Olyan kritikus időszakokban mint a mostani, amikor az interneten dezinformálási hadjárat folyik, az ember honnan tudhatja mi az igazság?
Jelenleg a legnagyobb informatikai cégek igazi cenzúrát folytatnak és törölnek mindent ami nem "hivatalos" álláspont. Ez miben különbözik például a kommunista rezsimek, diktatúrák dezinformálásaitól?
A szociális médiák, keresőmotorok jelenleg csak a hivatalos hírcsatornák, újságok által tartalmakat engedik megjeleníteni az oldalukon.
Attól félnek, hogy a pánikot keltenek.
De ha annyira hamis az információ, hogy ellenőrizhetetlen akkor mitől félnek?
Az amerikaiak például 30% úgy hiszi, hogy a koronavírust laboratóriumban fejlesztették. Ez óriási szám, több tíz milliós tömeg. Azért ennek van jelentősége.
Na, szóval a lényeg az, hogy ha hülyeségek azok az infók amiket leközölnek akkor mitől félnek a hatóságok?
Azért szerencsére ez nem Kína... úgy tűnik a valódi fake newst törlik.
Egyelőre nincs mitől tartani. A hírek eljutnak oda ahová kell, és több oldalról ellenőrizhetőek.
A nagy hírszolgáltatók ha egyszer bebuknának egyetlen esettel is, onnantól elvesztik a hitelüket. Nem éri meg.
"Az ember honnan tudhatja mi az igazság?"
Sokat segít ha elgondolkodunk rajta, hogy kitől is származik az információ. Ha benzinkutastól/manikűröstől/postástól halljuk, nem árt ha kételkedünk, mert jó eséllyel ők sem a téma szakértői. Ha neten olvassuk DrBubo859-től szintén kételkedhetünk, hogy ő tényleg a Cambridge-i egyetem professzora, vagy csak egy 8 éves, unatkozó hülyegyerek.
"Jelenleg a legnagyobb informatikai cégek igazi cenzúrát folytatnak és törölnek mindent ami nem "hivatalos" álláspont. Ez miben különbözik például a kommunista rezsimek, diktatúrák dezinformálásaitól?"
Először is azt kellene megérteni, hogy a szólásszabadság joga azt jelenti, hogy te elmondhatod a véleményedet bármely témában. És itt a vége. A véleményedet nem kell senkinek meghallgatnia, nem kell hozzá felületet biztosítani. Tehát kiállhatsz az utcára, alapíthatsz újságot, indíthatsz weboldalt ahol elmondhatod, hogy mit gondolsz a világ dolgairól. De ha bármely cég ezt nem akarja megjeleníteni, hirdetni, attól nem sérül semmilyen jogod. A különbség pedig az, hogy a diktatúrában még ezt sem tehetted meg, mert elvitt a rendőr (vagy bármely hivatásos szerv) és megvertek, bebörtönöztek vagy kivégeztek (attól függően, hogy éppen melyik diktatúráról beszélünk).
"De ha annyira hamis az információ, hogy ellenőrizhetetlen akkor mitől félnek?"
Mert a sok egybites elhiszi. Úgy gondolják, ha bemondja a TV, megjelenik az újságban, olvas róla a neten, akkor biztosan igaz is. És terjeszti is ész nélkül, ami miatt a valódi és hiteles információ elveszik a sok bárgyúság között. Illetve időnként kifejezetten veszélyes is lehet, mint például chemtrail esetén, ahol egyesek már arról vizionáltak, hogy rakétával kellene lelőni a kereskedelmi járatokat így szorítva vissza a permetezést.
A hírek ma már olyan mint a ruha. Ha tetszik felveszed, ha nem, nem veszed fel. Ha akarsz migránsokat, adóemelést és államcsődöt meg IMF től való függést, nézd az RTL-t és olvasd a 444-et, ha nem viszont diktatúrát akarsz, akkor m1 és origo. Ez most így működik. Ez egyiken ez megy a másikon az. Neked kell eldönteni hogy melyiknek hiszel, a saját tapasztalatod alapján, vagy azokén akiknek hiszel. azzal nem értek egyet hogy a nagy hírszolgáltatók a fake newst törlik és elvesztenék a hitelüket ha kiderül hogy hazutdtak. Lásd CNN, Washington post akik azt állították hogy Magyarországon nem működik a parlament. Ok nem voltam a parlamentben tehát nem láttam, csak videókat hogy ott voltak és beszélgettek. :)
De ha nem magyar vonatkozást nézünk akkor az is megjelent, hogy a Elon Musk csodálkozott hogy a CNN még létezik mert azt hazudták, hogy a Tesla nem teljesíti az ígért lélegeztetőgépek szállítását, közben szerinte meg folyamatosan szállítják.
