A pszichológiát miért próbálják tudományként/szakmaként tálalni?
A Stanfordi börtönkísérlet beállított volt, ennek ellenére Zimbardo-t szinte istenként tisztelik.
A Milgram-kísérlet eredményeit meghamisították
A Járókelők közönyössége egy hírlapi kacsán alapul, ennek megfeslően csak korlátozottan igaz.
A Szondy és a Rorschach-teszt használatban van (vagy volt a közelmúltban), annak ellenére, hogy megalapozatlanok.
Van még tudomány, ami ilyet eltűr a művelőitől?
A pszichológiát nem próbálják tudományként beállítani. Szükségtelen próbálkozni ott, ahol nyilvánvaló a dolog. A pszichológia tudomány. Csak épen, ahogy a kémiának más az eszköztára, mint a biológiának, nem beszélve a matematikáról, így a pszichológia jellemzői is jelentősen eltérnek a többi tudomány jellemzőitől.
Számos tudós tévedett az idők során, ezzel nem csökkent a megbecsültsége. Számos kijelentés bizonyult tévesnek is, sőt, rengeteg fizikai, kémiai, biológiai kísérlet, bár reményteljesnek kiáltották ki, csődöt mondott.
A geometriában ha két egyenes párhuzamos, abból egy egész rendszer következik. Ha nme az, akkor is, csak az egy másik rendszer. Az ember viszont tudatos lény. Ez azt jelenti hazudhat, tévedhet, rosszul ítélhet meg, sőt nem érti (félreérti) a kommunikációt. Ezek után az emberi gondolkodást (viselkedést) vizsgálni embert próbáló, és csak kiváló koponyák képesk rá. "mi a véleményed a lottóhúzásról?" Egy véletlen jelenség megítélésére vagyunk kíváncsiak. Mit kérdezzünk? Hogyan kérdezzünk? Hogyan szűrjük ki a hazudást, a félreértést, a tévedést és sok más kommunikációs jelenséget, hiszen mi a "véleményre" vagyunk kíváncsiak, nem az egyebekre. Hihetetlen találékonyságot, ennél is nagyobb szakmai tapasztalatot igényel. És ez egy primitív, egyszerű probléma. Vannak összetettek is, és a pszichológia válaszol rájuk. Van itt még egy tulajdonság. Már egy probléma vagy megvilágítás elolvasásához, megértéséhez is nagyobb hozzáértés, empátia szükséges, különben a lényeg vész el: félreértjük az írást.
Kanemann Nobel díjas pszichológus írja egy helyütt a pszichológia kísérlet nehézségeire: [egy bizonyos] témáról az emberek véleményét, hozzáállását szerettük volna megtudni, ez fontos agyműködési körülményre adott volna magyarázatot, de még fontosabb volt, hogy politikai gazdasági problémát okozott a dolog, és tudni kellett volna kezelni. Több mint tíz évünk ment rá [a csoportnak] és a kollégám és barátom egy véletlen furcsa helyzetbe kerülvén jött rá a kulcsra. Addig sok száz kísérletünk volt, mindig kiderült, hogy valami mégis befolyásolt. Tehát a módszer használhatatlan. A véletlen után teljesen más szemlélettel álltunk neki előlről. Az eredményt azóta számos ország hasznosítja sikerrel.
Ha az "egzakt" jelentés az, amit a matematikában megszoktunk, akkor a pszichológia úgy nem egzakt, másképpen igen. Ha a "determinált" jelentése az, amit a fizikában természetesnek tartunk, akkor a pszichológia nem determinált úgy. Másképpen igen. Kezdetben a kvantumdinamikával még értelmezési szinten is sok probléma volt. Ma lényegesen kevesebb. A pszichológiának is meg kell adni a lehetőséget, hogy megtalálja a saját "kvantumkezelését", végtére is, az emberről magáról van szó. He gey részecskéről rosszul tippelünk, "van másik". Na de az embernek egy élete van. Nincs másik. Viszont jó lenne erről az egyről minél többet tudni.
