Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A Római Birodalom hanyatlásába...

A Római Birodalom hanyatlásában, majd bukásában mekkora szerepet játszott a "túlterjeszkedés"?

Figyelt kérdés
Mennyire volt meghatározó tényező, hogy egy kezdeti latin városállam néhány évszázad alatt 3 kontinensre kiterjedő birodalommá vált?

2021. aug. 31. 18:58
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

A részletes elemzés - úgy vélem - megtörtént. Egy másik, általánosabb aspektust említenék.

A római birodalom a kornak és a helyzetnek megfelelően önkényuralmi rendszer volt. Márpedig e rendszerek soha nem stabilak, vagyis mindenképpen felbomlanak. Összeomlással vagy átalakulással. Ennek pedig az az oka, hogy az önkényuralmi rendszer legfőbb jellemzője egy szűk csoport kényszerítő uralma egy lényegesen nagyobb felett. Ebből következik, hogy a fenntartáshoz folyamatos terjeszkedésre (akkor ez fizikai területhódítást tudott jelenteni) és erős ellenőrző rendszerre van szüksége. A rendszer fennmaradása jelentős pénzügyi pozitívummal indokolható, ennek hiányában az erózió törvényszerű. Csakhogy a pozitívum gazdasági alapon nem teljesíthető, mert az ellenőrzés (féken tartás) nagyon sokba kerül, ugyanakkor a kényszer alatt élő tömegnek nincs motivációja a munkára (ez mindig a belső igénytől a legerősebb). Ezért az ilyen gazdaság negatív, gazdaságtalan értékteremtés és nagy ellenőrző költségek. Ellensúlyozásra a hódításból eredő rablás (valamint további tömegek munkára kényszerítése) szolgál. És lesz egy pillanat, mikor az így szerzett javak nem fedezik a most már távolságból is adódó költségeket. Ha ehhez külső körülmények (például más erők támadása) társul, az csak gyorsítja a hiányfolyamatot. Amely a hiány egy bizonyos mértéke után összeomlik.

Ez történt a perzsa birodalommal, az inkákkal, az angol gyarmatbirodalommal és a kommunista berendezkedési kísérlettel is. De ugyanez a helyzet a nemzeti diktatúrákkal Hitleről Franco-n át Orbánig. Csak a környezeti eltérések miatt mindenütt másképp zajlik, de a főszabály: önkényuralom születése, terjeszkedés, csúcs (ahol fordul a gazdasági egyensúly), szétesés, megszűnés. Eléggé hasonlatos az élethez. Nincs új a nap alatt. Majd ha megtanuljuk, hogy a versengő együttműködés egyensúlya stabil (mint annyi más stabil természeti jelenség), akkor nem lesznek összeomlások. Átalakulás persze mindig lesz. Mert a világ maga a mozgás.

2021. szept. 2. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 TappancsMancs ***** válasza:
Nos igen. Ezzel némi politikai nézőpontot adtunk hozzá, és a működés a leírtak szerinti egyébként teljesen ugyanaz - pénzügyi gondok - belső belső problémák sokasága, stb. Inkább kicsit átfogalmazva és politikai, uralmi oldaláról fogalmaztad meg ugyanazt, de lényegében jogos a nézőpont hozzátétele. Mert valóban tárgyilagosan és életszerűen ez nagyon is benne van. Az emberek, a nép, vagy nevezzük akárhogy is, viszonya a hatalomhoz, hogy nevezzük akárhogy is, ez benne van a történelemben is. Miért is ne lenne. :)
2021. szept. 2. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!