Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mennyi igazság rejlik abban...

Mennyi igazság rejlik abban az állításban hogy a Hapsburgok a Karlócai békét követően rengeteg egykori végvárat pusztítottak el annak érdekében hogy megnehezítsenek egy esetleges ellenük irányuló felkelést ?

Figyelt kérdés

Azt már hallottam hogy többek között azért van akkora ( legalábbis állítólagos ) európai mércével mért " várhiány " Magyarországon , mert hogy a fentebb említett ok miatt a Hapsburgok nagy búzgósággal elkezdték megsemmisíteni a korábban végvár funkciót betöltő várakat ...


Van bármiféle igazság ebben az állításban ?


Vagy megint csak egy többé-kevésbé hamis állításról van szó ?



2021. nov. 2. 06:15
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
50%

Alapvetően a Magyar Királyság várakat a peremvidékekre épített, tehát a Dunántúlra, Felvidékre, Erdélybe, Délvidékre. Ezek közül a Felvidék kis része tartozik csak Magyarországhoz, meg a Dunántúl az Őrvidék nélkül. Az Alföld mai Magyarországhoz tartozó részén nagyon kevés kő/tégla vár épült, és nagyon kevés szabad királyi város is volt a középkorban. Szeged volt szabad királyi város és volt vára is, meg Gyulának volt vára, ennyi. Debrecen hiába kapott szabad királyi városi rangot, sz@rtak bele, nem építettek várat vagy városfalat. De sok vár már a középkorban elhagyattatott.

A török után Magyarország teljesen leamortizált állapotban volt. A Habsburgok leromboltak/megbontottak pár várat/erődöt, hogy példát statuáljanak, a legtöbbet pedig az enyészetnek adták. A magyar nemesség a várakat várkastélyokká alakította át. Az Alföldön nem volt mit átalakítani, a volt végvárrendszer pedig inkább volt erődrendszer, azokban a várakban a végvári katonaság lakott, a tulajdonosaik inkább bontották vagy a sorsukra hagyták és építettek egy korszerűbb uradalmat. Pár kivétel Várpalota, Hédervár vagy Magyaróvár.

Az erődöket pedig leginkább csak nemzetiségi többségű területeken tartották fent a Habsburgok (Győr, Nagyvárad, Temesvár, Gyulafehérvár), mert tartottak a magyaroktól, a nemzetiségeket a magyarok leverésére használták az "Oszd meg és uralkodj!" elv mentén. Később az erődvárosok védműveit többféle ürüggyel bontották maguk a városok.

Ezek mellett Magyarországról hiányzott az újkori romantikus várépítési korszak. A magyarországi építészgárda/művészgárda mind a mai napig élesen elítéli a rekonstrukciókat.

Szóval nagyrészt a tolvaj franciák és a gázkarmába való orgazda nemzetiségek a felelősek a "várhiányért", kisebb részt pedig maguk a magyarok. A Habsburgok a várrombolás, várelhagyás szellemiségét ültették el, a legtöbb erődítményt elhagyták és a természet bontotta le őket.

2021. nov. 2. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
100%

A karlócai béke után a végvárakat nem sok értelme volt fenntartani, az oszmánok feladták a hódoltsági területeket, így a végvárak immár nem a 'végeken', hanem az ország belsejében voltak, ahol nem védtek semmit.

A végvári láncban korábban szerepet kapott néhány nagyobb, komolyabb erősség, ezek közül tartottak meg néhányat, mert újra kellett szervezni az ország védelmi rendszerét és volt, amelyik illett bele, de a határ távolabbra tolódott.

A karlócai béke értelmében az új határokon a meglévő erődöket megtarthatták, de újakat nem építhettek hozzá.

Úgy tudom, a béke 25 évre szólt, addigra teljesen más helyzet alakult ki, mert közben lezajlott a Rákóczi szabadságharc, amely négy év múlva kezdődött a karlócai béke aláírása után és lényegében a régi végvárrendszer megmaradt részeit ekkor tüntetik el, teljesen átszervezve a magyarországi erőd és védelmi rendszert is. Ekkor nyilván számításba vették már az esetleges magyar ellenállást is, de ez nem feltétlenül az erődök lebontásával járt, mivel az azokba elhelyezett császári osztrák katonaság éppen egy felkelés megakadályozását segíthette elő. Racionális oka volt, hogy melyik végvárat erősítik meg, melyiket bontják le, mert semmi szükség nem volt már rá, illetve elavulttá vált az idők folyamán.

2021. nov. 2. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:

Igen, itt egyrészt azt kell látni, hogy a Hódoltság visszafoglalása után rengeteg erőd az ország belsejében funkciótlan lett, ráadásul már nem voltak korszerűek sem, semmi értelme nem volt fenntartani őket, mert ezek sok költséget vittek el. Azért, hogy ne legyenek ellenállók fészkei, ezért nagy részét felrobbantották (ami Habsburg szemmel érthető is).


A másik, hogy sok vár valamelyik magyar nemes családi vára volt, a 18. században azonban a nemesek, arisztokraták inkább kezdtek palotákat, kúriákat építeni maguknak, és abban lakni, a középkorias várban lakás kiment a divatból.


A harmadik ok, amiért a mai Magyarországon kevés középkori (újkori) vár(rom) van, hogy ezek többsége az elcsatolt területeken van, a középkorban ugyanis a várak többségét Erdélyben, Felvidéken, Délvidéken emelték és nem az Alföldön.

2021. nov. 8. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:
42%

Az angol nyelvű nemzetközi szakirodalomban a Hapsburg is elterjedt, elfogadható változat.


[link]


[link]


[link]


A Habsburg-ház tagjai viszont a b-betűs változatot használják, így ez a követendő. Magyar nyelven pedig tudtommal kizárólagosan Habsburgnak írjuk. De nem kellett volna ennek ekkora feneket keríteni. Ez a várromboló Habsburgok toposz egyébként nem állja meg a helyét. Pár könnyedebb cikk a témában:


[link]


[link]


[link]

2021. nov. 8. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!