, de a feheruuaru rea meneh hodu utu rea mennyivel jobban üti meg ezt a mércét? (Az más kérdés, hogy nálatok ezt SE tanították, akkor gondolhatod azt, hogy a rövid szövegeket nem érdemes beletenni.)
Az első válaszoló se értelmesebb ennél. Nyilván neki sincs meg a középiskolai tudás SEM.
#8
Akkor miért nem Jókait akarja átrakni egyetemre, miért a könnyen emészthető párszavas feliratokat?
Összesen 2 db honfoglalás kori rovásfelirat van:
Homokmégy-Halom - egy tegez csontdíszén van néhány jel, aminek van magyar és török olvasata is
Alsóbü - kohó töredékén szerepel a "fúnék" szó. A többi felirat vagy korábbi (avar kor) vagy későbbi (középkor/kora újkor)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!