Összefoglalható az emberiség technológiai és társadalmi fejlődése annyiban hogy "2 lépés előre, 1 lépés hátra"? Ha igen akkor hamarosan jön az újabb hátralépés? Milyen szintre fogunk visszalépni?
Voltak társadalmak amelyek addig nem látott vívmányokkal és ideákkal rukkoltak elő, majd ezek a társadalmak idővel összeomlottak (bronzkori összeomlás, Róma elestével a sötét középkor kezdete) és az általuk megszerzett tudásnak már csak a töredékei maradtak meg és azok is relatíve kevés ember kezében (pl. az írástudás az egyház kezében). Ráadásul a bronzkori összeomlás és Róma eleste között volt 1600-1700 év. Róma (476) és a jelenkor (2021) között pedig 1545 év, és ugyebár a viharfelhők már gyűlnek (USA-Kína hidegháború, klímaváltozás stb.).
Innen az űrkorszakból hova esnénk vissza? Vadnyugati szintre? A mai tudásból mi maradna meg és kiknek lenne a kezében hogy azzal a saját hatalmukat megszilárdíthassák az új sötétkorban?
Senki se tudja.
Belátható, hogy az ókori visszaesés és a mostani közt lenne némi különbség.
A római birodalom bukása után olyan népek jöttek, akik nem ismerték (használták) az írást, nem volt történelmük, akár csak néhány évszázadig léteztek. Erre jelenleg 0 esély van. A legprimitvebb országban is létezik írás, ráadásul katonai erővel esélyük sincs meghódítani a modern országokat.
A társadalmi rendszerek annyira erősek jelenleg, hogy belsőleg szerintem lehetetlen szétszedni őket, a külső hatások közül se sok van, ami érdemben tudná befolyásolni a fejlődést.
A vulkánkitörések, aszteroidák, erős napkitörés stb esetleg okozhatnának problémát, de ilyen nem nagyon történik és róma bukását sem ilyesmi okozta.
Hibás a történelem egészéről alkotott képed.
A "társadalmi fejlődés" mint olyan nem létezik, csupán tarsadalmi átalakulás, változás van. Az hogy ez "fejlődés" lenne, az a baloldali történelmszemlélet véleménye, bizonyítani semmivel sem sem sikerükt.
A társadalmi változás mindig az adott technológiai fejlettsegtől és a népsűrűsegtől függött.
Az un. "Sötét középkor" nem létezett. A fogalom abból adódott hogy a reneszánsz alatt az ókort vegzetesen túlbecsükték. Valójában az ókor technológiaikag a középkor alatt maradt, a technológiai feljlődés pedig folyamatos volt, gondolj csak a középkor nagy találmányaira: szemüveg, mechanikus óra, szügyhám, szappan, kottaírás, stb. stb.
Kezdhetjük ott, hogy amiket írsz, az nem az emberiség, csak egy sokkal szűkebb terület/kultúra/birodalom hanyatlása volt. Kínai szemmel nézve nem történt semmi különös az előbbi időpontokban. De egy arab történész szemével is máshol volt a civilizáció tündöklése és bukása.
Amit te írsz, azok inkább birodalmak, civilizációk összeomlásai, de nem az egész emberiség technológiai fejlődéséé vagy társadalmáé. Persze el lehet gondolkodni, hogy ma a globálisabb civilizációnkban egy összeomlás mennyire lenne globális, de nem törvényszerű, hogy az legyen.
Nagy birodalmak, mint az USA, Kína be tud zárkózni. Külső világösszeomlás magával rántaná őket is, de nem le a sárba.
Ha nem egy a teljes bolygót érintő természeti csapás vagy globális atomháború okozza a civilizáció összeomlását, akkor nem lenne olyan lényeges visszarendeződés. Max a 20. század közepe,-vége technológiai színvonalra. Az automatizáció és informatika elterjedése előtti szintre.
Mikroelektronika gyártását nulláról újraépíteni nehéz lenne, ellenben bármely mechanikus gép vagy eszköz, amit egy esztergaműhelyben ezer éves gépekkel le lehet gyártani, az továbbra is legyártható lenne a világ bármely még funkcionáló országában.
EÜ(diagnosztikai eszközök), informatika, távközlés, stb biztos visszaesne évtizedekre, de nem mennénk vissza a fára, csak a 20.század második felébe.
Ezekről a kérdésekről már többször volt itt szó.
Nem akarsz visszaolvasni?
Nem, idáig az emberiség technológiai fejlődése töretlen volt. A társadalmi összeomlásból régen nem következett technológiai visszafejlődés, mert akkoriban az emberek nem ismerték a természeti törvényeket, nem tudták matematikailag leírni őket, számolni velük stb., így a technológia (pár kivételtől eltekintve) tisztán gyakorlati szinten maradt, amit utánzással át lehetett venni (pl. kovácsolás, orvoslás), a fejlődés tapasztalati úton ment végbe.
Ma teljesen más a helyzet. A mai technológia elméleti alapokon nyugszik, amely elméleti alapokkal a társadalom ruház fel néhány egyént az oktatáson keresztül, és erősen épít a társadalmi munkamegosztásra. Tehát amíg egy római hadmérnök Róma bukása után is tudott tervezni ostromgépeket és ezeket megépíttetni barbár munkaerővel, addig egy mai mérnök egy civilizációs bukás esetén hiába akarna megépíteni egy pásztázó elektronmikroszkópot.
Ha pedig tudni akarod, hogy hova fogunk visszaesni (mert vissza fogunk, hála az "emberi jogoknak"), akkor ott van Detroit, vagy a magyarországi cigánytelepek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!