Mi van akkor, ha a természettudományt nem szabadna elválasztani a vallástól?
"Ráadásul az életnek van olyan része is, ahol nem fontosak a számok."
Ez igaz. De hogy jön ide a vallás?
#2
Hol olvastál ilyet?
Miért is lenne jó? Olvass Platónt már nem emlékszem melyik írásában de erről ír hosszasan. Meg úgy általában Platón kortársai egészen Buddháig sokat írnak erről. Arról meg úgy általában nem a világ tehet, hogy Arisztotelész finoman szólva is kicsit korlátos volt, messze nem volt annyira "okos" mint hitte magát, és Platónnál 1000x gyengébb volt (valamelyik írásában utal is erre Platón, hogy hát nincs róla túl nagy véleménnyel). Igazán Arisztotelésznél csúszott félre a dolog.
A "tiszta tudomány" a "vallás" a "művészet" és valamikor ezek "egyesítésére jött létre a filozófia" mind a megismerésről szólnak. Ismerd meg a körülötted lévő világot, ismerd meg saját magadat (ez a filozofikus vallásokban kimondásra is kerül ld. pl. Buddha nagyon konkrétan le is írja). És az, hogy milyen eszköztárral esünk neki a világ megismerésének az már a mi döntésünk. De a végső cél ugyanaz csak az eszközök mások. A témában amit még érdemes elolvasni Csányi Vilmos: Humánetológia c. könyve több példát hoz arra, hogy mennyiben segíti a "közös ismeret" az embereket.
És miután egészen mások az eszközök egészen mások az eredmények. Ezek erősíthetik is egymást, gyengíthetik is egymást, de mindig kölcsönhatnak. Ne úgy képzeld el, hogy van a tudomány és van a vallás és a kettő két egymástól független dolog. Ezek kölcsönhatnak egymásra. Az megint más kérdés amikor egy vallás "berögzötté válik" és nem képes nyitni (ld. pl. ebben is kimagasló volt II. János Pál, hogy elkezdett szakítani a 2000 éves berögződésekkel). A vallás mind közül a leginkább "monolitikus" "legkevésbé rugalmas" ott megy át leglassabban egy-egy új ismeret-eszme. A leggyorsabban a tudomány tud reagálni (főleg most az internet korszakában). A művészet valahol a kettő között van, nem olyan gyors mint a tudomány, de sokkal gyorsabb mint a vallás. Ld. pl. XX. sz. közepe irodalomban megjelennek az új eredmények (pl. NAgy László Himnusz minden időben c. verse 1960-ból "Béta-sugárban reszkető", de pl. József Attila Altató c. verse a villamossal, a tűzoltóval).
#4
Hol olvastad a Bibliában?
Nincsen ilyen írva a Bibliában.
Kérdező, nem sikerült megértenem,
hogy mit akarsz.
Nem tartja egyik felsorolt szakma vagy tudományág képviselője sem hülyeségnek a másik tudományág képviselőjét, legalábbis nem általánosan.
Valóban nem mindenhol fontosak a számok.
És? Hogy jön ide a vallás?
Kb. mintha azt mondanád, hogy a tudományt nem szabadna elválasztani a futballtól.
Tök más a kettő, és függetlenek egymástól.
"a kvantumvilág Istent igazolja"
Ööö, mondjuk nem? (Mondom ezt hívő keresztényként, aki nem kedveli az önjelölt tudóspalántákat és Isten létét áltudományosan igazolni próbáló, ezzel ellenkező és káros hatást elérő embereket)
"Ha a...."
A kvantummechanika nem igazolja a sokvilág-interpretációt.
Lehetségesnek tartja.
Azt pedig, hogy a kvantumvilág Istent bizonyítja, Wigner Jenő mondta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!