A Monarchia miért volt sikertelen a nyugathoz való felzárkózásban? Valójában csak nőtt a távolság a nyugat és a Monarchia között gazdasági téren.
A Monarchia miért volt sikertelen a nyugathoz való felzárkózásban? Valójában csak nőtt a távolság a nyugat és a Monarchia között gazdasági téren.
A híres osztrák születésű londoni gazdaságtörténész professzor, Max Schulze szerint gazdaságilag meglehetősen sikertelen projekt volt az Osztrák-Magyar Monarchia.
Nem a gazdaság minőségi mutatóival voltak elfoglalva, hanem a törökök balkáni visszaszorulására játszva egyfajta mennyiségi szemléletet képviseltek. Bizonyos bécsi politikus egészen Konstantinápolyig szerették volna kitolni a Monarchia határait - ami nyilván utópisztikus volt, de mivel tudták, hogy az ellenséges oroszok ugyanerre bazíroznak egyfajta verseny alakult ki, hogy ki tud több, egykori török uralom alatt álló területre bevonulni (Szerbia is ilyen volt ami miatt kitört az I. világháború). Mivel a gyarmatosítások kora véget ért és az összes gyarmat foglalt volt ők a Balkánra tekintettek egyfajta kiaknázható vagyonforrásként.
Nyilván a belügyekben is volt egy csomó korlátja a gazdaságfejlesztésnek, de legalább annyi sikere is, főleg szervezési és bürokratikus okokból volt problémás a Monarchia rendszere.
LOL, a francziáknak még a háború előtti Monarchia sem jelentett konkurenciát, igazából a fejletlen gazdaság miatti fejletlen haderő okán még a világháborúból is pár hónap alatt kiírtuk magunkat mint érdemben számításba veendő állam, onnan már csak az olaszokkal szemben voltak (rész)sikereink. Csak a kisantantot zavarta a Monarchia, a nyugati nagyhatalmaknak mindegy volt, hogy megmarad-e ez az állam - sőt, talán nem túlzok, ha azt állítom, hogy a háború után létrejött Jugoszlávia még talán erősebb és gazdaságilag sikeresebb vállalkozás is volt, mint az OMM.
Ettől függetlenül az ipari forradalom mindenkinek nagy fejlődést jelentett, de a régióban nem szilárdult meg annyira a magántőke és polgárosodás intézménye, hogy az követni tudja a technikai innovációkat. Vagyis pont, hogy a centralizáció okán volt egy fejlett Bécs meg egy fejlett Budapest (+ úgy-ahogy Csehország), de ha olvasol Mikszáthot vagy Kosztolányit akkor érezheted, hogy a birodalom nagy részén a progresszív gazdasághoz nem tartozott progresszív társadalom. Nekünk a munkásmozgalmaink is ilyen furcsa őszirózsás forradalmakba meg nemzetiszocializmusba torkolltak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!