A kapitalista /liberális rendszer kiemeli a pszichopata/szociopata embereket és elnyomja a becsületes, jó embereket?

Figyelt kérdés
A pszichopaták/szociopaták többsége ugyebár vállalkozik és jobb egzisztenciának örvendnek mint a becsületes, szelídebb természetű emberek. És nem feltétlen az előbbiek élesebb esze vagy műveltsége miatt van ez, hanem simán temperamentum és személyiség miatt. Tehát a rendszerünk összességében kedvez bizonyos személyiségtípusoknak, és nem feltétlen a legjobb karaktervonásúaknak?
2021. júl. 2. 13:39
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

10


Vajon egy szigorú vallási berendezkedésben is (mint amilyen a Hindu, Buddhizmus) is ugyanolyan hatékonysággal haladnának felfele? Ezek nyilván csak példák, lehet más vallás is.


Érdekes (szerintem) elgondolkodni, hogy volna-e olyan rendszer amely valóban a jobb, szelídebb embereket juttatná érvényre, vagy minden rendszerben visszasüllyednénk előbb utóbb a farkastörvényekhez, erőtörvényekhez.

2021. júl. 3. 13:33
 12/15 2*Sü ***** válasza:

Minden vallásban vannak vallási vezetők. Ahogy a kereszténységben is vannak papok, szerzetesek, apácák, úgy vannak buddhista szerzetesek, hindu papok. Mi meg hajlamosak vagyunk a nem hivatásos vallási tevékenységet végző egyszerű keresztény hívőt a buddhista szerzetessel összevetni. A nem vallási hivatást végző, de hívő buddhista, hindu olyan nagyon nem tér el egy átlag keresztény hívőtől.


Ha megnézed az egy főre jutó GDP alapján az országok listáját, akkor mindjárt a negyedik állam Makaó, megelőzve az USA-t is. Persze nyilván az alacsony népesség miatt Makaó nem gazdasági nagyhatalom, de egy főre vetítve veri az USA-t. Pedig a népesség 80%-a buddhista. Thaiföld népességének a 94,6%-a buddhista, de egy főre jutó GDP-ben ha Magyarországot nem is, de Ukrajnát, Szerbiát simán veri. India egy főre jutó GDP-ben viszonylag hátul van a listán – óriási népesség + nagy a mélyszegénységben élők aránya –, de nominálisan az ötödik az országok listájában.


Ahol van lehetőség jómódban élni, ott az igény is megjelenik rá.


> Vajon egy szigorú vallási berendezkedésben …

> volna-e olyan rendszer amely valóban a jobb, szelídebb embereket juttatná érvényre …


Véleményem szerint az ok-okozati összefüggés fordított. Nem a vallási élet szigorúságának fellazulása okozza a jólétet, és a fogyasztói társadalmat, hanem a jólét és a fogyasztás okozz a vallásosság szigorúságának csökkenését.


A politikai, gazdasági rendszer meg nem forrása, hanem következménye inkább a világnézetek, értékrendek változásának. Oké, hogy a politikai nézetekben is megjelennek értékrendi, világnézeti állásfoglalások, de ez csak megfogalmazása a kultúrából fakadó világképnek, értékrendnek.


Illetve minden rendszer emberekből, egyénekből áll. Ha lehet azt mondani, ez minden forradalmak kritikája, hogy a társadalmat, a rendszert próbálja meg megváltoztatni. Csakhogy a társadalom emberekből áll, ha az ember maga nem válik nemesebbé, akkor megette a fene. Korhadt fából nem lehet stabil asztalt csinálni. Egy új rendszer maximum visszavagdosni tudja a negatívumokat, de előbb-utóbb megjelennek benne ugyanúgy az emberi hibák, hiányosságok. Nem feltétlenül ugyanazok, és nem feltétlenül ugyanúgy, de hasonló mértékben.


Márpedig az ember nem fog nemesebbé válni vezényszóra. A szocialista rendszerben is megpróbálták „népművelni” az embereket, hogy csak példaként „A hét műtárgya”, vagy a „Vers mindenkinek” című műsorokat említsem. És művetek lettek ettől az emberek? Nem. Mert műveltté az ember valamilyen belső indíttatásból akar válni. Ehhez sokkal több kell, mint a politikai rendszer „bizdergálása”, a kultúra egésze kell hozzá a vallástól a művészeteken át a szokásokig. Meg kellenek igazán nagy hatású gondolkodók, akik ritkán kerülnek ki a politikusok közül, vagy ha igen, akkor ritka, ha pusztán a politikai tevékenységük miatt.

2021. júl. 3. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

"Vajon egy szigorú vallási berendezkedésben is (mint amilyen a Hindu, Buddhizmus) is ugyanolyan hatékonysággal haladnának felfele? Ezek nyilván csak példák, lehet más vallás is."

A vallási berendezkedésű társadalmakban ugyanúgy tudnak haladni felfelé. Az igazi pszichopatákból lesznek a legvérmesebb fanatikusok.


"Érdekes (szerintem) elgondolkodni, hogy volna-e olyan rendszer amely valóban a jobb, szelídebb embereket juttatná érvényre, vagy minden rendszerben visszasüllyednénk előbb utóbb a farkastörvényekhez, erőtörvényekhez."

A farkastörvényekhez - jó esetben - nem engedi egyik regnáló hatalom sem a visszatérést, mert az azt jelentené, hogy nem a regnáló hatalom szabja a szabályokat és/vagy kontrollálja az ítélkezést. Ezt egyik sem engedheti meg magának.

2021. júl. 3. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Wadmalac ***** válasza:

Ezredik ilyen kérdés, ami a kapitalizmust próbálja valami neoszoci módon ezen az alapon támadni.


Rendszerfüggetlenül az ér el magasabb eredményeket, akiben magasabb az ambíció, a sikerorientáltság szintje. Esetleg az tér el rendszerenként, hogy milyen utakon, módokon kell ezt a sikerközpontúságot tettekbe átvinni, hogy tényleg sikeres legyen.


És a szociban sem voltak ezek a lehetséges utak mind a tiszta szakértelem, teljesítmény, tudás útjai, a felfelé nyalásra, oldalra könyöklésre, lefelé taposásra akkor is, most is volt példa dögivel.


Amíg az ember ember, addig a szubjektivitás sosem fog teljesen kikerülni az olyan döntésekből, amik egy személy felfelé mutató útját egyengetik.


Ez egy örök alapvető társadalmi probléma, nem a kapitalizmus velejárója.

Simán fajunk nem objektív gondolkodása az ok.

2021. júl. 5. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim válasza:
Az első részére érthetően,de alapból nem értem a felvetésed,maga a liberalizmus az emberi jogok kiegyenlítésére törekszik, a kapitalizmus már egy másik tészta, a kapitalizmus teljesen leegyszerusitve erősebb kutya b@sziK.
2021. júl. 25. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!