Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az emberek tényleg azt hiszik...

Z003 kérdése:

Az emberek tényleg azt hiszik hogy az IQ egyenlő a tudással vagy az ember értékével?

Figyelt kérdés

Számos helyen látom/olvasom, hogy az emberek puszta IQ számokkal dobálóznak, azokat méregetik, hogy ki az okosabb. Mintha az IQ nem az egyén a teszt pillanatában való intelligenciahányadosát mérné, hanem a teljes élettapasztalatát és tudásbázisát.


Szerintem maga az IQ csupán azt mutatja meg hogy az adott illető milyen gyorsan képes új dolgokat megtanulni illetve új helyzetekre reagálni. Viszont semmit nem mutat a betanult helyzetekről és az egyén tudásbázisáról. Viszont számos olyan emberrel találkoztam akik úgy vélik hogy az IQ szint egy szigorú határvonal ami megszabja, hogy egy ember mennyit tudhat (persze itt most nem a határértékekre gondolok).


Szerintem manapság sokan félrehasználják vagy túl nagy jelentőséget tulajdonítanak az IQ-nak. Nektek mi erről a véleményetek? Szerintetek mekkora jelentőséget kéne neki tulajdonítani és miért, mennyit mond el egy emberről a valóságban?



2022. júl. 9. 00:24
1 2 3
 21/22 A kérdező kommentje:

A szélsőséges példát csak ott használtam ahol próbáltam elmagyarázni hogy szerintem mit takar a tudás, sehol máshol. Ami meg nem érinti a fő véleményem. Csupán szélsőségekkel jobban egyértelműbben tudtam definiálni mit gongotok "okosnak". Kérlek ne terhezd ki egy a gondolatmenetemtől független szakaszt, amit csak azért írtam hogy egyértelműsítsem a szóhasználatom. csak azért hogy értéktelenítsd a teljes gondolat menetem.


"Vannak olyan szakmák, ahol a 130as IQ az alsó határ, mert egy ennél alacsonyabb értékkel nem lenne képes megérteni és alkalmazni a tananyagot az illető (pl. fizika, matematika PhD). Az orvosi elvégzéséhez minimum 115-ös IQ kell, ez statisztika."


Persze hogy vannak de ez hogy kapcsolódik ahhoz hogy szerintem az emberek manapság félrehasználják az IQ teszteket? Valamint túl nagy értéket bizonyítanak nem valószínűleg pontatlan méréseknek. Valamint ahol határ is van ott sem IQ pontot szabnak meg hanem egy teszthez amin egy magasabb intellektusú ember fogy csak átmenni.


Érdekesen használod a statisztikákat. Egyik tanárom azt mondta hogy a statisztika mindig azt támasztja alá amit a statisztikus alá akar támasztani. A statisztikában mindig van szórás és az átlagot vesszük a felmérés értékének. Ha a statisztika alapján 115-ös IQ az ugye nem azt jelzi hogy az alatt senki nem végezte el az egyetemet. Csupán hogy a felmérésben résztvevők átlag IQ-a 115 volt. Tehát ez alatti IQ-s embereknek is elkellet volna végezni, vagy különben mindenkinek 115-ős IQ-val kéne rendelkeznie.

2022. júl. 10. 13:45
 22/22 A kérdező kommentje:
Javítás: A szélsőséges példát csak ott használtam ahol próbáltam elmagyarázni hogy szerintem mit takar az hogy okos, sehol máshol.
2022. júl. 10. 13:55
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!