A 19. századig a magyar nyelvet a köznép mentette meg az elnémetesedés ellen (a németül beszélő magyar nemességgel szemben)?
Kedves kérdező!
A magyar nemesség elsöprő többsége nem németül beszélt, hanem magyarul.
Te összekevered az arisztokráciát, azaz a főnemességet, a hercegeket, grófokat, bárókat (akik többsége valóban elnémetesedett) és a nemesség 95 %-át kitevő köznemességet, akik továbbra is magyarul beszéltek.
Kedves kérdező!
A magyar nemesség képviselőiből álló magyar országgyűlés már az 1780-as évektől felvetette, és kérelmezte a Habsburg uralkodóktól, hogy a Magyar Királyság hivatalos nyelve a latin helyett a magyar legyen.
Végül a magyar nemesség képviselői, a Habsburg uralkodók jóváhagyásával a reformkori országgyűléseken előbb 1836-ban a Magyar Királyság hivatalos nyelvévé (1836. évi III. törvénycikk), majd 1844-ben kizárólagos hivatalos nyelvvé (1844. évi II. törvénycikk) nyilvánították a magyar nyelvet.
Ez is bizonyítja, hogy a magyar nemesség már az 1780-as évektől politikai küzdelmet folytatott a magyar nyelv hivatalos nyelvvé tételéért.
A magyarnál sokkal kisebb, jelentéktelenebb nyelvek is fennmaradtak. Ma is létezik Európában gagauz, aromán, gael, breton, okszitán, szorb stb. nyelv pedig ezek közül némelyik konkrétan üldözve is volt. A magyar parasztembert sosem verték el ha nyilvános helyen megszólalt magyarul, míg az írek, bretonok, okszitánok ezt átélték.
A magyart kihalás veszélye sosem fenyegette, bár ha rosszabbul alakulnak a dolgok(pl: ha a 18.században bevándorló németek és szlávok elkezdik tömegesen asszimilálni a körülöttük élő magyarokat) elképzelhető, hogy csak 1-2 millió ember beszélne magyarul és vallaná magát magyarnak, ők is több kisebb tömbben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!