De ettől még működik továbbra is a CNN pedig csak egy -két hete volt hogy ezeket állították amik nem igazak. Az emberek elfelejtik vagy nem akarnak dolgokra emlékezni mert az kényelmesebb.
Ha utálják Trumpot vagy Orbánt akkor azt a csatornát nézik amelyik kritizálja. Az ellenfeleik hibáit meg tévedéseit meg nem híresztelik pl hogy Karácsony meg feloszlatta a budapesti közgyűlést és egyszemélyben hoz a járvánnyal nem is kapcsolatos döntéseket, pl a haverok fizetésének emelését. Amit én megint nem tudok mert nem látom a rendeletet, de erről pl a CNN nem hiszem, hogy szólt volna vagy az RTL megemlítette volna.
Egyszerűbb valakit vagy totál utálni vagy imádni mint mérlegelni minden egyes döntését és hozni a végén egy döntést hogy összességében jó vagy rossz az illető a számomra.
Ami meg a laboratóriumi előállítását illeti a vírusnak nem kizárt. Azt olvastam hogy egy halpiacról indult vuhanból és mellette van egy laboratórium ami ilyenekkel foglalkozik. Persze itt is fenn áll a lehetőség, hogy valaki csak kitalálta, de ez miért olyan elképzelhetetlen? Szerintem egyáltalán nem igaz, de mindegy hogy elhiszed vagy sem.
Egy Nobel díjas tudós egy biomatematikussal együtt a minap közölt egy cikket arról, hogy a vírus miképpen készülhetett egy laborban. Én három cáfolatot találtam, mindegyik azt bizonyította, hogy a közölt állítások, amelyek a labor verziót bizonyítják, megállják a helyüket akkor is, ha a természet produkálta.
Következtetés: elég sokan vizsgálják az eredetet olyanok, akik véleményét egyáltalán érdemes elolvasni. És nem igazán tudnak perdöntő módon megállapítani semmit. Egyelőre. De nem hagyják abba.
A kérdéssel azért nem foglalkozom tovább, mert az olyan téveszmék tömkelege, aminek eloszlatása igen komoly feladat. Látom, gyakorlatilag eredménytelenek a kísérletek. Ezért kimaradnék a folytatásból.
7
Igen, már olyan szinten van (sajnos) a technológia, hogy egy vírusról is nehéz eldönteni egyértelműen, hogy mesterséges vagy természetes.
Nyilván az a legjobb mesterséges vírus /biofegyver amiről csak nagyon nehezen vagy egyáltalán nem kideríthető, hogy mesterséges.
Minden bizonnyal ez is egy szempont amikor biofegyvereket fejlesztenek, mert ki az a hülye aki le akarna bukni ilyesmikkel.
Az mondjuk nagyban segítené az álhírek terjedésének visszaszorítását, ha mindenki (legalább így írásban) megpróbálná beszúrni a forrását annak, amit ír. Például:
#5
"Karácsony meg feloszlatta a budapesti közgyűlést és egyszemélyben hoz a járvánnyal nem is kapcsolatos döntéseket"
Az első fele tudtommal nem igaz. Az igaz, hogy nem tartottak meg közgyűlési üléseket, de ezt a veszélyhelyzetet kihirdető kormányrendeletből következik, ugyanis a katasztrófavédelmi törvény szerint veszélyhelyzetben (többek között) a fővárosi közgyűlés jogait a főpolgármester gyakorolja. Tehát ez nem önkormányzati rendeletből, hanem törvényből és kormányrendeletből következik. (Bár úgy látom, vannak viták a jogértelmezésben.)
"pl a haverok fizetésének emelését. "
Ilyenről én például nem hallottam, persze ettől még megtörténhetett.
#7
"Egy Nobel díjas tudós egy biomatematikussal együtt a minap közölt egy cikket arról, hogy a vírus miképpen készülhetett egy laborban."
Ismét: nem lehetetlen, hogy megtörtént, de én nem hallottam ilyenről, és ennyi információ alapján szinte esélytelen ellenőrizni, hogy tényleg igaz ez. Hol olvastad/hallottad/láttad? Ami kutatási eredményt láttam, az mind azt bizonyítja, hogy a vírus természetes eredetű. Például itt ez a Nature cikk (az eléggé neves szaklap), amiben a kutatók azt írják, hogy a mesterséges eredet kizárható:
(Annyi igaz, hogy az tudtommal nem zárható ki, hogy természetes eredetű a vírus, de egy laborból szabadult el, ahol kísérleteztek vele. De ez nagyon nem egyezik a mesterséges eredettel.)
Mi ez a nature, valami szentírás féle?
Ki ellenőrzi azt, hogy kik írhatnak oda? Kinek az irányítása alatt áll?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!