Szerintetek vannak külső szerinti kasztok, társadalmi osztályok?
Szerintem igen, vannak kasztok.
Pl. tetovált, kopasz nyakasok, jómunkásemberek, falusiak, túlsminkelt hölgyek, kisebbségek, orvosok, ügyvédek... mindegyikük hétköznapi öltözködéséből, kinézetéről szinte azonnal egyből egy foglalkozásra és társadalmi szintre gondolsz, tovább pörgeted, hogy lehet, hogy nem szívesen ismerkednél vele mert a ruházat alapján asszociálsz gazdasági és szellemi szintet. Általában egymás közt házasodnak és szeretnek beszélgetni, érik őket megkülönböztetések, így fogalmilag kasztba rendezhetők.
A kaszt azért rossz szó ide, mert az születési alapon sorolja be az embereket. Az osztály sem az igazi, inkább "skatulyák", sztereotípiák vannak, amikbe általában besoroljuk egymást. Inkább pszichológia témakör, mint társadalmi, bár van átfedés.
Erre is van wiki cikk. :))
> Szerintetek vannak külső szerinti kasztok, társadalmi osztályok?
A kasztok, illetve társadalmi osztályok jellemzően kevésbé átjárható embercsoportokat jelentenek. A külső tulajdonságok egy része nem feltétlenül öröklődik. A kinézetnek, megjelenésnek van egy csomó külső tényezője. Egy csúnya embernek lehet szép gyereke és viszont.
> A leggazdagabb emberek azért elég csúnyák. Lásd Soros, Zuckerberg, Bill Gates, Bezos. És mindannyian őket szolgáljuk, szépek és csúfok egyaránt.
Hát ez azért eléggé kérdéses állítás. Soros György így 90 évesen valóban nem a legszebb ember, de 90 évesen az emberek általában nem a legszebb korukat élik. Fiatalon meg egészen fess legény volt. Zuckerberg valóban nem egy szépségverseny esélyes fickó, bár némileg előnyösebb frizurával egészen közepes is lehetne. Bill Gates így idős korára egész jól néz ki. Fiatalon elég furán nézett ki, de ennek is leginkább megint csak a haja és a szemüvege volt az oka. Jeff Bezos szerintem minimum átlagos. Viszont ott van pl. Elon Musk, aki meg sokak számára kimondottan jóképű.
De mivel a szépség szubjektív dolog, nyilván a kinézet megítélését befolyásolni tudják attól független tényezők, ha valaki nem szimpatikus a belső értékei miatt, azt külsőre is csúnyábbnak fogjuk látni.
De a külső kinézet és a gazdagság, vagy az erkölcsi értékek függetlenek egymástól, nyilván vannak nagyon csúnya, de szegény, viszont kedves emberek is. A kettő között maximum annyi releváns összefüggés lehet, hogy aki az anyagi gyarapodására, illetve a munkájára az átlagon felüli mértékű figyelmet fordít, az valószínű a kinézetére kevesebb figyelmet fog fordítani. Illetve lehet, hogy valaki pont a kinézete miatt fordul el a közösségi élettől, és koncentrál sokkal inkább a saját dolgaira. De mivel erre is rengeteg ellenpélda van, ez az összefüggés is eléggé gyenge.
~ ~ ~
Szóval röviden: Lehet embereket „kategorizálni” kinézet alapján, de hogy külső tulajdonságokból fakadó rasszról, vagy társadalmi csoportról aligha beszélhetünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!