A geometria tudománya több ezer éves. A pszichológia tudománya alig 200 éves. Tehát mit vetünk össze mivel?
Ami miatt ezt a kérdést kiírtam, az az, hogy a kérdésben szereplő cikkeket a Wikipédián erősen feljavítottam. Meglepett, hogy mind kamu, illetve az, hogy a Szondy teszel sokáig "az volt a baj", hogy a homoszexualitást betegségként kezeli, annak megfelelően, ahogy a kidolgozásakor gondolták. (Akkor valami olyan volt a szöveg, hogy az elméleti megalapozottsága nem megfelelő, de a klinikai gyakorlatban jól használható, annak ellenére, hogy a homoszexualitást betegségként kezeli)
Azt a dumát régóta ismerem, hogy egy pszichológiái kezelés több év, aztán láttam néhány teambuildinget illetve lojalitás tréninget. Jó pénzért a pszichológusok is tudnak egy hétvége alatt "sok mindent elérni" (Az egyik munkahelyemen egy ilyen rendezvény mutatta meg, hogy nincs ott keresnivalóm), alkalmankénti fizetés esetén akár a megállapodásokat is szabotálják, hogy az ember tovább járjon (konkrét saját eset)
Válasz a kérdésedre: mert az.
Tudomány, szakma, hivatás.
Ha szeretnéd megtudni, hogy miért, nézz utána, olvass, tájékozódj! Sok sikert!
"Tényként kezelsz megalapozatlan állításokat" Melyik megalapozatlan? (Ha kell adok "komoly forrást")
Épp az utánanézés, tájékozódás bizonytalanított el.
#15
Pl. Zimbardo kísérletének véres kardként való meghurcolása, és ezáltal az egész tudományág elítélése. Erős kognitív torzításra vall, hogy témán belül maradjunk. :)
A börtönkísérlet nem kamu, legfeljebb egyes elemei visszásak voltak. Zimbardo szakmailag bőven bizonyított azon kívül is annyit, hogy komolyan lehessen venni őt.
De a fő gond az, hogy te nem Zimbardo munkásságát ítéled el, hanem rajta keresztül egy egész tudományág létjogosultságát.
Érzed, hol a probléma?
Hasonlóan "problémás" kísérletek egyébként minden másik ágban is előfordultak, mégsem találták ki azt, hogy nem lehet tudományként/szakmaként tálalni.
Az én nézetemben a pszichológia sajnos nem számít tudománynak. Vélhetően akad benne némi szaknyelv, megfigyelési ismeretek statisztikája, de ez számomra túlságosan kiszámíthatatlan, szerteágazó, elvont.
Az én nézetemben ez azt sugallja, hogy nincsenek önálló gondolataink, mert mindig Freud vagy valami másik nagyon okos idézeteire, megfigyeléseire alapozzuk az általunk felvázolt képet. Számomra ez érthetetlen!
A tudomány az én nézetemben ott kezdődik, hogy valami működik, bizonyított, reprodukálható. Ha elmennék tíz pszichológushoz egy bizonyos problémával abból tíz valószínűleg mást mondana. Egyszerűen azért, mert nincs gyökere túlságosan szubjektív, nincs egy megszabott keretrendszere. Ezért számomra az felháborító, hogy például a koronavírus idején is kiírták hogy online pszichológus 1 óra 8000Ft! Mégis mi a sz*rért, azért mert elbeszélget egy emberrel? Ezt egy barát is megtudja tenni, vagy egy lelkész, aki iránymutatást adhat. Az ég világon semmi tudományos psziho hülyeség nem kell szerintem ehhez. Én utálom is őket valahol, mert annyira nagyra tartják magukat, holott amit képviselnek az nem tudomány! Az nem tudás, az csak az évek alatt elolvasott könyvek mások által felvázolt copyzása, amit tudomáynként próbálnak tálalni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!